Ból głowy od zaciskania zębów? Pomóc może nakładka relaksacyjna

Wiele osób cierpi na schorzenie, jakim jest bruksizm, nawet o tym nie wiedząc. Jest to schorzenie polegające na mimowolnej oraz intensywnej pracy żuchwy. W efekcie zęby nadmiernie się ścierają, co może prowadzić do poważnych problemów. Bruksizm jest jednak schorzeniem, które można skutecznie wyleczyć, stosując odpowiednie metody.

Na czym polega bruksizm?

Jest to zaburzenie neurologiczne. Polega ono na nadmiernym zaciskaniu oraz zgrzytaniu zębów, zwłaszcza podczas snu. Pacjenci dotknięci tym schorzeniem przez długi czas nie mogą znaleźć przyczyn swojego złego samopoczucia. Nadmierne zaciskanie zębów może powodować nie tylko ich ścieranie, ale także wywoływać bóle głowy. O tym, że pacjent jest dotknięty bruksizmem, może poinformować go stomatolog podczas wykonywania regularnego przeglądu jamy ustnej. Pozostawia on bowiem charakterystyczne uszkodzenia, dzięki którym można stwierdzić występowanie tego schorzenia.

Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju bruksizmu, są:

  •       Uszkodzone zęby i szkliwo,
  •       Uszkodzone wypełnienie zębów (plomby itd.),
  •       Rany po wewnętrznej stronie policzków.

Bruksizm może wywoływać także szereg dolegliwości poza jamą ustną. Schorzenie to najczęściej objawia się nawracającym bólem głowy, który nie ma innej przyczyny. Może pojawiać się także ból pleców i karku. Zgrzytanie i zaciskanie zębów powoduje także częste wybudzanie w ciągu nocy, a brak snu powoduje przewlekłe zmęczenie oraz rozdrażnienie.

 Przyczyny bruksizmu

Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co dokładnie jest przyczyną tej dolegliwości. U każdego pacjenta co innego może wywoływać bruksizm. Dość często odpowiadają za to predyspozycje rodzinne, a także neurologiczne. Według badań przypadłość ta zdecydowanie częściej dotyka kobiety, niż mężczyzn. Bruksizm występuje także u dzieci, ale w większości przypadków mija wraz z wiekiem.

Zgrzytanie zębami może być także związane z nadmiernym stresem. Dość często powoduje on nasilenie bruksizmu.

Leczenie bruksizmu – dlaczego jest konieczne?

Zauważenie bruskzimu odpowiednio wcześnie pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie, a także zminimalizować skutki uboczne tej przypadłości. W pierwszej fazie dochodzi jedynie do stopniowego uszkadzania szkliwa zębów, jednak w późniejszym czasie może to powodować rozwój poważnych chorób, a także trwałe ich uszkodzenie. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do całkowitego odsłonięcia miazgi. Bruksizm może także negatywnie wpływać na stan dziąseł. Nieustanny ruch zębów sprawia, że dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych. Mogą także stać się zbyt wrażliwe na zimno lub ciepło.

U osób dotkniętych bruksizmem często dochodzi także do pęknięcia zębów. U pacjentów, którzy mają różnego rodzaju wypełnienia nierzadko dochodzi do uszkodzenia plomb.

Jak leczy się bruksizm?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia bruksizmu jest zastosowanie specjalnej nakładki relaksacyjnej. Ma ona formę szyny, która chroni zęby przed tarciem. Zmniejsza ona także napięcie mięśni żuchwy. Nakładka relaksacyjna umieszczana jest na łuku zębowym. Dentysta wcześniej pobiera od pacjenta wycisk jego zębów. Dzięki temu jest ona idealnie dopasowana do zgryzu, a więc może tym samym skutecznie działać.

Szyna wykonywana jest z materiałów bezpiecznych dla zdrowia. Jej noszenie zawsze musi zostać zlecone przez lekarza. Dokonuje on oględzin jamy ustnej oraz przeprowadza wywiad z pacjentem. Na tej podstawie dokonuje dopasowania nakładki. Jej noszenie przynosi ulgę pacjentowi, dzięki temu, że skutecznie rozluźnia mięśnie.

ból głowy

Nakładka relaksacyjna na zęby, aby spełniania swoją funkcję musi być zakładana codziennie na noc. Dzięki temu właśnie podczas snu pacjent nie zaciska nadmiernie zębów. Tylko jej systematyczne stosowane daje oczekiwane rezultaty. W aptekach można znaleźć nakładki, które wykonane są z miękkiego materiału. Zgodnie z opisem producenta mają one dostosowywać się do zgryzu, a tym samym niwelować bruksizm. Nie są one jednak zalecane przez stomatologów. Zbyt miękki materiał nie jest bowiem w stanie skutecznie zapobiegać zaciskaniu i ścieraniu zębów. Ich noszenie jest nie tylko nieskuteczne, ale może także powodować o wiele więcej poważnych problemów. Osoby, które podejrzewają u siebie bruksizm, powinny zgłosić się do swojego stomatologa, który oceni, czy konieczne jest zastosowanie szyny relaksacyjnej. Tylko wtedy skuteczne leczenie tego schorzenia jest możliwe, a przede wszystkim skuteczne.