Ćwiczenia logopedyczne z dzieckiem
Jakie powinny być ćwiczenia logopedyczne, by były skuteczne? Przede wszystkim odpowiednio dobrane! Wady wymowy są bowiem zróżnicowane, a ich kwestia jest bardzo indywidualna. Inaczej ćwiczyć trzeba z dzieckiem sepleniącym, a inaczej z dzieckiem jąkającym się. Co więcej, ćwiczenia powinny być też wykonywane w sposób regularny. Takie podejście, to większa szansa na szybką naukę i zlikwidowanie problemu. Liczy się też czas wykonywania kolejnych zadań. Wszystko należy rozplanować bowiem tak, by dziecko nie czuło się znużone i zniecierpliwione. Dziennie wystarczy 15 minut nauki, nie więcej.
Kiedy wiemy już jak wykonywać kolejne ćwiczenia, musimy zapoznać się z ich rodzajami. Generalnie wyróżnia cztery typy ćwiczeń logopedycznych, a mianowicie ćwiczenia oddechowe, usprawniające język, ćwiczenia warg i policzków, a także ćwiczenia podniebienia miękkiego. Czym się różnią i jak je wykonywać?
Ćwiczenia logopedyczne z dzieckiem
Pierwszą kategorią ćwiczeń logopedycznych, jakie możemy wykonywać razem z dzieckiem są tak zwane ćwiczenia oddechowe. W ich trakcie musimy pamiętać, by dziecko powietrze wdychało przez nos, a wydychało przez usta. Takie postępowanie zapewnia bowiem odpowiednie funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego. Gdy brakuje nam pomysłów, możemy zaproponować dziecku dmuchanie na pocięte paski papiery, lub dmuchanie baniek mydlanych. Korzystne będzie zresztą dmuchanie w gwizdki, wiatraczki, a nawet świeczki.
Ćwiczenia, które usprawniają język są nie dość, że skuteczne, to jeszcze dość zabawne. Dzieci z reguły bardzo chętnie je wykonują. Polegają na wysuwaniu języka jak najdalej, dotykaniu nim nosa czy zęba, a także wędrowaniu językiem po ustach . Gdy mowa jest o ćwiczeniach samych warg i policzków, zaproponować możemy dziecku na przykład zabawę w miny. Kolejno może ono wykonywać smutne, wesołe, zdenerwowane, zniecierpliwione, jak i zdziwione minki. By je zachęcić zadawajmy pytania, na przykład: Jaką minę ma ktoś kto zjadł cytrynę? Z kolei ćwiczenia podniebienia miękkiego, to między innymi kaszlenie z wysuniętym językiem czy wypowiadanie sylab takich, jak eke, ago czy igi.
Ćwiczenia w formie zabawy
To, co z perspektywy dziecka jest jednak najważniejsze, to zabawa! Najlepiej więc, gdy wszystkie powyższe ćwiczenia wykonywane są w miłej i przyjaznej atmosferze. By tak właśnie było możemy skorzystać z pomocy logopedycznych, które takową formę ćwiczeń zapewniają.
Proponowany przez liger.net.pl zestaw może z powodzeniem służyć zarówno logopedzie, jak i rodzicom. W ofercie znajdują się bowiem książki, których przeznaczeniem są ćwiczenia wymowy głosek. Te nierzadko wyposażone są też w płyty. Taki sposób nauki staje się o wiele przyjemniejszy i ciekawszy. Nie polega na monotonnym wykonywaniu kolejnych zadań, ale urozmaicony jest w wiele interesujących dziecko elementów. Co więcej, na wspomnianej powyżej stronie zamówić można też różnego rodzaju gry logopedyczne. Takowe mają na celu rozwój mowy u dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W czasie zabawy maluch uczy się wymowy, nauki mówienia, czytania i pisania. Uczy się też spostrzegawczości, kreatywności i rozwija zdolność kojarzenia poszczególnych faktów. Sposób nauki wymowy połączony z zabawą daje o wiele więcej korzyści, niż nudne powtarzanie kolejnych zadań. Internetowemu dostawcy pomocy logopedycznych możemy też w pełni zaufać.