Co musisz wiedzieć przed zabiegiem kolonoskopii

Kolonoskopia endoskopowa to zabieg, który pozwala na wykrycie niebezpiecznych lub patologicznych zmian w jelicie grubym, zdiagnozować choroby układu pokarmowego, a nawet wykryć raka. Wiele osób boi się jednak tego zabiegu, a temat kolonoskopii jest uznawany za wstydliwy. Kolonoskopię zleca się profilaktycznie lub diagnostycznie, a wczesne wykrycie zmian daje szansę na skuteczne wyleczenie. Sprawdź, co warto wiedzieć o kolonoskopii.

Czym jest kolonoskopia endoskopowa?

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, dzięki któremu możliwe jest zbadanie odcinka przewodu pokarmowego. Metoda umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Do wykonania endoskopii stosuje się kolonoskop, czyli miękką, cienką i giętką rurkę o grubości palca, którą wkłada się w odbyt. Endoskop jest zakończony kamerką, co umożliwia przesyłanie obrazu i wyświetlanie go na monitorze.

Kiedy warto zrobić kolonoskopię?

Badanie kolonoskopowe uznaje się za standard w badaniach przewodu pokarmowego. Jest to podstawowe badanie screeningowe, czyli badanie profilaktyczne, które wykonuje się u osób niemających objawów konkretnej choroby w celu wczesnego wykrycia lub leczenia zmian, a także aby zapobiec negatywnym następstwom w przyszłości. Kolonoskopia jest badaniem diagnostycznym i terapeutycznym. Jest to metoda badań przesiewowych, dzięki którym możliwe jest wykrycie nowotworu nawet na wczesnym etapie rozwoju lub wykrycie stanu przedrakowego. Wykonanie kolonoskopii zaleca się wykonywać u osób z przeciętnym ryzykiem zachorowania po 50. roku życia co 10 lat, a u osób ze zwiększonym ryzykiem po 40. roku życia.

Przygotowanie do kolonoskopii

Prawidłowe przygotowanie się do zabiegu kolonoskopii to podstawa wiarygodności i skuteczności badania. Odpowiednie przygotowanie nie wymaga jednak wiele wysiłku ani hospitalizacji, ponieważ wszystkie czynności można wykonać samodzielnie w domu. Warunkiem koniecznym jest dieta. Zabieg kolonoskopii wymaga, aby najlepiej na tydzień przed badaniem przyjmować lekkostrawne posiłki, a dwa dni przed badaniem spożywać jedynie płynne posiłki. Dzień przed badaniem zjeść lekki obiad, a po południu przyjąć leki przeczyszczające i do wieczora poprzedzającego badanie pić dużo wody. Badanie powinno się wykonywać rano i być na czczo. Osoby przyjmujące leki stale powinny skonsultować się z gastroenterologiem, a jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym to z anestezjologiem.

Jak wygląda zabieg kolonoskopii?

Wiele osób zastanawia się czy kolonoskopia jelita grubego boli. Nie jest to przyjemne badanie, jednak większość osób przechodzi je bez powikłań. Aby czuć się pewniej i bezpieczniej warto pomyśleć o tym, aby przyjść z osobą towarzyszącą. Zdarza się, że gdy pacjent źle znosi badanie podaje się leki o znieczuleniu ogólnym lub leki o głębszej sedacji z lekiem przeciwbólowym. Badanie zaczyna się od przygotowania pacjenta. Aby móc włożyć endoskop w odbyt konieczne jest ułożenie pacjenta na stole na lewym boku z podkurczonymi nogami. Następnie lekarz delikatnie wprowadza endoskop zakończony kamerką i ogląda obraz ze śluzówki na ekranie monitora. Współczesne endoskopy mają mniejszą średnicą, ale mimo to pozwalają na przesyłanie dobrej jakości obrazu. Dzięki temu skraca się czas trwania badania, zwiększa komfort pacjenta, a jednocześnie podnosi się efektywność diagnostyczna

Ile czasu trwa kolonoskopia?

Trudno przewidzieć czas potrzebny na kolonoskopię, ponieważ wiele zależy od tego, czy jest to badanie diagnostyczne czy wykonywane są od razu drobne zabiegi. Przyjmuje się, że na badanie konieczne jest minimum piętnaście minut, jednak zwykle trwa ono około pół godziny. Zdarza się jednak, że kolonoskopia może się wydłużyć i trwać około godziny.

Kiedy zleca się kolonoskopię?

Kolonoskopia to badanie wnętrza jelita grubego. Chociaż polega na skupieniu się tylko na dolnej części przewodu pokarmowego, to jej zlecenie wykonania może mieć charakter diagnostyczny lub terapeutyczny. Konieczność zlecenia kolonoskopii może wynikać z różnych wskazań, które różnią się w zależności od rodzaju wykonywanego zabiegu. Nowoczesnym i mniej inwazyjnym sposobem na obejrzenie wnętrza przewodu pokarmowego jest endoskopia kapsułkowa.