Na co mogą wskazywać zaburzenia snu?

Na problemy ze snem skarży się coraz większa liczba osób. Przyczyny są najróżniejsze, od niewygodnego łóżka aż po ciężkie traumy i choroby psychiczne. Warto znać najczęstsze przyczyny bezsenności i wiedzieć, jak sobie z nimi skutecznie radzić.

Najczęstsze przyczyny problemów ze snem

Niekomfortowe warunki

Sen powinien budzić pozytywne skojarzenia. Wygodne łóżko, miękka, pachnąca pościel, świeże powietrze w pokoju i inne wygody, zależne od upodobań. Jeśli jednak w rzeczywistości śpisz na niewygodnej kanapie, na ścianie irytująco tyka zegarek, Twój partner chrapie, sąsiadom zebrało się na głośne rozmowy, a temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka, zrób z wyżej wymienionymi rzeczami porządek.

Nierozwiązane problemy

Jeśli w nocy Twój umysł zaprząta Ci głowę wszystkimi sprawami, których nie udało się rozwiązać w ciągu dnia, albo które mają dopiero nadejść, nie licz na wypoczynek, dopóki sobie na niego nie pozwolisz. Co prawda, trudno jest to proste rozwiązanie wprowadzić w życie, lecz gra jest absolutnie warta świeczki. Jeśli jednak problem uparcie nie znika od dłuższego czasu, rozważ wizytę u psychologa.

kobieta cierpiąca na bezsenność

W przypadku gdy doskwierają Ci długotrwałe dolegliwości, takie jak bezsenność, umów się na wizytę u lekarza specjalisty. W wyjątkowych sytuacjach – Uni-Med   w Sosnowcu realizuje wizyty domowe.

Niezdrowy styl życia

Ciężkie, niezdrowe przekąski przed snem, życie w biegu, zasypianie z telefonem w ręku i oglądanie seriali do północy nie wpływają korzystnie na naturalny zegar biologiczny. Ulega on rozregulowaniu, a dodatkowe porcje niebieskiego światła z ekranu również negatywnie wpływają na przebieg faz snu. Zwróć uwagę także na spożywaną ilość cukru oraz papierosy – cukier i nikotyna to substancje uzależniające o pobudzającym działaniu, zatem jeśli masz z nimi problem, koniecznie rozważ detoks.

Choroby

Choroby psychiczne, astma, depresja, niewydolność serca… te i wiele innych dolegliwości przyczyniają się do problemów ze snem. Jeśli tylko zauważysz  u siebie niepokojące objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza, który ustali dalszy tok leczenia. Czasem konieczna jest konsultacja neurologiczna.

Zbyt duża ilość płynów

Non stop coś popijasz? Kawy, herbaty, soki… Dopóki nie przekraczasz pewnych ilości, wszystko jest w porządku, lecz jeśli później budzisz się, by pójść do toalety, przemyśl ograniczenie ilości spożywanych płynów. Na godzinę przed snem nie pij już niczego.

Domowe sposoby na bezsenność

Czasem w walce z brakiem snu pomóc mogą najprostsze, domowe metody. Przed snem pamiętaj o wietrzeniu pokoju, ureguluj temperaturę (optymalna to 19-20 stopni). Konieczne jest trzymanie się stałych godzin snu. Wszelką aktywność fizyczną zakończ najpóźniej 3 godziny przed pójściem spać. Spróbuj zrelaksować się poprzez jogę, ulubioną muzykę (postaw raczej na spokojne utwory). Unikaj gorących kąpieli, dlatego, że zbytnie podniesienie temperatury ciała także utrudnia zasypianie. Nie próbuj także odsypiać popołudniami – wieczorem znów będziesz mieć problem z zaśnięciem. Nie stosuj także na własną rękę środków nasennych, gdyż te powinien dobierać lekarz.

Bezsenność – kiedy udać się do lekarza?

Problemy ze snem wymagają interwencji lekarza zawsze wtedy, gdy utrzymują się one przez dłuższy czas, poważnie zaburzając codzienne funkcjonowanie, a stosowanie domowych metod wyraźnie zawodzi. Jeśli jest Ci trudno zasnąć w nocy, często się wybudzasz, a rano budzisz się o wiele za wcześnie, koniecznie udaj się do specjalisty. Zrób to jak najszybciej, dlatego, że im dłużej utrzymują się problemy związane z brakiem snu, tym trudniej jest je wyleczyć i wrócić do normalnego funkcjonowania.