Czy warto poznać masaż Shantala?

Wszyscy na pewno słyszeli o wielu zbawiennych efektach masażu ciała – odprężają się zarówno mięśnie jak i umysł. Jednak mało kto wie, że istnieje specjalna technika masażu przeznaczona dla niemowlaków. Mowa tutaj o masażu shantala.

Historia

Historia masażu shantala pochodzi z Indii liczy sobie wiele lat, jego początki sięgają pradawnych dziejów. W Europie został on wprowadzony i rozpowszechniony przez położnika z Francji, Frederique Leboyer. Systematyczne wykonywany masaż na dziecku wpływa korzystnie nie tylko na dziecko, ale również na mamę lub inną, wykonującą go osobę. Wielką jego zaletą jest to, że jest bardzo łatwy do nauczenia się i powinien być możliwy do wykonywania przez każdego bez większego wysiłku.

Nauka

Wyniki badań naukowych prowadzonych w różnych instytutach medycznych wykazują, że istnieje silna zależność między regularnym kontaktem fizycznym między matką a dzieckiem a jego prawidłowym rozwojem. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Miami wykazały, że po podzieleniu dwadzieściora noworodków na dwie grupy, gdzie w jednej dzieci były często i regularnie masowane przez swoje mamy a w drugiej nie, niemowlęta z pierwszej grupy rozwijały się i przybierały na wadze szybciej, niż dzieci które dostawały mniej pieszczot od swoich matek. Udowodniono tym samym, że dotyk i bliskość innych osób wpływa pozytywnie na rozwój dziecka.

Praktyka

Niemowlak bezpośrednio przed masażem nie powinien niczego jeść. Dziecko musi być, rzecz jasna, nagie. Temperatura pomieszczenia powinna wynosić ponad 20 stopni C, zaś w samym pokoju powinna panować cisza i spokój. Dziecko można położyć na miękkim kocu, karimacie, bądź wyprostowanych nogach mamy lub taty. Ważne jest, bo maluch odczuwał jak najbliższy kontakt z osobą masującą. Konieczne jest użycie olejku do masażu – w tym przypadku najlepiej sprawdza się kokosowy lub musztardowy. Powołując się na zasady masażu Shantala, powinien on odbywać się rano i ewentualnie wieczorem. Masaż trwa około pięciu, dziesięciu minut, jednak gdy tylko dziecko zacznie okazywać niezadowolenie masaż należy bezwzględnie przerwać, ponieważ ma on być dla maluszka przyjemnością.

Masaż rozpoczynamy rozprowadzając olejek po dłoniach. Dziecko zaczynamy masować od boków, od klatki piersiowej w kierunku brzucha. Ruchy powinny być wolne i rytmiczne. Następnie masuje się brzuszek, od szyi aż do podbrzusza. Należy pamiętać o ciągłym nawilżaniu rąk, by nie trzeć delikatnej skóry niemowlęcia. Przewracamy dziecko na boczek, jedną ręką chwytamy jego nadgarstek, drugą masujemy rękę od obojczyka aż po nadgarstek

Wiele szkół parentingowych organizuje szkolenia z masażu Shantala. Warto sprawdzić, czy takowe nie odbywa się w najbliższej okolicy. W Krakowie takie zajęcia organizują np. Groszki.