Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych ma najwyższą skuteczność, jeśli stosujemy się dokładnie do wytycznych podawanych na recepcie i zalecanych przez ginekologa. Dostępne na rynku dwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych opierają się w głównej mierze o dwa główne tryby stosowania tabletek: ciągły, zarezerwowany dla tabletek jednoskładnikowych, oraz z tygodniowymi przerwami dla tabletek dwuskładnikowych. Jak brać tabletki antykoncepcyjne?

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: tabletki jednoskładnikowe, zawierające tylko jeden hormon, oraz dwuskładnikowe. Pierwsze z nich zawierają wyłącznie syntetyczny progestagen, lewonorgestrel, dezogestrel lub noretysteron w niskim stężeniu, eliminując potrzebę stosowania estrogenu. Tabletki tego typu zaleca się przede wszystkim dla pacjentek, których organizm nie toleruje działania estrogenu, a także u kobiet w trakcie karmienia piersią, jako że tabletki jednoskładnikowe nie hamują procesu laktacji.

Tabletki dwuskładnikowe, oprócz progestagenu zawierają także entynyloestradiol, czyli syntetyczną formę estrogenu. To właśnie drugi z hormonów odpowiada za hamowanie owulacji, a progesteron za zagęszczenie śluzu. Tabletki dwuskładnikowe wpływają także na budowę endometrium, utrudniając zagnieżdżenie się komórki jajowej. Skuteczność tabletek jednoskładnikowych i dwuskładnikowych jest jednak równie wysoka, niezależnie od tego czy zawierają jeden czy obydwa hormony.

Obydwa rodzaje tabletek antykoncepcyjnych działają poprzez zahamowanie owulacji uniemożliwiające zapłodnienie komórki jajowej, a także zmianę śluzu szyjowego i endometrium utrudniające poruszanie się plemników i zagnieżdżanie się komórki jajowej, jeśli doszłoby do jej zapłodnienia. Potrzeba pojawienia się na rynku dwóch różnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych wynika więc przede wszystkim z tego, że kobiety mogą reagować różnie na zawarte w nich hormony i wymagać zastosowania jednej lub drugiej opcji dla uzyskania optymalnych rezultatów bez nadmiernych skutków ubocznych.

Jak wygląda opakowanie tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne mogą być stosowane w kilku trybach przyjmowania, przez co ich opakowania będą różniły się w zależności od rodzaju wybranych tabletek. Standardowo tabletki jednoskładnikowe (tzw. minipigułki) zawierają 28 tabletek stosowanych bez przerwy. Każdy kolejny blister przyjmowany jest zaraz po skończeniu poprzedniego, po jednej tabletce każdego dnia, o stałej, ściśle ustalonej porze. Aby tabletka gwarantowała najwyższą skuteczność, jeśli przyjmujesz ją o 21, staraj się by codziennie była to dokładnie 21, a nie godzina przed czy po.

Tabletki dwuskładnikowe mogą być przyjmowane w kilku schematach i opakowanie tabletek będzie to odzwierciedlać. Niektóre blistry będą zawierały 21 tabletek, po których następuje 7 dni przerwy w przyjmowaniu (w tym czasie pojawia się krwawienie z odstawienia). 8 dnia rozpoczynamy przyjmowanie nowego blistra. Tabletki mogą pojawiać się także w kombinacji 21 tabletek hormonalnych + 7 tabletek placebo lub 24 tabletek + 4 tabletek placebo.

Możliwe jest stosowanie także tabletek antykoncepcyjnych dwufazowych i trójfazowych, których przyjmowanie jest zależne od fazy cyklu. Tabletki dwufazowe podzielone są na dwa blistry tabletek w innych kolorach (11 białych, 10 różowych) przyjmowanych w określonej kolejności. Tabletki trójfazowe podzielone są na 3 odrębne blistry, z 3 różnymi kombinacjami dwóch hormonów, co ma odwzorować naturalny cykl menstruacyjny.

Przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej: jak brać tabletki?

Opisany wyżej mechanizm przyjmowania tabletek jednoskładnikowych (tzw. minipigułek) jest bardzo prosty – jedną tabletkę przyjmujemy codziennie, o stałej, ustalonej porze. Schemat taki wyrabia nawyk przyjmowania tabletek, a z dodatkowo ustawionym przypomnieniem w zegarku czy kalendarzu, kobieta nie powinna zapomnieć o tabletce. Problem zapominania pojawia się znacznie częściej u kobiet przyjmujących tabletkę dwuskładnikową – przy konieczności robienia 7-dniowej przerwy po 21 dniach przyjmowania leku można zapomnieć o tym, kiedy należy rozpocząć nowy blister. W związku z tym niektórzy producenci zastosowali metodę placebo – w opakowaniu pojawiają się 21 lub 24 tabletki hormonalne przyjmowane codziennie, o stałej porze, oraz 4 lub 7 tabletek placebo, które choć nie zawierają żadnych hormonów, powinny być w dalszym ciągu przyjmowane o wyznaczonej porze dla zachowania ciągłości i utrwalenia nawyku stałego przyjmowania pigułki.

Warto pamiętać, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy skonsultować z specjalista. Tego typu leki są wydawane na receptę. W stosowaniu antykoncepcji również jest ważne, aby zachować ciągłość w przyjmowaniu tabletek. Jednak nie zawsze dysponuje się odpowiednią ilością czasu na wizytę u ginekologa, a jednak trzeba wydłużyć receptę. W takiej sytuacji można skorzystać z konsultacji lekarskiej online, w której specjalista wypisze e-receptę na tabletki antykoncepcyjne.