Czy depresję można wyleczyć całkowicie?

Tempo współczesnego życia, nieustanny wyścig o lepszą pracę, wyższe zarobki, komfortowy dom czy szczęśliwą rodzinę sprawia, że wiele osób czuje psychiczne wykończenie. Nieustanne porównania z innymi, a także sposób w jaki postrzega się wiele aspektów życia czy wyglądu zewnętrznego sprawiają, że współcześnie wzrasta procent osób, które chorują na depresję.
Aktualnie depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że na całym świecie co trzecia osoba choruje na depresję, a co piąta odczuwa jej pierwsze objawy. Niestety niechęć przed korzystaniem z pomocy doprowadza do wielu przykrych konsekwencji, które nie są związane tylko ze spadkiem jakości życia, ale mogą nawet doprowadzić do samobójstwa czy uzależnień. Dlatego warto wiedzieć, że depresję można całkowicie wyleczyć z pomocą dobrego psychoterapeuty.

Depresja może dotknąć każdego – bez względu na wiek, a także osiągnięcia życiowe. Smutne momenty są normalną częścią każdego człowieka i jego życia emocjonalnego. Niektóre reakcje rzeczywiście są naturalne dla każdego, jednak w niektórych przypadkach nie ustępują i rozwija się depresja.

Czym jest depresja i jakie są jej objawy?

Depresja jest kwalifikowana grupy zaburzeń afektywnych, czyli zaburzeń nastroju. Choroba jest bezpośrednio związana z odczuwaniem emocji – zwłaszcza długotrwałego smutku, co rzutuje na codzienne funkcjonowanie.

depresja
Depresję dzieli się na dwie kategorie – przewleką oraz nawracającą. Pierwsza z nich charakteryzuje się tym, że objawy takie jak smutek, pustka czy wahania nastroju z czasem się nasilają, a pacjent zaczyna coraz bardziej popadać w odrętwienie. Efektem tego są zaburzenia w kontrolowaniu emocji, płacz bez jasnego powodu, a w późniejszym czasie problem z codziennymi obowiązkami czy nawet wstaniem z łóżka. Depresja nawracająca ma charakter epizodyczny, a jej objawy powracają co jakiś czas z różnym nasileniem. Jest ona nierzadko efektem podjęcia nieskutecznego leczenia bądź przerwania go z wielu powodów. Dlatego tak istotne jest znalezienie dobrego psychoterapeuty, który pomoże skutecznie zwalczyć wszystkie objawy i wyprowadzi pacjenta na prostą.

Czy depresję można całkowicie wyleczyć?

Leczenie depresji wbrew pozorom nie polega jedynie na nieustannym uczęszczaniu na wizyty do psychologa i próbach zwalczenia wszystkich jej objawów. Czas leczenie jest uzależniony od stanu emocjonalnego i psychicznego pacjenta, a także powodów, przez które zaburzenia się pojawiły. Jednak indywidualne podejście psychoterapeuty, a także jednostkowe i obiektywne zrozumienie wszystkich problemów pacjenta, skutecznie pomoże wyleczyć depresję. Terapia umożliwia pacjentowi poradzenie sobie ze wszystkimi troskami życia codziennego, zdejmuje z niego ciężar, a także przygotowuje do ponownego funkcjonowania w świecie.

depresja
Warto jednak pamiętać, że depresja jest specyficznym zaburzeniem, które nawet po zakończonej terapii może powrócić. Jednakże pacjenci, którzy przez długi czas mierzyli się z jej objawami, regularnie uczęszczali na spotkania z psychoterapeutą, są przygotowani do samodzielnego radzenia sobie ze wszystkimi wątpliwościami i problemami. Dzięki sesjom terapeutycznym są wyposażeni w psychoterapeutyczne narzędzia, które skutecznie pomogą zwalczyć pierwsze objawy nawrotu.

Dlaczego nieleczona depresja jest niebezpieczna?

Depresja jest bardzo często bagatelizowana przez osoby, które zdają sobie sprawę z pierwszych niepokojących objawów. Nierzadko nie mają czasu na podjęcie odpowiedniej terapii albo obawiają się napiętnowania przez społeczeństwo. I faktycznie w wielu przypadkach objawy depresji samoistnie ustępują, pozwalając dalej funkcjonować i spełniać się zawodowo czy rodzinnie. Nie oznacza to jednak, że objawy nie wrócą ze zdwojoną siłą w najmniej spodziewanym momencie życia. Dlatego tak istotne jest sięgnięcie po pomoc specjalisty, który szybko i skutecznie pomoże uporać się z depresją i umożliwi samodzielną walkę ze wszystkimi wątpliwościami.

psychoterpia

Psychoterapia skuteczną metodą leczenia depresji

Odpowiednie podejście psychoterapeuty z bogatym doświadczeniem da możliwość każdemu pacjentowi na wyrównaną walkę z depresją. Indywidualne podejście, a także bezpieczna i komfortowa atmosfera w gabinecie, przyspiesza proces powrotu do równowagi psychicznej. Dobry psychoterapeuta, który będzie próbował zrozumieć problem pacjenta, a także wczuje się w jego sytuację życiową, znajdzie sposób na rozwiązanie wszystkich problemów, a z tym wiąże się też wyleczenie depresji. Dlatego tak ważne jest, aby już przy pierwszych objawach skierować się do odpowiedniego specjalisty.