Jak używać świecy do uszu?

Wiele osób boryka się z problemami związanymi z uszami. Powszechnie stosowane patyczki kosmetyczne podczas czyszczenia ucha przepychają fragmenty woskowiny do wewnątrz. W efekcie uszy zapełniają się trudną do wydobycia wydzieliną. Pojawiają się bóle, lekkie zapalenia ucha środkowego, a także szumy w uszach. Z pomocą przychodzą wówczas świece do uszu. Świecowanie uszu sięga swoją historią jeszcze starożytnego Egiptu, Chin, Indii i Tybetu. Powszechnie było także wśród Azteków i Majów. Jest to wciąż powszechnie stosowany zabieg wśród amerykańskich i meksykańskich Indian.

Przy jakich schorzeniach sprawdzają się świece do uszu?

Świec do uszu stosuje się przy wielu dolegliwościach — bólach uszu, głowy, szumach uszu, nieprzyjemnych uczuciu ciśnienia w uszach i głowie, podczas lekkiego zapalenia ucha. Warto skorzystać z tego zabiegu przy migrenach i zapaleniach migdałków. Osoby cierpiące na ostry i przewlekły katar, z podrażnieniami błon, a także doświadczające zaburzeń węchu doświadczą ulgi po wykonaniu zabiegu świecowania uszu.

Dlaczego świecowanie uszu jest efektywne?

Podczas świecowania uszu w kanale słuchowym tworzy się podciśnienie. Dzięki efektowi komina — podciśnienie wyciąga z ucha woskowinę i inne zanieczyszczenia. W efekcie kanał słuchowy oczyszcza się ze zgromadzonych w nim nieczystości. W dodatku do świecowania uszu wykorzystuje się świece wykonane z wosku pszczelarskiego. Podczas jego spalania wydzielane są bogate substancje lecznice oraz olejki eteryczne pochodzące z miodu. Dlatego też świecowanie oprócz mechanicznego oczyszczenia i wyrównania ciśnienia daje efekt leczniczy. Dodatkowo świecowanie uszu ma charakter odprężający. Często stanowi uzupełnienie zabiegów związanych z pielęgnacją ciała metodami naturalnymi. Świecowanie uszu natychmiastowo uruchamia układ metaboliczny i limfatyczny, a także ogólnie wzmacnia system immunologiczny organizmu.

Jak wykonać zabieg świecowania?

Osoba do konchowania uszu (tak określa się ten zabieg) powinnam ułożyć się w pozycji leżącej bocznej lub na plecach z głową zwróconą w bok. Istotne, by podłożyć pod głowę wygodną poduszkę, ponieważ zabieg trwa kilka minut. Wokół ucha i na włosy układamy ręcznik, aby zabezpieczyć osobę przed ewentualnym woskiem. Ucho powinno zostać posmarowane kremem, który uszczelni miejsce styku ucha i świecy. Następnie układamy świecę w kanale słuchowym i podpalamy trzymając ją w pionie. Gdy płomień dojdzie do linii oznaczonej na świecy — należy ją zgasić i wyciągnąć ostrożnie z kanału słuchowego.

Jakie są przeciwwskazania do świecowania uszu?

Należy zwrócić uwagę, czy osoba zainteresowana zabiegiem nie przechodzi ostrych stanów zapalnych w obrębie głowy, w tym ucha. Innym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są pęknięta błona bębenkowa oraz sączenie się wydzielin z ucha. Pamiętajmy, by osoba, która przechodzi świecowanie w uszu nie miała w uchu dodatkowych elementów — jak implanty czy aparaty słuchowe.

Świecowanie uszu to doskonały sposób na dodatkową ochronę dla naszych górnych dróg oddechowych. Warto co pewien czas poddać się takiemu zabiegowi, żeby dokładnie oczyścić uszy z wydzielin i zabrudzeń. Olejki eteryczne wydzielane podczas spalania mają dobroczynne działanie dla naszego zdrowia i działają odprężająco. Warto wykorzystać konchowanie uszu podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Stanowią doskonałe uzupełnienie domowego spa i naturalnych masek i olejków. Wiele osób poleca świecowanie uszu podczas lekkich przeziębień również ze względu na pozytywne działanie tego zabiegu. Po zabiegu odczuwalna jest poprawa w oddychaniu. Ten efekt zawdzięczamy oczyszczeniu zatok i udrożnieniu kanałów. Ta naturalna metoda znana jest od czasów starożytnych.