Dyskopatia – kto jest w grupie ryzyka?
W dzisiejszych czasach choroby kręgosłupa dotykają coraz więcej osób. Ma to przede wszystkim związek ze współczesnym trybem życia, ale też z faktem, że wielu ludzi nie zwraca uwagi na to, jak ważna jest prawidłowa postawa ciała. Jedną z najczęstszych chorób i też przejawiającą się dosyć niepozornie jest dyskopatia. Zobaczmy więc, czym jest, jak się objawia i co warto robić, by jej unikać.
Co to jest dyskopatia?
Dyskopatia to schorzenie kręgosłupa, a ściślej rzecz ujmując to choroba krążka międzykręgowego obejmującego elastyczny odcinek szyjny oraz lędźwiowo-krzyżowy. Odcinek ten potocznie jest nazywany dyskiem, jego tworzywem jest jądro miażdżyste, a w swoim otoczeniu ma pierścienie włókniste. Dzięki takiej budowie pozwala zapewnić zginanie, prostowanie, ruchy boczne i obrotowe kręgosłupa zapobiegając ocieraniu się kręgom o siebie.
Dyskopatia jest więc pierwszym etapem choroby zwyrodnieniowej, w którym dysk nie spełnia powyższych czynności i przez to utrudnia prawidłowe poruszanie się.
Jak się objawia?
Pierwszym i najbardziej dokuczliwym objawem dyskopatii jest ból pleców, a konkretnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Podczas leżenia znajduje się on w spoczynku, dlatego najbardziej czuć go zwłaszcza przy chodzeniu. Do innych zaś objawów należą:
- Drętwienie kończyn
- Zaburzenie czucia
- Niedowład mięśni
- Skrzywienie kręgosłupa
- Niekontrolowane napięcie mięśni przy kręgosłupie
- Czasem paraliż nóg
- Zawroty i ból głowy od strony kręgosłupa
Powyższe wyznaczniki dyskopatii występują jednak już podczas większego zaawansowania choroby, dlatego pierwszym sygnałem do podjęcia leczenia i sprawdzenia, czy wszystko w porządku powinien być już ból podczas wykonywania nawet najprostszych czynności.
W jakim wieku może pojawić się dyskopatia?
Często mówi się, że dyskopatia jest chorobą XXI wieku, a wszystko dlatego, że głównym jej powodem jest siedzący tryb życia i brak ruchu lub wręcz przeciwnie – zbyt gwałtowne i niekontrolowane ruchy w ciągłym biegu. Przez to schorzenie to coraz częściej dotyka osoby w młodym wieku, nawet 20 latków. Natomiast choć średnia wieku maleje, to i tak w dalszym ciągu dyskopatia najczęściej dotyka osoby w 60 roku życia. W tym czasie kości są już bardziej osłabione i każdy zastój lub zbytnia ruchliwość może doprowadzić do rozwoju dyskopatii.
Kto jest narażony?
Oprócz osób starszych lub zapracowanych istnieje również inna grupa ryzyka, w której pojawia się dyskopatia niezależnie od wieku. Zaliczają się do niej osoby:
- Otyłe
- Cierpiące na osteoporozę i inne choroby kostne
- Podnoszące ciężary i forsujące się sportowo
- Z anatomicznym wąskim kanałem kręgowym
- Będący kierowcami z zawodu
- Praktykujące niewłaściwy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów
- Z wadami postawy
Widać więc, że tak duża liczba zachorowań na dyskopatię jest kwestią zarówno genetyki, jak i po prostu negatywnych i często praktykowanych nawyków.
Jak leczyć dyskopatię?
Kwestię tę warto omówić na przykładzie leczenia dyskopatii w Gdańsku. Tam odbywa się to na dwóch etapach:
- Pierwszym jest przeprowadzanie badań takich jak tomografia, rezonans, czy RTG.
- Drugim wybranie sposobu leczenia na podstawie badań. Leczenie może się odbywać albo metodą zachowawczą polegającą na podawaniu środków przeciwbólowych i zalecaniu odpoczynku oraz fizjoterapii, albo metodą chirurgiczną polegającą na operacyjnym usunięciu dysku.
Od tego, jaki sposób zostanie wybrany, zależy zaawansowanie choroby i reakcja organizmu na być może wcześniej przyjmowane już leki. Nie warto więc zwlekać z wizytą u lekarza, by cały proces rekonwalescencji mógł przejść jak najsprawniej.
Profilaktyka w dyskopatii
Duży współczynnik osób chorych na dyskopatię sprawia, że coraz częściej pada pytanie, jak się przed tą chorobą ustrzec? Odpowiedź jest bardzo prosta, gdyż najbardziej odpowiednią profilaktyką jest wykluczenie z życia wszystkich powyższych nawyków zwiększających ryzyko dyskopatii. Chcąc się więc ochronić, warto:
- Regularnie ćwiczyć, zwłaszcza mięśnie pleców
- Dbać o prawidłową postawę ciała
- Unikać wykonywania gwałtownych ruchów
- Ciężkie przedmioty podnosić w sposób obciążający głównie nogi, a nie kręgosłup
- Stosować dietę bogatą w wapń i kwasy omega-3
- Podczas pracy unikać pozycji siedzącej lub korzystać z wyprofilowanego krzesła
Dzięki temu wszystkiemu mamy pewność, że nasz odcinek kręgosłupa jest prawidłowo użytkowany, a szansa na dyskopatię, przede wszystkim w młodym wieku jest naprawdę niska.