Najpopularniejsze style tatuażu [TOP 5]

Sztuka tatuażu od wielu lat cieszy się niezwykłą popularnością. Ten sposób na wyrażanie siebie zawładną prawie każdą grupą wiekową i zawodową.

Nic w tym dziwnego – kiedyś tatuaż był odbierany jako coś wulgarnego i ogólnie negatywnego. Dzisiaj jest to już sztuka i ozdoba własnego ciała.

Popularność ta dalej wzrasta, dlatego świat tatuaży ciągle się zmienia i nie wiadomo już, co tak właściwie jest w modzie. Zobaczmy więc, co teraz króluje.

Czy moda w tatuażach ma znaczenie?

Ktoś mógłby powiedzieć, że taka pamiątka na całe życie ma być uwarunkowana naszym gustem i zainteresowaniami, a nie aktualnymi trendami. Nie da się jednak ukryć, że bardzo często to właśnie moda na dany styl decyduje o wykończeniu wybranego wzoru lub nawet całkowicie go kreuje.

Są osoby, które nie zwracają na to uwagi. Jednak to właśnie one tworzą trendy, które w późniejszym czasie stają się popularne i stosowane przez innych.

Jest też spora część osób, która ozdabia swoje ciało wyłącznie z pobudek estetycznych. Dla nich nieważny jest sentyment a wygląd, dlatego często szukają oni inspiracji w tym, co aktualnie popularne.

Najpopularniejsze style tatuażu

Przejdźmy zatem do tego, co najważniejsze, czyli do najmodniejszych stylów tatuażu w ostatnim czasie.

Dotwork

Cechą charakterystyczną tego stylu jest sposób jego wykonywania. Polega on bowiem na tym, że dany wzór wykonuje się za pomocą kropek, a nie linii. Technika ta, choć stosunkowo młoda już czy cieszy się dużą popularnością, ponieważ pozwala wydobyć ze wzoru niezwykłą różnorodność i przykuwać uwagę.

Najczęściej tworzy się wzory geometryczne czy mandale, ale w tym stylu wykonuje się również mniejsze i bardziej subtelne kompozycje, ponieważ pozwala on na osiągnięcie głębi obrazu.

Realizm

Motyw ten jest niewątpliwie najpopularniejszy. Wiąże się to z jego uniwersalnym charakterem, ponieważ można nim wykonać praktycznie wszystko. Ludzie wybierają portrety, motywy zwierzęce, motywy symboliczne, tatuaże czarno białe, kolorowe. Wszystko to jest ponadczasowe i kojarzy się z dziełem wykonanym na płótnie.

Oldschool

Czyli tak właściwie klasyk. Styl ten wiąże się z grubymi, wyraźnymi konturami i praktycznie brakiem kolorów. W stylu tym tworzy się np. kotwice, żaglowce, róże, sztylety ptaki. Choć nie brzmi to zbyt ciekawie, to styl ten utrzymuje się na liście już bardzo długo i nie ma praktycznie szans, że kiedyś wyjdzie z mody. Jest on praktycznie ponad trendami.

Minimalizm

Choć wiąże się to po części z oldschoolowym stylem to tatuaż minimalistyczny jest bardziej linearny. Dominują w nim minimalistyczne, proste wzory, kontury i pozorna prostota. Wykonuje się je najczęściej czarnym tuszem, tworząc motywy geometryczne, ale też bardziej abstrakcyjne i skomplikowane wzory czy postacie zwierząt, które przykuwają uwagę w mniej oczywisty sposób.

Neotradycjonalizm

Jest to styl znacznie odbiegający od powyżej wymienionych. Jak wskazuje nazwa, do tradycyjnych motywów wprowadził on coś nowego, a mianowicie więcej kolorystyki i większy wybór motywów. Motywy wykonane w tym stylu bardzo często wyglądają jak obrazki wykonane akwarelami, mają one wyraziste linie i kolorystykę przedstawiając często zwierzęta, rośliny, postacie z bajek itp.

tatuaż

Na coś się zdecydować?

Jak widać, każdy z powyżej opisanych stylów jest jedyny w swoim rodzaju i każdy może wykreować przepiękne tatuaże. Dlatego nie zawsze wiadomo, który wybrać. Jest to oczywiście w głównej mierze kwestia indywidualnego gustu, jednak jeśli już tworzymy tatuaż w oparciu o to, co najmodniejsze, to warto postawić na ten styl, który prawdopodobnie utrzyma się w TOP 5 najdłużej.

Niewątpliwie jest to tatuaż realistyczny, który utrzymuje się na liście już bardzo długo i nie prędko z niej spadnie, ale swoją popularność bardzo utrzymuje również dotwork. Ten styl to kreowanie dzieła sztuki, dlatego decyduje się na niego coraz więcej osób, które chcą mieć na ciele coś naprawdę niepowtarzalnego.

Można zatem zauważyć, że nawet świat tatuażu rządzi się swoimi prawami. Kreuje on swoje własne trendy i coraz bardziej się rozwija. Jeśli więc ktoś decyduje się na tatuaż w najbliższym czasie, to warto, by poczytał więcej o tym, co aktualnie w modzie, by mógł się później pochwalić nie tylko oryginalnością swojego pomysłu na wzór, ale też popularnością wybranego stylu.