Korzyści płynące z treningu funkcjonalnego
Aktywność fizyczna powinna stać się nieodłączną częścią naszego życia. Ruch, który pobudzi nasze ciało, a jednocześnie je wzmocni to nie tylko spacery czy jazda rekreacyjna na rowerze. Coraz częściej mówi się o zaletach płynących z treningu funkcjonalnego, przynoszącego ogromne korzyści dla naszego zdrowia. Dlaczego warto regularnie trenować?
Wielokrotnie już udowadniano, że organizm ludzki bez częstego wysiłku fizycznego nie funkcjonuje tak dobrze, jak u osób, trenujących regularnie. Trening funkcjonalny wpływa przede wszystkim na kształtowanie się cech fizjologicznych, a także ma ogromny wpływ na poprawne działanie zdrowia psychicznego. Dlatego aktywność fizyczna jest zalecana ludziom w każdym wieku – szczególnie osobom młodym, których organizm może pozwolić sobie na większą wydajność energetyczną.
Czym charakteryzuje się trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny to specyficzny rodzaj intensywnych ćwiczeń, który polega na wzmocnieniu wszystkich mięśni, ale bez rozbudowywania masy mięśniowej. Ciało wzmacniane jest na wszystkich frontach, włączając w to nie tylko mięśnie brzucha czy ud, ale również ramion oraz pleców. Sam trening funkcjonalny polega na wykonywaniu ćwiczeń, imitujących codzienne czynności.
Trening funkcjonalny znacznie różni się od innych treningów wykonywanych na siłowni. Tutaj poszczególne partie mięśniowe współpracują ze sobą, czego efektem jest zwiększona koordynacja, a także wzmocnienie całego ciała. Tego typu trening wykorzystuje ćwiczenia polegające na podnoszeniu rąk i nóg, wyginaniu całego ciała, imitując na przykład chodzenie po schodach czy sięganie po przedmioty umiejscowione na wysokości.
Trening funkcjonalny tylko z pozoru jest łatwy. Aby jednak przyniósł efekty, konieczne jest narzucenie sobie takiego tempa podczas wykonywania poszczególnych partii ćwiczeń, aby maksymalnie podnieść tętno. Trenerzy personalni, którzy specjalizują się w treningu funkcjonalnym, zalecają, aby ćwiczyć w seriach trwających minimum 45 sekund. Na serię przypada jedno ćwiczenie, a po jego zakończeniu od razu należy przejść do kolejnej.
Zalety treningu funkcjonalnego bez względu na wiek
Trening funkcjonalny ma przede wszystkim korzystny wpływ na wykonywanie codziennych czynności, zwłaszcza jeśli te do tej pory sprawiały nam problem. Osoba, która regularnie ćwiczy ma lepszą kondycję i bez trudu porusza się po schodach czy na dłuższe dystanse. Łatwiejsze jest również robienie i noszenie ciężkich zakupów spożywczych. W przypadku pracy fizycznej – organizm mniej się męczy podczas wykonywania służbowych obowiązków.
Do zalet treningu funkcjonalnego należy poprawa zakresu ruchu, a także poprawa elastyczności mięśni. O wiele łatwiej jest zwiększyć swoją siłę i wytrzymałość oraz poprawić koordynację. W zależności od wyboru ćwiczeń, trening funkcjonalny może angażować wszystkie mięśnie lub tylko wybrane.
Wielu rehabilitantów wykorzystuje elementy treningu funkcjonalnego w swoim programie, poprzez zmianę intensywności wykonywania ćwiczeń. Stąd też bardzo często poleca się tę formę aktywności fizycznej osobom starszym lub po kontuzji.
Efektem regularnych ćwiczeń podczas treningu funkcjonalnego jest zmniejszenie się obwodu sylwetki, a także wymodelowanie całego ciała.
Trening funkcjonalny po 30. roku życia – dlaczego warto?
Osoby po 30. roku życia zaczynają już w mniejszym bądź większym stopniu fizycznie odczuwać mijane lata. Bóle kostno-stawowe pojawiają się jednak rzadziej u osób, które regularnie ćwiczą bądź wykonują kilka razy w tygodniu treningi funkcjonalne, wzmacniając przy tym poszczególne partie mięśni. Poprzez wykorzystanie wszystkich układów w organizmie, dochodzi do poprawy ogólnego zdrowia fizycznego. Znacznie lepiej pracuje układ sercowo-naczyniowy obniżając tym ryzyko wystąpienia zawału w przyszłości, a także układ oddechowo-naczyniowy. Z racji tego, że do treningu funkcjonalnego wykorzystywane są wszystkie partie ciała, wzmocnieniu ulega układ mięśniowo-kostno-stawowy.
W przypadku osób po 30. wykonywanie treningów funkcjonalnych może pomóc w uchronieniu się przed poważnymi chorobami, występującymi w przyszłości. Jednocześnie spadek metabolizmu, nierzadko w tym wieku zaczyna prowadzić do powstania otyłości. Regularna aktywność fizyczna pozwoli na utrzymanie zdrowej oraz smukłej sylwetki.
Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w każdym wieku. O wykonywanie regularnych ćwiczeń powinny zadbać szczególnie osoby po 30. roku życia, kiedy ich organizm zmienia trochę tryb funkcjonowania. Trening funkcjonalny pomoże nie tylko utrzymać wagę i zadbać o poprawne ułożenie ciała, ale również zadba o prawidłowe wzmocnienie wszystkich partii mięśni.