Biżuteria Handmade – jak ją zrobić?

Ręcznie wykonywana biżuteria jest modna stosunkowo od niedawna. W sklepach jubilerskich, autorskich oraz internetowych, pojawiają się często bransoletki czy naszyjniki typu Handmade. Wiele kobiet pokochało ręczną biżuterię dzięki jej delikatności i niebanalności. Pomysłowe i niepowtarzalne wzory, to tylko niektóre zalety biżuterii Handmade.
Obecnie, mając dostęp do różnorodnych koralików, nici czy łańcuszków, każdy może sam wykonać biżuterię dla siebie, na prezent lub do masowej sprzedaży. Z uwagi na to, że każdy ma inny pomysł, a wykorzystywane produkty są pozyskiwane z różnych źródeł, praktycznie nie ma mowy o powtarzającej się biżuterii typu Handmade.

Niezbędne akcesoria do robienia biżuterii

Zaczynając od podstaw, należy skupić się na pomocnych narzędziach. Na pewno będą nam potrzebne szczypce i nożyczki. Dodatkowo, niezbędnym elementem może okazać się urządzenie służące do zaciskania oczek na końcach bransoletek. Tworząc ręcznie biżuterię, warto zadbać o to, by zakupione elementy były najwyższej jakości.
Oprócz tego, trzeba zaopatrzyć się w:

  • Nić, łańcuszek, rzemyk lub linkę do nawlekania/ mocowania koralików,
  • Koraliki z wybranych tworzyw (szklane, z tworzywa, metalowe, drewniane),
  • Zawieszki i półfabrykaty,
  • Oczka, przekładki, końcówki, bigle, zapięcia czy sztyfty,
  • Bazy pod zawieszki.

Tworzenie biżuterii wymaga jedynie chęci do pracy i kreatywności. Elementy, które zakupimy w celu wykonywania bransoletek i innych produktów, dopasujemy według naszego gustu i ewentualnej okazji. Dzisiaj można bowiem zakupić zawieszki w kształcie aniołków, z motywami świątecznymi, kwiatowymi czy z literkami.

Wykonywanie biżuterii

Posiadając niezbędne materiały, musimy mieć dopracowany pomysł. Tworząc np. bransoletkę na urodziny mamy czy siostry, musimy skupić się na dokładności, by nasz prezent był udany. Wzór, według którego nawlekamy koraliki lub mocujemy zawieszki, musi być regularny, zwłaszcza jeśli tworzymy komplet składający się z kolczyków, bransoletki i naszyjnika.
Przed rozpoczęciem prac, należy wiedzieć, jaką dokładnie długość ma mieć bransoletka lub naszyjnik. Musi on bowiem pasować na rękę czy szyję (ewentualnie palec – w przypadku pierścionków). Na końce łańcuszka i nici należy zamocować oczka i końcówki do zapinania bransoletki. Aby nasza biżuteria była utrzymana w dobrym guście, należy nie przesadzać z ilością koralików i zawieszek. Dodatkowo, niewskazane jest mieszanie ze sobą różnych styli.
Biżuteria Handmade jest jednym z najpiękniejszych prezentów. Wiele osób (zwłaszcza kobiet) wykonuje ją własnoręcznie dla siebie, dopasowując do różnych kreacji wszystkie produkty. Bransoletki, naszyjniki i kolczyki, jako podstawowe dodatki do odzieży, muszą być wykonane starannie. Istotną rzeczą jest również wytrzymałość biżuterii. Dlatego trzeba używać trwałe materiały oraz koraliki, które nie będą zbytnio podatne na zbicie się. Wykonywaniem biżuterii może zając się każdy – należy mieć jedynie pomysł i wyszukane dodatki.