Na czym polega zabieg plastyki podniebienia miękkiego?

Podniebienie miękkie jest ruchomym fałdem mięśniowo-śluzówkowym, który w położeniu spoczynkowym zwisa łukowato ku tyłowi od podniebienia twardego. Styka się z tylną ścianą gardła, oddzielając jego część nosową od ustnej. 

W czasie połykanie podniebienie miękkie unosi się i ustawia poziomo. Na jego tylnej krawędzi znajduje się języczek, znany również pod łacińską nazwą uvula. Od podniebienia miękkiego, z każdej jego strony, odchodzą dwa fałdy błony śluzowej, które tworzą łuki. Łuk przedni nazywany jest podniebienno-językowym, a łuk tylny podniebienno-gardłowym. Pomiędzy nimi, w dole migdałkowym, znajduje się migdałek podniebienny. 

 

W jakich przypadkach konieczna jest plastyka podniebienia miękkiego? 

 

Plastykę podniebienia miękkiego wykonuje się u osób zmagających się z uporczywym chrapaniem oraz łagodnymi postaciami bezdechu sennego. Obie te dolegliwości mogą być spowodowane przerostem języczka lub tkanek w gardle, przez który dochodzi do zapadania się struktur podniebienia miękkiego i częściowego zwężenia światła gardzieli, a także wprowadzania tkanek w drganie. W efekcie pojawiają się trudności w prawidłowym oddychaniem podczas snu, skutkujące zaburzeniem jakości nocnego wypoczynku i poczuciem chronicznego zmęczenia. 

 

Konsultacja lekarska przed zabiegiem plastyki podniebienia miękkiego

 

Przed poddaniem się zabiegowi plastyki podniebienia miękkiego każdy pacjent powinien odbyć konsultację z lekarzem specjalistą. Pozwoli ona dokładnie zdiagnozować problem, określić najlepszy sposób działania oraz właściwie przygotować pacjenta do interwencji chirurgicznej. 

Warto również zaznaczyć, że zarówno chrapanie, jak i bezdech senny, mogą mieć różne przyczyny, a plastyka podniebienia to skuteczny, lecz nie jedyny sposób walki z tymi dolegliwościami. Przed skierowaniem pacjenta na zabieg, laryngolog powinien ocenić stan jego dróg oddechowych i wskazać najlepszą metodę postępowania. Zalecane jest wykonanie badania polisomnograficznego z użyciem specjalistycznej aparatury badania snu. 

 

Przebieg zabiegu plastyki podniebienia miękkiego 

 

Zabieg plastyki podniebienia miękkiego wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, zdarza się jednak, iż pacjentowi administrowane jest znieczulenie ogólne. Osoba, której podano znieczulenie miejscowe, pozostaje w czasie zabiegu w pozycji siedzącej, pacjent w pełnej narkozie przyjmuje z kolei pozycję leżącą. Interwencja chirurgiczna wymaga od lekarza symetrycznego nacięcia podniebienia miękkiego przy użyciu specjalistycznego narzędzia. Wykonuje on pionowe nacięcia na łukach podniebiennych, a następnie skraca języczek, odcinając jego cześć dystalną. Umożliwia to zmniejszenie objętości języczka i skrócenie podniebienia miękkiego. 

W trakcie operacji wykonywany jest również zabieg radiochirurgiczny plastyki podniebienia miękkiego, służący jego usztywnieniu. Polega on na wprowadzeniu pod błonę śluzową specjalnych elektrod emitujących fale o częstotliwości radiowej. W następstwie zabiegu dochodzi do usztywnienia tkanek, co zmniejsza skłonność podniebienia miękkiego do zapadania się. 

 

Efekty zabiegu plastyki podniebienia miękkiego 

 

W następstwie zabiegu plastyki podniebienia miękkiego dochodzi do zmniejszenia objętości wiotkich tkanek i usztywnienia podniebienia miękkiego, co skutkuje poszerzeniem cieśni gardła. Efektem jest otwarcie światła dróg oddechowych, utrzymujące się nawet podczas głębokiego snu. Zabieg plastyki podniebienia miękkiego w rezultacie skutecznie usuwa problemy z chrapaniem i bezdechem sennym. 

 

Wskazania po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego 

 

Wskazania po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego są różne, w zależności od rodzaju podanego znieczulenia. Pacjent, któremu podano znieczulenie ogólne, musi pozostać w szpitalu na obserwacji przynajmniej przez jeden dzień. W tym czasie ma całkowity zakaz spożywania posiłków. Przez pierwszy tydzień po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego należy stosować dietę składającą się z produktów o konsystencji płynnej lub półpłynnej, które nie uszkodzą świeżo zoperowanego podniebienia, a więc przede wszystkim zup, kremów i przecierów. 

Pacjent może odczuwać dyskomfort nawet do dwóch tygodni po zabiegu. Jest to spowodowane gojeniem rany i utrudnieniami w swobodnym oddychaniu. W celu minimalizowania dolegliwości bólowych polecane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Pełna rekonwalescencja po zabiegu plastyki podniebienia miękkiego trwa dwa miesiące. 

 

Plastyka podniebienia miękkiego w Jeleniej Górze 

 

Zabiegi plastyki podniebienia miękkiego w Jeleniej Górze, pozwalające pozbyć się problemów z chrapaniem i bezdechem sennym, przeprowadzane są w Centrum Medycznym Zabobrze. Dzięki nim pacjenci mogą znacząco polepszyć jakość snu i poprawić swój komfort życia.