5 najczęstszych objawów odstawienia alkoholu

Podczas podejmowania próby zerwania z alkoholizmem organizm, przyzwyczajony do jego dużych dawek, może zacząć się buntować, dając to odczuć poprzez liczne nieprzyjemne objawy, zwane również zespołem odstawiennym. Jakie to są reakcje i jak sobie z nimi poradzić? Jakie są zalety odstawienia alkoholu?

Najczęstsze objawy odstawienia alkoholu

Drżenie mięśni 

Pojawia się ono w ciągu 24 do 72 godzin od momentu zażycia ostatniej dawki alkoholu. Nierzadko zdarza się, że drgawkom towarzyszy gorączka i przyspieszone bicie serca.  Gdy drgawki są wyjątkowo intensywne, często są określane mianem padaczki alkoholowej. Często pojawia się również majaczenie alkoholowe, będące stanem zagrożenia życia.

Halucynacje alkoholowe

Przy zachowaniu względnej świadomości, choremu w procesie odstawiania alkoholu mogą towarzyszyć halucynacje. Przybierają one formę wzrokową, słuchową lub dotykową. Chory może słyszeć głosy, mieć wrażenie, że znajduje się w zagrożeniu, z którym musi walczyć lub podjąć ucieczkę. Jest to stan, w którym może łatwo dojść do nieszczęśliwego wypadku.

alkohol

Światłowstręt

Zbyt częste spożywanie alkoholu prowadzi do nadwrażliwości na światło. Jest tak z uwagi na to, że przy wypiciu zbyt dużej ilości napojów procentowych, źrenice zaczynają reagować dużo wolniej na docierające do nich bodźce. Innym przykładem, dotyczącym problemów ze wzrokiem na skutek nadużywania alkoholu może być widzenie tunelowe, co oznacza, że widoczność przedmiotów pojawiających się w tzw. martwym polu jest ograniczona.

Mdłości

Alkohol wpływa drażniąco na ściany żołądka, stąd też częste uczucie mdlenia w przypadku nadmiernego spożywania. Mogą one zatem towarzyszyć również osobom, które właśnie odstawiły picie – organizm potrzebuje czasu, by pozbyć się wszystkich toksyn powstałych na skutek spożywania procentów, a jednym ze skutków ubocznych tej walki będą właśnie mdłości.

Ból mięśni

Pojawia się on z uwagi na to, że w procesie rozkładu alkoholu powstaje toksyczny dla organizmu aldehyd octowy. Wchodzi on w skład wolnych rodników, które gromadzą się w tkance mięśniowej, powodując ból i zmęczenie. Przyczyną może być także upośledzenie funkcjonowania układu nerwowego, co skutkuje m.in. dostarczaniem niewłaściwych informacji do poszczególnych części ciała.

Jak poradzić sobie z objawami odstawienia alkoholu?

Leczenie objawów odstawienia alkoholu leczy się poprzez detoks. Pierwszym krokiem jest odtrucie organizmu z wszelkich szkodliwych substancji powstałych na skutek nadużywania alkoholu. Następnie, w celu wzmocnienia organizmu, należy uzupełnić niedobory witamin i elektrolitów. W tym celu pacjentom podaje się m.in. kroplówki witaminowe, dobrym krokiem jest również rozpisanie diety.

Jednak w przypadku poważnych, zaawansowanych objawów odstawiennych, takich jak majaczenie lub drgawki, dieta i witaminy nie wystarczą. Konieczne jest pozostawanie pod opieką neurologiczną. Daje to szansę, że nieprzyjemne objawy nie wrócą.

Jakie są największe zalety odstawienia alkoholu?

O plusach rezygnacji z picia napojów wyskokowych można mówić godzinami, lecz tutaj przytoczymy jedynie kilka najważniejszych przykładów. Rezygnując z alkoholu, możesz uzyskać następujące korzyści.

Lepszy wygląd skóry

W wyniku picia alkoholu na skórze pojawiają się różne ciemne plamy, przebarwienia, cera robi się ziemista i przesuszona. Zaprzestanie sięgania po trunki pomoże przywrócić jej świeży, promienny wygląd.

Poprawiona jakość snu

Alkohol podnosi poziom zmęczenia u ludzi, nie oznacza to, jednak, że pomaga on szybciej zasnąć. Wręcz przeciwnie, sen pod wpływem alkoholu jest dużo mniej wydajny i nie zapewnia tak dużego odpoczynku, jak sen w zwykłych, zdrowych warunkach, na trzeźwo.

Brak problemów z pamięcią i koncentracją

Nadużywanie napojów wyskokowych przyczynia się do powstawania kłopotów z koncentracją. Pojawia się rozkojarzenie i rozdrażnienie, a co za tym idzie, spada nasza efektywność w życiu codziennym. Abstynencja pomaga w zachowaniu dobrej pamięci i zapobiega powstawaniu tzw. urwanych filmów, w wyniku których uzależniony może nie być w stanie przypomnieć sobie długich godzin ze swojego życia.

Walka z objawami towarzyszącymi odstawieniu alkoholu nie jest zbyt lekka do przejścia i przyjemna, lecz warto cały czas pamiętać o tym, że dalekobieżne korzyści, jakie płyną z rezygnacji z trunków, bardzo szybko przyćmią ból, z jakim przyjdzie się zmierzyć. Poprawę kondycji swojego organizmu poczujesz bardzo szybko, gdy zaczniesz lepiej się wysypiać, uzyskasz szczupłą sylwetkę, a cera nabierze dawnego blasku.