Jak poradzić sobie z żylakami i opuchniętymi nogami?

Siedzący tryb życia, niewłaściwe nawyki żywieniowe, nadwaga, tendencje genetyczne – problemy z żylakami i niewydolnością żył kończyn dolnych nie należą już do rzadkości, a raczej stanowią tendencję wśród coraz to młodszych ludzi. Regularna aktywność fizyczna i zdrowa dieta, choć promowane właściwie przez wszystkich, są w dalszym ciągu luksusem na który wiecznie zabiegani, zapracowani ludzie nie mogą sobie pozwolić. Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej za pomocą kompresjoterapii, czyli specjalnie dobranych podkolanówek i pończoch o określonym stopniu ucisku to dziś jedna z najbardziej popularnych metod stosowanych wśród chorych i jednocześnie jeden z najłatwiejszych sposobów na odczucie ulgi od bólu i dyskomfortu. W jaki sposób działają, kto powinien je nosić i jak dobrać odpowiednie?

Kompresyjne leczenie żylaków – jak to działa?

Choć żylaki uważane są przede wszystkim za przypadłość ważącą na estetycznym wyglądzie nóg, w rzeczywistości są one dość dużym problemem zdrowotnym – ich powstawanie jest ściśle związane z niewydolnością układu żylnego i niedrożnością części żył. To z jej powodu inne żyły rozszerzają się, próbując przetransportować więcej krwi do serca, i tym samym narażają zastawki żylne na niedomykalność, która z kolei powoduje, że krew zamiast odpływać – cofa się do kończyny. Efektem tego typu dolegliwości są obrzęki, drętwienie, bolesność nóg, stany zapalne, czy też dość niebezpieczne nadciśnienie żylne. Żylaki można oczywiście usuwać, jednak w międzyczasie warto ulżyć sobie w bólu i stosować kompresjoterapię, czyli różnego rodzaju opatrunki uciskowe przywracające dobry przepływ krwi w żyłach. Najczęściej stosowanymi wariantami są tu pończochy, podkolanówki przeciwżylakowe I lub II stopnia kompresji, skarpety oraz rajstopy, które można dziś z łatwością nosić na co dzień i tym samym spowalniać rozwój choroby, łagodzić jej objawy i zapobiegać rozwojowi powikłań.

Kto powinien nosić pończochy przeciwżylakowe?

Właściwie każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania niewydolności żylnej, może rozpocząć swoją przygodę z kompresjoterapią i w ramach profilaktyki i zapobiegania rozwojowi choroby włączyć podkolanówki przeciwżylakowe I lub II stopnia kompresji do swojego codziennego życia. Szczególnie zaleca się je osobom, które często doświadczają uczucia zmęczenia nóg i towarzyszących mu obrzęków, zauważają charakterystyczne „pajączki” i pierwsze żylaki, pracują w pozycji stojącej lub siedzącej przez dłuższy czas, oraz tym, którzy są genetycznie obciążeni chorobami żył. Pończochy przeciwżylakowe to również świetne rozwiązanie dla kobiet w ciąży (które często narzekają na problemy z puchnącymi nogami), osób podróżujących samolotem oraz dla wszystkich chorych, którzy cierpią na ciężki zespół pozakrzepowy czy też przeszli operację usunięcia żylaków.

Jak dobrać pończochy przeciwżylakowe?

podkolanówki przeciw żylakowe 2 stopnia kompresjiSkarpety, podkolanówki i pończochy przeciwżylakowe I lub II stopnia określają poziom komprsji, a więc w dwóch różnych stopni ucisku, jaki wywierają na kończynę. Przed pierwszym użyciem tego typu bielizny leczniczej warto zasięgnąć opinii lekarza, który nie tylko wykluczy przeciwwskazania, ale i skutecznie doradzi odnośnie odpowiedniego stopnia kompresji. Warto wiedzieć, że zarówno zbyt delikatny jak i zbyt mocny ucisk mogą sprawić więcej szkody, niż dobrego.

Podkolanówki i pończochy I stopnia kompresji (15–24 mm Hg), będące całkiem delikatnym wprowadzeniem do terapii kompresyjnej, zalecane są przede wszystkim osobom z pajączkami, lekkimi żylakami, częstymi obrzękami oraz powracającym uczuciem ciężkości nóg, a także kobietom w ciąży. I stopień kompresji wystarczy także u wspomnianych wcześniej podróżników – częste zmiany ciśnienia, szczególnie podczas lotu samolotem, mogą mocno odbić się na stanie ukrwienia nóg. Pończochy to najlepszy sposób, by zapobiec obrzękom. Drugi stopień kompresji (25–34 mm Hg) to już rozwiązanie dla osób cierpiących na znacznie rozleglejszy problem żylaków oraz po ich leczeniu chirurgicznym.

Kupując pończochy kompresyjne pamiętaj, by zawsze korzystać z zaufanych sklepów i marek posiadających odpowiednie certyfikaty. Jako wyrób medyczny, pończochy przeciwżylakowe nie mogą być stosowane ot tak, bez uprzedniej konsultacji z osobami wykwalifikowanymi do ich sprzedaży lub lekarzami.