Fotel ginekologiczny: elektryczny czy podstawowy?

Fotele ginekologiczne to podstawowy sprzęt medyczny przeznaczony do badań ginekologicznych w gabinetach ginekologicznych oraz szpitalach. Konstrukcja nowoczesnych foteli ginekologicznych jest zaprojektowana w taki sposób, aby gwarantować funkcjonalność mebla, ale także zapewnić komfort pacjentowi i lekarzowi. Czy fotele ginekologiczne elektryczne to wynalazek, w który warto zainwestować?

Jaki powinien być fotel ginekologiczny?

Gabinet ginekologiczny, jak i sama wizyta u ginekologa wciąż w wielu kobietach budzi lęk, silne emocje, stres. Fotele ginekologiczne kojarzą się negatywnie, a samo badanie jako nieprzyjemne. Choć ciężko to sobie wyobrazić to stary sprzęt ginekologiczny stanowiły głównie drewniane krzesła czy łóżko. Z czasem zaczęto jednak unowocześniać fotele ginekologiczne do tego stopnia, że wymyślono nawet elektryczne fotele ginekologiczne, które obecnie stanowią podstawowe wyposażenie profesjonalnych gabinetów medycznych, w których wysoka jakość usług idzie w parze z wysokiej jakości sprzętem.

Stale obecne są także podstawowe wersje foteli ginekologicznych, które są zdecydowanie wygodniejsze niż stare modele, ale nie zapewniają takiej wygody, komfortu badania i zabiegów oraz funkcjonalności. 

Jakie cechy i zalety posiada elektryczny fotel ginekologiczny?

Elektroniczne sprzęty medyczne to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia zmianę położenia, wysokości czy kąta nachylenia poszczególnych elementów fotela za pomocą pilota. Dzięki wykorzystaniu wbudowanych mechanizmów zarówno pacjent, jak i lekarz mają zapewniony pełny komfort i wygodę podczas całego badania czy zabiegu. Jakie zalety mają poszczególne elektryczne fotele ginekologiczne? Przede wszystkim, są to:

  • regulowana elektrycznie wysokość,
  • elektryczna regulacja kąta siedzenia,
  • idealne dopasowanie oparcia.

Ponadto wiele modeli foteli ginekologicznych dostępnych w X-REH spełnia wysokiej jakości standardy oraz oferuje dodatkowe wyposażenie. Nowoczesne fotele elektryczne mogą być wyposażone w zdejmowany podnóżek, podkolanniki, zagłówek, miskę ginekologiczną zamontowaną w półce przytwierdzonej do siedziska stołu, ale także w wieszak na papier czy dodatkowe uchwyty.

Dlaczego warto zainwestować w fotele ginekologiczne?

Elektryczność zapewnia niebywałą wygodę. Jeśli się do niej przyzwyczaimy, często jej nie zauważamy. Porównanie między manualną, podstawową wersją fotela ginekologicznego a elektryczną wersją zauważają wszystkie pacjenci, które miały badania na jednym i na drugim fotelu. Różnica jest zauważalna także dla ginekologów, którzy coraz śmielej wybierają elektryczny sprzęt medyczny. Fotel ginekologiczny z pilotem zapewnia szybkie dopasowanie fotela do potrzeb danej chwili bez konieczności dotykania fotela, dzięki temu w gabinecie łatwiej zachować sterylność i wysoki poziom higieny. Ponadto elektryczne rozwiązania zapewniają większy komfort. Manualne wersje działają wolniej, przez co cały zabieg może się wydłużyć, pacjentka stresować, a ginekolog nie móc w pełni wykonać określonych ruchów.

Brak konieczności pomocy osób trzech w ustawieniu fotela to dodatkowa zaleta, która zapewnia prywatność i wysoką jakość świadczonych usług. 

Jakie części i funkcje posiada elektryczny fotel?

Smukłe i eleganckie nowoczesne fotele ginekologiczne sterowane elektrycznie za pomocą pilota to wygodne rozwiązanie do wielu gabinetów. Modele różnią się między sobą, a wybór określonych funkcji wpływa na efektywność i jakość pracy. Należy pamiętać, że fotele ginekologiczne elektryczne muszą być zbudowane z wysokiej jakości części i komponentów. Tylko wtedy sprzęt będzie działał i służył bez zakłóceń przez długi czas.

fotel ginekologiczny

Przykładowy model stołu ginekologicznego ze sklepu X-REH.

Decydując się na elektryczną regulację wysokości warto zwracać uwagę, aby siłownik liniowy był solidny, np. polecamy niemiecką firmę Dewert. Regulacja wysokości to jedna z podstawowych funkcji, którą powinny spełniać fotele ginekologiczne. Jego elektryczna regulacja gwarantuje brak konieczności montowania dodatkowego stopnia koniecznego do wejścia na fotel oraz wyeliminowanie poczucia wstydu pacjentek, które często nie wiedzą jak usiąść na fotelu ginekologicznym. Z kolei elektryczna regulacja siedziska to kolejny ważny aspekt i zaleta wykorzystania elektrycznych mechanizmów. W gabinecie ginekologicznym często konieczne jest przyjęcie przez pacjentkę pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga.

Szeroki zakres regulacji za pomocą siłowników elektrycznych i bez konieczności użycia siły umożliwia ułożenie ciała pacjentki w komfortowych warunkach, jedynie za pomocą pilota. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w podpory nóg czy podkolanniki typu Goepel, które można dowolnie regulować we wszystkich płaszczyznach. Dzięki temu można uzyskać pozycję porodów w pozycji leżącej lub litotomii.

Czego nie posiada podstawy fotel ginekologiczny?

Podstawowe fotele ginekologiczne obecne w gabinetach ginekologicznych nie zapewniają tylu wygód co elektryczne fotele ginekologiczne, ale z całą pewnością zapewniają większą wygodę niż stare krzesła ginekologiczne. Fotele do badań w podstawowej wersji nie są wyposażone w elektryczne połączenia, przez co wszelkie zmiany w ustawieniu fotela trzeba wykonywać manualnie lub za pomocą siłownika hydraulicznego obsługiwanego specjalną dźwignią, co może sprawiać trudność, zajmować czas, stresować pacjentkę czy rozpraszać lekarza. Ponadto konieczność dotykania różnych elementów fotela zwiększa konieczność większej dbałości o sterylność i higienę podczas badania.

Co więcej, w podstawowych wersjach foteli ginekologicznych nie zawsze jest możliwe uzyskanie pozycji leżącej i siedzącej, co ma wpływ na jakość wykonania badań, a tym samym na postawienie diagnozy i sposób leczenia.