Chcę zrobić operację nosa… – przygotowanie do zabiegu

Usługi chirurga plastycznego znane są już od drugiej połowy ubiegłego wieku. Dzięki nowym badaniom i coraz to nowszej wiedzy zdobywanej przez naukowców i lekarzy, dzisiaj możliwe jest bardzo dokładne i poprawne przeprowadzenie operacji plastycznych. Jedną z najczęściej odbywanych operacji plastycznych jest korekta nosa. Odbywa się ona na różne sposoby, w zależności jaki jest powód operacji oraz jakie elementy nosa chcemy skorygować. Operacje obejmują często tylko części chrzęstne nosa, jednak nierzadko trzeba skorygować również część kostną. Chirurg plastyczny jest osobą, która przeprowadza takie operacje. Jednak, by do nich przystąpić, należy wykonać potrzebne badania i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ pełny okres pełnej rekonwalescencji trwa rok.

Przed operacją nosa

Jak wiadomo, każdy zabieg i operacje poprzedzają znane nam pobieranie krwi itp. Operacja plastyczna nosa wiąże się z ryzykiem, jeśli nie wykonamy potrzebnych badań. Jest to na tyle poważny zabieg, że lekarze zlecają badania takie jak:

  • Morfologia,
  • OB,
  • Wykaz grupy krwi,
  • Kreatynina,
  • Badanie moczu,
  • Wskaźniki krzepnięcia,
  • Poziom glukozy we krwi,
  • Elektrolity (wapń i potas).

Dodatkowo trzeba dostarczyć wykaz o szczepieniach.

Niezbędne badania pozwolą ustalić, czy pacjent nie choruje na chorobę, która mogłaby go wyeliminować z listy osób, które mogą wziąć udział w operacji nosa. Dodatkowo, określenie grupy krwi pacjenta jest podstawą. Wszelkie inne badania, jakie zleci nam lekarz, należy niezwłocznie wykonać. Istnieją jednak przeciwwskazania, przez które niektóre osoby wykluczone są z wykonania takiej operacji. Jest to przede wszystkim ciąża, wszelkie skazy naczyniowe, infekcje ropne, nieleczona cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. W przypadku tej grupy pacjentów może bowiem zaistnieć ryzyko, za które żaden lekarz nie będzie chciał odpowiadać. Przeciwwskazania są podyktowane jedynie dobrem pacjenta.

operacja nosa

Operacja plastyczna nosa – jak wygląda?

Po przeprowadzeniu ważnych badań, pacjent dostaje znieczulenie, najczęściej ogólne. Sama operacja trwa około półtorej godziny lub dwie. Pobyt w szpitalu najczęściej nie jest dłuższy niż jeden dzień. Ważne jest jednak, żeby regularnie pilnować terminów takich jak zdjęcie szwów, które wykonywane jest około tydzień po zabiegu. Szwy są ściągane co pewien czas, w zależności od typu operacji. Zdjęcie gipsu natomiast następuje do dwóch tygodni po zabiegu. Oczywiste są obrzęki, zasinienia i zaczerwienienia, jednak znikają one po pewnym czasie.

Operacja pełna odbywa się w następujący sposób: wykonywane są nacięcia w środkowej części nosa, korekcji poddawane chrząstki i kość nosowa. Taki typ operacji wykonuje się gdy nos jest garbaty, krzywy lub asymetryczny i nie pasuje do reszty twarzy. Natomiast, część chrzęstna jest operowana, gdy czubek nosa jest zbyt wystający lub krzywy. Często jednak, operacje plastyczne i korekty nosa przeprowadza się, gdy cierpimy na niedrożność nosa. Wiąże się to z problemami z oddychaniem. Wtedy następuje korekta samej przegrody nosowej. Dość często można spotkać się również z operacją, która polega na zmniejszeniu nozdrzy. Nos może zostać wyprostowany i skrócony. Chirurdzy plastyczni pomagają w ten sposób wielu osobom pozbyć się kompleksów, chorób i problemów zdrowotnych. Często także, dzięki odbyciu operacji plastycznej nosa, wiele osób zaczyna dopiero lubić i doceniać swój wygląd. Kształt nosa jest wbrew pozorom bardzo ważny i, jeśli myślenie o jego niedoskonałości zawraca nam głowę cały czas, warto pomyśleć  korekcie nosa.