Jak dobrze wybrać biustonosz ciążowy?

Pomiędzy 8 a 10 tygodniem ciąży piersi zaczną się zmieniać, a normalne staniki mogą przestać nam wystarczać. Znalezienie najlepszego biustonosza ciążowego dla zmieniającego się kształtu piersi jest proste, gdy poznamy kluczowe aspekty, na które należy zwrócić uwagę.

Kiedy nabyć biustonosz ciążowy?

Kilka tygodni po zajściu w ciążę można zauważyć, że piersi stają się pełniejsze i delikatniejsze. Jest to jeden ze sposobów w jaki kobiece ciało sygnalizuje, że spodziewamy się dziecka. To również wskazówka, że niedługo normalne staniki przestaną pasować. Większość przyszłych matek zauważy tę zmianę po około 12 tygodniach, jednak na zakup odpowiedniego stanika powinniśmy się zdecydować już po czterech lub pięciu tygodniach. Dzięki temu wyprzedzamy rozwój wypadków i mamy już gotową bieliznę, kiedy piersi staną się lekko spuchnięte, a staniki z fiszbinami przestaną być wygodne.

Co wyróżnia biustonosze ciążowe?

W czasie ciąży i karmienia piersią piersi kobiet rosną o około cztery miseczki, a obwód pod biustem zmienia się o kilka centymetrów. Każda mama jest oczywiście inna, ale zmiana ta nie następuje z dnia na dzień dla nikogo, więc jest mnóstwo czasu, aby przyzwyczaić się do zmieniającego się kształtu piersi. Jednak te zmiany pokazują, jak ważne jest nabycie wygodnego biustonosza ciążowego.

Najważniejsze wyróżniki biustonoszy ciążowych to:

  • Regulacja – co najmniej cztery pozycje haftek pozwalają regulować obwód w pasie.
  • Większe wsparcie – biustonosze dla kobiet w ciąży mają pełniejszy kształt miseczki, są głębsze i mają szersze ramiączka.
  • Naturalne materiały – normalne staniki są zwykle wykonane z mieszanki wiskozy, bawełny i poliestru. Biustonosze dla kobiet w ciąży wykonane są przede wszystkim z bawełny, dzięki czemu skóra – która w czasie ciąży może być cieplejsza niż zwykle – może oddychać.

ciąża

Dopasowanie biustonoszy ciążowych w czasie ciąży

W trakcie ciąży nasze ciało bardzo się zmienia. Nic więc dziwnego, że na różnych etapach nasze wymagania wobec biustonosza również będą inne. W pierwszym trymestrze, kiedy wybierzemy stanik ciążowy, powinnyśmy dopasować go tak, aby zapinał się na najwęższy zaczep. Jednocześnie miseczki nie powinny być zbyt ciasne. Dzięki temu będziemy mogły go regulować wraz ze wzrostem piersi i zmianą obwodu klatki piersiowej.

W drugim trymestrze, pomiędzy 12 a 28 tygodniem, klatka piersiowa poszerza się, aby zrobić miejsce dla naszego maleństwa. Wtedy obwód pod biustem i rozmiar miseczki rośnie. W zależności od naszej fizjonomii może wtedy wystarczać nam jeszcze nasz pierwszy stanik, ale możliwe że będzie niezbędne dopasowanie nowego. W trzecim trymestrze, czyli pomiędzy 28 a 40 tygodniem, prawie zawsze jest potrzebny jest kolejny biustonosz.

Po 36 tygodniu mamy idealny czas, aby dopasować stanik do karmienia, który zasadniczo wygląda jak biustonosz ciążowy, ale ma klipsy, które umożliwiają odsłonienie piersi do karmienia. Jednocześnie ma paski podtrzymujące piersi, które pozostają na swoim miejscu nawet kiedy nasze dziecko się posila.

Powinnyśmy pamiętać, że moment, kiedy zaczynamy karmić piersią jest najbardziej newralgiczny. Wtedy nasze piersi są największe, a obwód klatki piersiowej zaczyna się zmniejszać. Podczas karmienia piersi są też niezwykle wrażliwe, więc biustonosz musi być perfekcyjnie dobrany i niezwykle wygodny. Musi być też łatwy do prania, ponieważ nadmiar mleka może go brudzić. Z tego powodu przyda nam się więcej niż jeden tak dobrany model w tym czasie. Możemy znaleźć modele dedykowane do spania, które zapewnią nam pełen komfort w nocy.