Ciśnieniowe ekspresy do kawy

Mało co tak dobrze nastraja na nadchodzący dzień jak zapach świeżej, gorącej kawy o poranku. Mając dość kaw rozpuszczalnych, które, delikatnie mówiąc, nie rozpieszczają nas swoim smakiem warto zastanowić się nad zakupem automatycznego ekspresu ciśnieniowego z wbudowanym młynkiem, który przyrządzi dla nas idealną kawę. Nie trzeba być baristą, by móc cieszyć się pyszną kawą przygotowaną ze świeżo zmielonych ziaren – w przypadku automatycznych ekspresów wystarczy jedno naciśnięcie guzika, by w parę chwil móc cieszyć się pyszną, aromatyczną kawą.

                Automatyczne ekspresy ciśnieniowe umożliwiają przygotowanie wielu rodzajów kaw – espresso, americano, czy nawet takich z dodatkiem mleka jak capuccino czy cafe latte. By można było przygotować kawy z mlekiem, nasz ekspres musi posiadać system do spieniania mleka. Może on występować w postaci dyszy spieniającej, będącą tańszym wariantem, lub jako system automatyczny, który umożliwia przygotowanie kaw takich jak cappucino za pomocą jednego przycisku.

Młynki w ekspresie, służące do mielenia ziaren kawy, mogą być wykonane z ceramiki lub stali. Młynki ceramiczne pracują ciszej, zaś młynki stalowe charakteryzują się większą trwałością, obydwa rodzaje jednak mielą ziarna z taką samą skutecznością. Ekspresy automatycznie dozują ilość ziaren kawy potrzebnej do przygotowania napoju, w zależności, jaki wariant kawy i o jakiej mocy został wybrany. Zapełniony zbiorniczek na ziarna spokojnie wystarczy na przygotowanie kilkudziesięciu kaw.
Aby kawa była dobra i aromatyczna, ważna jest nie tylko jakość ziaren, ale także świeża woda. Większość modeli ekspresów posiada wbudowane filtry w pojemniku na wodę, które oczyszczają ją i poprawiają jej jakość. Filtry nie służą tylko i wyłącznie do poprawienia smaku wody, ale także do ochrony urządzenia przed zbieraniem się osadów z kamienia, co przekłada się na dłuższą bezawaryjność ekspresu.

Do indywidualizowania według własnych upodobań naszych kawowych napojów służą ustawienia ekspresu. Zdecydowana większość automatycznych ekspresów do kawy posiada możliwość zmiany parametrów, na przykład takich jak moc kawy, stopień zmielenia ziaren, temperatura wody czy też ilość wyprodukowanej przez urządzenie kawy. Bardzo dużo ekspresów posiada funkcję zapamiętywania, dzięki której możemy zaprogramować takie ustawienia, które gwarantują nam uzyskanie idealnej w smaku kawy, którą teraz będziemy mogli uzyskać nie poprzez ustawianie wielu różnych opcji, a za naciśnięciem jednego przycisku.

Z pewnością olbrzymią zaletą automatycznych ekspresów do kawy jest funkcja ich automatycznego czyszczenia. Fusy, powstające w wyniku mielenia ziaren, są automatycznie usuwane do specjalnego pojemniczka, który wystarczy raz na jakiś czas opróżnić i przemyć czystą wodą. Duża ilość ekspresów do kawy przypomina o tym obowiązku stosownym komunikatem pojawiającym się na ekranie urządzenia. Najnowocześniejsze rodzaje ekspresów posiadają funkcje automatycznego czyszczenia oraz odkamieniania. W tym przypadku, okresowe konserwowanie urządzenia, które jest niezbędne do jego bezawaryjnego działania, ogranicza się do uruchomienia specjalnego programu do czyszczenia, wtedy gdy na ekranie ekspresu pojawi się komunikat informujący o konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

Olbrzymią zaletą automatycznych ekspresów do kawy jest ich wyjątkowo łatwa, intuicyjna wręcz obsługa. Nawet, jeżeli nie zetknęliśmy się wcześniej z urządzeniem tego typu, z pewnością poradzimy sobie z przygotowaniem filiżanki naszego ulubionego rodzaju kawy. Większość modeli tych urządzeń posiada przejrzyste, kolorowe wyświetlacze, na którym pojawiają się dostępne funkcje, najczęściej w języku polskim, oraz dotykowe panele sterowania. Dzięki temu wszystkiemu, przygotowanie nawet tak trudnej do sporządzenia kawy, jaką jest latte macchiato ogranicza się do naciśnięcia przycisku i odczekania kilku chwil. Nawet zawodowemu bariście zajmuje to znacznie dłużej!

                Czas na podsumowanie. Jakie są największe zalety automatycznych ciśnieniowych ekspresów do kawy? Z pewnością jest to bajecznie prosta, intuicyjna obsługa, z którą poradzi sobie dosłownie każdy – przygotowanie kawy ze świeżo zmielonej kawy nigdy jeszcze nie było tak proste. Konserwacja jest równie prosta, dzięki automatycznym programom urządzenia służącym do czyszczenia i odkamieniania ekspresu, tak naprawdę uruchamianymi za pomocą jednego przycisku. Na pyszną, świeżą kawę niczym z najlepszej kawiarni może pozwolić sobie każdy, i to bez potrzeby wychodzenia z domu!