Manualna terapia kręgosłupa

Czym jest manualna terapia kręgosłupa? Odpowiadając na to pytanie, warto zagłębić się bardziej w temacie. Jest to terapia, której proces leczenia polega na regularnemu uczęszczaniu na zabiegi masażu wykonywanych przez terapeutę.

Zastosowanie terapii manualnej

Masaże wykonywane są ręcznie w celu zrehabilitowania pacjenta oraz dania mu szansy na powrót do zdrowia. Bóle kręgosłupa związane są z wieloma schorzeniami lub chorobami. Zadaniem terapeuty jest nie tylko wykonywanie serii masaży. Na samym początku, gdy pacjent zgłasza się na wizytę kontrolną, należy go bardzo dokładnie zbadać. W badanie wlicza się także szeroko pojęty wywiad. Pacjent ma za zadanie opowiedzieć o swoich bólach, ewentualnych możliwych przyczynach bólu, trybie życia jaki prowadzi oraz typie pracy – stojącej, siedzącej itp.

terapia manualna

W momencie, gdy lekarz dysponuje już wszelkimi istotnymi informacjami, następuje określenie, czy pacjent spełnia wymagania odnośnie zakwalifikowania się na taką terapię. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań, które absolutnie zakazują wzięcia udziału w takich terapiach. Są to np. ciężka osteoporoza, złamania, pęknięcia lub uszkodzenia kości oraz gruźlica kości. To od lekarza zależy, czy i na jaką wyśle nas terapię.

Nie bez znaczenia jest nasz stan zdrowotny. Odbywanie manualnej terapii kręgosłupa ma zbawienny wpływ na nasz stan. Jednak, lekarze zwracają dużą uwagę na to, by pacjent poza terapią również starał się jak najszybciej dojść do siebie.

Dlatego zalecane są ćwiczenia do wykonywania w domu. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia naszego odżywiania się. Dzięki dodatkowym sposobom rehabilitacji, o które musi zadbać sam pacjent, efekty terapii z pewnością będą trwałe. Odpowiednia dieta, tryb życia oraz ćwiczenia rehabilitacyjne do wykonywania w domu, stanowią zbiór czynności, dzięki którym efekty terapii będą trwałe.

Jeśli chodzi o typ wykonywanych masaży – ogólnie, terapeuta wykonując masaż, naciska z odpowiednim natężeniem na mięsień, który wywołuje uciążliwy ból. Dzięki temu mięsień jest nagrzewany i rozluźniany. Takie ‘odblokowanie’ mięśnia służy stawom, które zostały uszkodzone lub przesunięte. W momencie gdy mięsień zostaje odblokowany, staw sam się ustawia, dzięki czemu ból ustępuje. Istnieją różne techniki (np. zachodnie), które stanowią określony zbiór czynności nakładających się na wykonywanie masażu. Jednymi z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych sposobów są terapia manualna i trakcja. Więcej o trakcji możesz dowiedzieć się w artykule Trakcja- szansa na szybki powrót do zdrowia dla wielu osób.

Terapeuci mają za zadanie dopasować technikę do problemu, z którym boryka się pacjent. Manualna terapia kręgosłupa wpływa tak naprawdę na cały organizm. Dlatego, przy wyborze kliniki powinniśmy kierować się metodami wykonywania masażu, jakie praktykuje się w danej przychodni.

Efektywność terapii manualnej

terapia manualna z dojazdem Wrocław

Terapia manualna, która odbywa się regularnie, przyniesie efekty już po paru sesjach. Natomiast uczucie ulgi poczujemy już po odbyciu pierwszego zabiegu, który zwykle trwa około pół godziny. Istotna jest również reakcja i odczucia pacjenta po pierwszej sesji . Jeśli ból nie ustępuje, a wręcz nasila się, jest to wystarczający powód, by udać się do lekarza. Wszelkie podobne sytuacje mogą być przyczyną złego wywiadu lub chorób o których pacjent wcześniej nie wiedział.

Ważne jest obserwowanie pacjenta, wsłuchiwanie się w jego potrzeby oraz ewentualne dolegliwości.

Kontakt, jaki trzeba utrzymać z pacjentem, powinien być jak najlepszy – pacjent podczas każdej sesji powinien czuć się wysłuchany, zrozumiany i zadbany. Istotne jest więc indywidualne podejście do każdego pacjenta. Manualna terapia kręgosłupa wykonywana jest powoli dokładnie, by nie zaszkodzić pacjentowi. Dodatkowo, każda dodatkowa czynność wspomagająca terapię pozytywnie wpływa na jej jakość, szybkość leczenia oraz na nasze samopoczucie.

Artykuł powstał dzięki współpracy z Global Therapy.