Lusterko laryngologiczne – podstawowe narzędzie laryngologa

Przede wszystkim lusterka laryngologiczne, to jeden z najważniejszych elementów jakie możemy spotkać w gabinecie laryngologa. Dzięki nim możliwe jest wykonanie dokładnego badania. Lusterka dzielą się na różne typy – jednorazowe, krtaniowe (proste i zagięte), lusterko Zieglera itp. Dzięki tej różnorodności laryngolog ma szansę zbadać nas bardzo dokładnie oraz przyjrzeć się ewentualnej infekcji. Dlatego też gabinety laryngologiczne są wyposażone we wszystkie możliwe sprzęty. Warto wiedzieć, że lusterka takie produkowane są z różnych materiałów – najczęściej jest to metal, w którego skład wchodzą dodatkowo substancje chroniące. Dzięki nim lusterko takie nie może nam zaszkodzić w żaden sposób w trakcie badania. Firmy zajmujące się produkcją lusterek tego typu, oferują również inne, popularne sprzęty i akcesoria medyczne najwyższej jakości.

Lusterka jednorazowe – czym mogą się one wyróżniać?

W gabinetach laryngologicznych, w tym u laryngologa w Jaworznie  z Centrum Medycznego Farna 14, znajdują się najczęstsze przyrządy badań, jakimi są lusterka laryngologiczne. Najczęściej możemy spotkać się z lusterkami jednorazowymi. Są to lusterka krtaniowe, dostępne pod dwoma postaciami – jako zgięte lub wyprostowane cienkie metalowe pręty, z małymi lusterkami na końcu. Lusterka takie pakowane są sterylnie w specjalną papierowo – foliowy pakiet. Dzięki temu zachowana jest higiena pracy.

specjalista laryngolog

W każdym gabinecie lekarskim bowiem musi zostać zachowana czystość, która jest kluczowa do przeprowadzenia jakiegokolwiek badania. Lusterka jednorazowe stanowią jak najbardziej bezpieczny przyrząd do wykonywania badań. Lusterka takie są zamawiane przez samego laryngologa lub właściciela przychodni. Przychodzą one w dość dużych ilościach, tak aby starczyły na określoną ilość czasu. Stosowanie ich jest od dawna bardzo powszechne.

Najważniejszy przyrząd w gabinecie laryngologa

Lekarz laryngolog bada przede wszystkim nasze gardła. Jeżeli mamy poważny problem z mową lub gardłem, przez który zostaliśmy skierowani przez lekarza rodzinnego do laryngologa, możemy mieć pewność że zostaniemy zbadani takim właśnie lusterkiem. Różne rodzaje lusterek laryngologicznych pozwalają specjaliście na postawienie trafnej diagnozy. Lusterka takie są więc najbardziej pożądanymi elementami wyposażenia w gabinecie laryngologa. Dzięki swojej budowie i różnorodności, lusterka pozwalają dostrzec to, co aktualnie dzieje się w naszym gardle.

Cechy lusterek laryngologicznych, które uchodzą za najważniejsze

Dzięki odpowiednim koncernom farmaceutycznym czy firmom, które produkują medyczne sprzęty, możemy liczyć na sprzęty i akcesoria najwyższej jakości. Lusterka laryngologiczne nie uczulają w żaden sposób, a ich użycie do wykonania badania nie powoduje żadnych negatywnych zmian w jamie ustnej i gardle. Dodatkowo, powłoka jaką pokryte są te przyrządy, jest pokryta specjalnymi związkami chemicznymi, które chronią naszą jamę ustną przed poparzeniem. Lusterka każdego typu zazwyczaj pokryte są dodatkową warstwą ochronną, która pomaga zachować jak najdłuższą żywotność i dobry stan lusterka.

Oczywiście sam laryngolog używa różnych sprzętów tym różnych gruszek i kaniuli lekarskich, którymi może oczyścić nasze nosy czy uszy, czy otoskopów służących do wziernikowania uszu, gdyż laryngolog to specjalista nie tylko od gardła, ale również jak pełna nazwa mówi, całej głowy i szyi, pomijając nerwy, mózg i oczy. Często to również laryngolog jako pierwszy diagnozuje choroby żołądka, czy krtani oraz oskrzeli, tym samym wchodząc w zakres innych specjalizacji.