Jak skutecznie zapobiegać nawrotom moli w domu?

W okresie zimowym w naszych domach bardzo często zalęgają się różnego rodzaju insekty, które przy niskiej temperaturze zwyczajnie szukają ciepłego schronienia. Jednym z rodzajów takich nieproszonych gości są mole, zarówno spożywcze, jak i ubraniowe. Dostają się one niepostrzeżenie, a wyplenić je trudno, dlatego właśnie w poniższym artykule podpowiadamy jak to zrobić i co warto wiedzieć o molach. 

Skąd się biorą mole?

Mole spożywcze to robaki, które nie tworzą się samoistnie w naszych domach. Dostają się one do mieszkań głównie przez okna, wentylację lub prosto ze sklepów w przyniesionych przez nas siatkach z żywnością. Zalęgają się one na owocach, warzywach, w produktach zbożowych i przez pierwszy okres rozwoju larw są praktycznie niewidoczne dla człowieka. 

Jeśli zaś chodzi o mole ubraniowe, to najczęściej dostają się one z dworu i przez drobne otwory w szafach zalęgają się na ubraniach, zwłaszcza jeśli nieodpowiednio dbamy o ich czystość i higienę. 

Co zrobić, by usunąć mole?

Owady te mogą się dostać do praktycznie każdego mieszkania, często przez przypadek, ale jeśli już się pojawią i odpowiednio wcześnie je zauważymy, to należy podjąć następujące kroki:

  1. Na samym początku warto poznać przyczynę pojawienia się moli i odpowiednio ją zniwelować, tzn. wyrzucić siatkę sklepową, uszczelnić wentylację, zamontować siatkę w oknach
  2. W przypadku moli spożywczych najlepiej wyrzucić wszystkie pokarmy, z którymi insekty miały kontakt i sprawdzić wszystkie produkty w kuchni, czy nie zalęgły się w nich larwy 
  3. Jeśli zaś chodzi o ubrania, to należy wyrzucić lub wyprać (w zależności od szkód, jakie wyrządziły mole) wszystkie ubrania w szafie czy garderobie 
  4. W każdym wypadku należy zawsze dbać o czystość w szafkach czy szafach (zabezpieczać żywność, robić systematycznie przeglądy) , by mole nie miały przyjaznego środowiska do rozwoju. 

Są to czynności, po których mole nie powinny się już pojawiać, jednak jeśli dostrzegliśmy je późno, to nieco trudniej będzie je wyplenić i w tym wypadku należy już podjąć specjalne kroki. 

Inne sposoby pozbycia się moli

W przypadku gdy moli jest dużo lub gdy dosyć późno dostrzegliśmy ich obecność, należy już wprowadzić pewne metody, takie jak:

  • Zakup i użycie specjalnych preparatów molobójczych – należy mieć na względzie, by przy ich użyciu chronić ciało, zamknąć sterylnie żywność a później wyprać ubrania, gdyż środki te mogą zagrażać zdrowiu człowieka przy nieprawidłowej ochronie.
  • Zastosowanie pułapki na mole – można je kupić w wielu sklepach zarówno dla moli spożywczych, jak i ubraniowych.
  • Użycie domowych sposobów – zalicza się do nich tworzenie mieszanek np. na bazie naftaliny czy silnych przypraw np. kminku, które są w stanie wywabić mole, jednak nie w pełni je wyplenić. 

Jak widać, sposobów na pozbycie się moli jest kilka, natomiast należy mieć na względzie, że nie zawsze będą one skuteczne, gdyż mole naprawdę szybko przystosowują się do środowiska i najlepiej wybrać kilka sposobów ich eliminacji, by była ona skuteczna. 

Profesjonalna pomoc w zwalczaniu moli

Dobrym rozwiązaniem w walce z molami jest również skorzystanie z usług specjalnej firmy zajmującej się insektami. Działają one nie tylko w bardzo kryzysowych sytuacjach, ale również w takich przypadkach. Przykładowo usuwanie moli w Łodzi jest na porządku dziennym, gdyż wielu ludzi nie chce tracić czasu na zakup odpowiednich środków i próbowaniu różnych metod, a od razu zgłasza się do specjalistów, którzy szybko i skutecznie są w stanie usunąć nawet całe plagi moli. 

mole

Mole są bardzo uciążliwymi owadami. Pojawiają się w zaledwie chwilę, a mogą zalęgnąć w naszych mieszkaniach na naprawdę długi czas. Warto więc pamiętać, o systematycznych porządkach zarówno w garderobach, jak i w kuchniach, by nie miały one dobrych warunków do rozwoju, nawet gdy przypadkiem dostaną się do domu. Jeśli jednak zadomowią się w szafach czy produktach spożywczych, to warto jak najszybciej działać, by później nie musieć przeorganizowywać całej domowej przestrzeni w celu ich usunięcia.