Dietetyk i jego rola

Od wielu lat, jednym  z najbardziej znanych i popularnych lekarzy jest dietetyk. Osoba pracująca w tym zawodzie, ma za zadanie ustalać dietę różnym osobom. Dietetyk zna wszystkie zalety i właściwości wszelkich produktów spożywczych. Może więc on ułożyć dietę dla każdego z nas. Sportowcy, osoby cierpiące na nadwagę, wegetarianie i weganie, to tylko niektóre osoby, mogące liczyć na rzetelną pomoc i poradę fachowca.

Wiele jest osób, które sięgają po poradę u dietetyka z różnych powodów. Mnóstwo ludzi regularnie odwiedza swojego dietetyka. Każdy z nas ma zupełnie inną dietę, inne potrzeby oraz predyspozycje organizmu. Dodatkowo, w naszej diecie znajdują się produkty spożywcze które lubimy. Wszelkie uczulenia, nietolerancja glutenu lub konieczność eliminacji tłuszczy, to problemy jakie może rozwiązać wizyta u dietetyka.

Obecnie, z usług dietetyków korzysta coraz więcej osób. Na czym opiera się jego działanie?

Otóż, dietetyk przeprowadza z nami szczegółowy wywiad i zanim zostanie ustalona dieta, często konieczne jest wykonanie badań. By móc ustalić dietę, musimy mieć powód z jakim przychodzimy do gabinetu. Poza tym, wiele jest osób, które nie wiedzą jak samodzielnie ustalić jadłospis.
Jakie kryteria są najważniejsze podczas układania diety?

  • Nasz stan zdrowia,
  • Ulubione produkty spożywcze,
  • Ewentualne choroby,
  • Uczulenia, alergie i nietolerancje niektórych składników spożywczych,
  • Preferencje żywieniowe (dotyczy wegan, wegetarian czy jaroszy),
  • Aktywność fizyczna i jej stopień,
  • Tryb życia.

Każda dieta jest opierana na powyższych punktach. Dietetyk jako osoba doświadczona, będzie w stanie ułożyć dietę również dla kobiet w ciąży, cukrzyków, czy osób o znacznie obniżonej odporności.

Dieta, a odchudzanie

W dzisiejszych czasach, popularność zawodu jaki wykonuje dietetyk stale rośnie. Jest to bowiem związane z szerzącym się problemem otyłości i wielu chorób. Odchudzanie się jest najczęstszą drogą, jaką wybieramy, by wzmocnić kondycję, pozbyć się nadmiaru kilogramów i zaakceptować siebie. Bardzo ważnym elementem tego procesu jest dieta. Według statystyk, aż 70% sukcesu zawdzięczamy diecie. Aby skutecznie zwalczyć problem otyłości, nie ominie nas wizyta u dietetyka.

Odchudzanie, jako popularny proces wśród osób w różnym wieku, powinno być doglądane przez specjalistę. Wielu z nas odmawia sobie niektórych produktów spożywczych, powodując zubożenie diety. Dietetyk mający ogromną wiedzę i doświadczenie, może zapewnić nam właściwy jadłospis na długi czas. Regularne korzystanie z jego usług pomoże nam również w osiąganiu celów, przede wszystkim takich jak utrata kilogramów. Szczupła sylwetka i dobra kondycja idą w parze ze zbilansowaną dietą.

Dietetyk, można powiedzieć, zna na pamięć tabele kaloryczne, wady i zalety produktów spożywczych z wszystkich grup oraz wie, jakie stosować zamienniki w różnych dietach. Zupełnie inna dieta zostanie ułożona dla weganina, dla osoby nietolerującej glutenu czy dla tych, którzy intensywnie ćwiczą.
Zbilansowana, zdrowa dieta właściwie dobrana do naszego organizmu i stylu życia, pomoże nam w walce z otyłością i poprawi nasze zdrowie.

Dietetycy ustalają diety w taki sposób, by wraz z pożywieniem dostarczać naszemu organizmowi witamin, białka, węglowodanów i innych składników odżywczych. Odpowiednio wybrane owoce, warzywa, produkty zbożowe, mięso i ryby czy przetwory mleczne, pozwolą nam cieszyć się różnorodnymi posiłkami. Dietetyk zawsze uwzględnia wymienione wyżej preferencje żywieniowe i dodaje do naszej diety ulubione potrawy w ‘zdrowej wersji’.

Artykuł powstał przy współpracy z dietetykami z Elbląga – trenujmy24.pl