Dentysta – czy jest się czego bać?

Dentysta i stomatolog to lekarze, których najbardziej obawiają się nie tylko dzieci. również wśród wielu dorosłych panuje wręcz paniczny strach przed wizytą. Od najmłodszych lat, każdy z nas chodzi do dentysty. Wizyty powinny odbywać się regularnie, zwłaszcza jeśli mamy słabe lub popsute zęby.

Dlaczego boimy się wizyt u stomatologa lub dentysty?

Uzasadniona obawa przed niepowodzeniem lub usługami niekompetentnego ‘specjalisty’ jest nawet bezpieczna. Nie należy jednak poddawać się takim myślom – przeważająca większość dentystów posiada wieloletnie doświadczenie oraz wszelkie umiejętności, które pozwolą im wyleczyć nasze zęby w sposób bezbolesny i bezpieczny.

Dla wielu osób strach wywołany jest raczej z nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z leczeniem zębów.
Trzeba także dodać, że – stety lub niestety – nie unikniemy leczenia zębów, zwłaszcza, jeśli nie dbamy o nie należycie. Styl życia, odżywianie się oraz nałogi – np. popularne palenie papierosów – mogą spowodować znaczne popsucie się zębów.

Najczęściej, boimy się bólu i zniszczenia zębów podczas zabiegu. Często, nasz strach jest związany z uszkodzeniem zębów podczas wizyty. Zęby są bardzo delikatne i dość łatwo można je uszkodzić. Nasz strach jest też powiązany z błędnym leczeniem. W takich przypadkach, należy pamiętać, że dzisiejsza medycyna jest w stanie wszystko naprawić. Poza tym, aby zostać dentystą lub stomatologiem, należy przejść przez trudne studia, zaliczyć państwowe egzaminy, oraz odbyć  praktyki i staż. Ponadto nie zawsze gwarantuje nam to zdobycie posady. Trzeba mieć na uwadze to, ile wiedzy musi zdobyć dentysta i jak długą, trudną drogę musi przebyć, by zacząć pracę w zawodzie.

Z czym wiąże przed leczeniem stomatologicznym się nasz lęk i jak go pokonać?

Warto również zadać sobie pytanie, czy nasz lęk jest w pełni uzasadniony.

Tak naprawdę, nie ma się czego bać. Wiele bolesnych doświadczeń, które przeżyliśmy lub historie związane z niepowodzeniem wyleczenia zębów nie oznaczają, że każda wizyta zakończy się źle. Co do przykrych doświadczeń innych ludzi – trzeba sobie twardo powiedzieć, że ich historie nie dotyczą bezpośrednio nas. Często też możemy łapać się na tym, iż przed wizytą długo rozmyślamy nad tym, co strasznego może się stać podczas wizyty. Myślenie w takich kategoriach tylko napędza nasz strach i nie pozwala nam myśleć racjonalnie.
Idąc do dentysty lub stomatologa w Szczecinie, warto wybrać specjalistę, który cieszy się przede wszystkim dobrymi opiniami. Istotne jest również, by była to osoba miła i miała odpowiednie podejście do pacjenta. Wbrew pozorom, jest to dość istotny fakt. Każda wizyta przeminie w miłej i normalnej atmosferze, a nasz strach będzie o wiele mniejszy. Zawsze, w gabinecie stomatologicznym w Szczecinie obecny jest asystent stomatologiczny, który jest odpowiedzialny za pomaganie dentyście w wykonywaniu zabiegów.
Dentyści są specjalistami w dziedzinie rozpoznawania i leczenia zębów. Przywracanie naszego uzębienia do normalnego i zdrowego stanu jest podstawową czynnością, jaka powinien wykonywać dentysta.