Jak dbać o skórę ze znamionami?
Znamiona na ciele ma wiele osób. Mogą mieć różne kształty, znajdować się w różnych miejscach, być bardziej lub mniej widoczne. Ze znamionami na ciele można spokojnie żyć, ale należy mieć na uwadze, że o skórę ze znamionami należy szczególnie dbać. Masz znamiona barwnikowe, a może znamiona naczyniowe? Sprawdź, jak dbać o Twoją skórę.
Czym są znamiona?
Znamię to zmiana na skórze, która odróżnia się pod względem koloru czy struktury. Wyróżnia się wiele rodzajów znamion, z których najczęstsze to znamiona barwnikowe naskórkowe, czyli tzw. pieprzyki, a także znamiona naczyniowe. Znamiona mogą być widoczne już w chwili urodzenia, jednak często rozwijają się w wieku późniejszym. Często pojawiają się pod wpływem czynników genetycznych, takich jak fototyp skóry. Zdarza się jednak, że znamiona pokazują się w wyniku stymulacji hormonalnej, urazów, czy pod wpływem silnej ekspozycji na promieniowanie UV.
Rodzaje znamion
Znamiona na skórze bywają uciążliwe, zwłaszcza jeśli występują w miejscach widocznych na ciele. Te zmiany skórne często psują samopoczucie, a niekiedy nawet wyglądają nieestetycznie. Aby zacząć prawidłowo dbać o skórę ze znamieniem należy prawidłowo zdiagnozować znamię.
Rodzaje znamion można dzielić na wiele grup. Najprostszy podział uwzględnia znamiona wrodzone i znamiona nabyte oraz znamiona zwykłe i znamiona atypowe.
Znamiona wrodzone można podzielić na małe, średnie i olbrzymie. Zazwyczaj nie powodują raka skóry, jednak ryzyko takiej sytuacji wynosi ok. 5%. Znamiona nabyte ulegają różnym procesom zmian, dlatego koniecznie należy je obserwować. Znamiona zwykłe są do siebie podobne na całym ciele i nie powinny wywoływać niepokoju. Znamiona atypowe często podlegają różnym zmianom, którym dodatkowo mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak świąd czy mrowienie.
Profilaktyka
Znamiona to nieprawidłowości w strukturze skóry. Niezależnie od tego, czy znamię jest w postaci plamek, czy wypukłości, należy je regularnie badać i obserwować czy się zmienia i w jaki sposób. Zmienić się może kolor, wielkość i struktura znamienia. Należy mieć na uwadze wszystkie możliwości i uważnie przyglądać się znamionom na skórze.
Część znamion zarówno wrodzonych, jak i nabytych jest niegroźna. Jednak niektóre znamiona mogą przekształcić się nawet w raka skóry. Dlatego, jeśli sam masz znamię na skórze lub ma je ktoś w Twoich bliskich, zapisz się na badanie znamion. Ponadto kontrolna wizyta u specjalisty powinna się stać rokrocznym, rutynowym zajęciem. Profilaktyczne badania to wyraz odpowiedzialności za siebie i dbania o swoje zdrowie.
Jak pielęgnować i dbać o skórę ze znamionami?
Zastanawiasz się jak dbać o skórę ze znamionami? Przede wszystkim odpowiednio ją nawilżać i nie dopuścić do jej odwodnienia czy przesuszenia. Dodatkowo należy ograniczyć kontakt znamienia ze szkodliwymi czynnikami. Ostrożność podczas pracy z chemikaliami, czy innymi substancjami drażniącymi to konieczność. Ponadto należy ograniczyć wystawianie znamienia na promieniowanie UV.
Ochrona znamion przed słońcem może być bardzo kłopotliwa zwłaszcza latem, kiedy większość ciała jest wystawiona na promieniowanie słoneczne. Znamiona takie jak pieprzyki, zwłaszcza jeśli mamy ich dużo, trudno ukryć na całym ciele za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu. Warto jednak zadbać o siebie i używać sunblockerów o faktorze nawet do +50. Inne rozwiązanie to małe plasterki posmarowane kremem z filtrem.
Każda forma ochrony zapewnia większe bezpieczeństwo, że znamiona nie spowodują np. czerniaka skóry, dlatego nie należy ich bagatelizować. Jeśli znamion jest wyjątkowo dużo, warto udać się do dermatologa w Szczecinie, który pomoże zdecydować, które znamiona należy szczególnie chronić, a może nawet usunąć.
Skóra ze znamionami to powszechne zjawisko. Często, jeśli znamiona nie odbiegają od normy i wyglądają np. jak typowe pieprzyki, nie budzą żadnych podejrzeń ani obaw. Problem zaczyna się, kiedy znamię zmienia swój kolor, kształt, rozmiar czy fakturę. Aby temu zapobiec, należy wykonywać badania kontrolne u dobrego dermatologa, który nauczy dbać o skórę ze znamionami oraz samemu oglądać swoje ciało i zwracać uwagę na znamiona.