Nerwica serca – czy jest niebezpieczna?

Nerwica serca jest dolegliwością o podłożu psychicznym. Znana jest również pod nazwą zespołu da Costy lub dystonii neurowegetatywnej. Z pozoru jej objawy sugerują chorobę serca, lecz jej źródło tkwi w stresie wynikającym z najróżniejszych okoliczności życiowych. Jakie są najczęstsze objawy nerwicy serca? Jak ją leczyć? Czy jest niebezpieczna?

Co wiemy o nerwicy serca?

Jak już wspomnieliśmy na początku, nerwica serca jest dolegliwością o podłożu psychicznym, której objawy skupiają się wokół jednego narządu, przy czym w tym wypadku mowa o sercu. Nerwica serca nie powoduje bezpośredniego zagrożenia dla życia, aczkolwiek nieleczone objawy mogą prowadzić do powikłań. Aby jednak można było mówić o nerwicy serca, konieczne jest wykluczenie zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu serca.

Jakie są najpopularniejsze objawy?

Duszności – w klatce piersiowej pojawia się ucisk, uniemożliwiający wzięcie głębokiego wdechu.

Kołatanie serca – temu objawowi najczęściej towarzyszy duże rozbicie i niepokój, pojawia się uczucie wywracania się serca.

Przyspieszone bicie serca – pacjenci często zgłaszają uczucie, że serce zaraz wyskoczy z piersi, co u wielu powoduje silny lęk, nierzadko towarzyszą mu wymioty.

Zawroty głowy – wiążą się one z dusznościami, kiedy to brakuje możliwości wzięcia głębszego oddechu. Prowadzi to do niedotlenienia i utraty przytomności.

Bóle klatki piersiowej – są one związane z zaburzonym funkcjonowaniem serca. Zdarza się, że trudno jest zlokalizować dokładnie miejsce bólu.

Osłabienie organizmu – pojawia się znużenie, senność, brak koncentracji, często nie pomaga nawet sen.

Zaczerwienienie skóry – widoczne szczególnie na twarzy i dekolcie, połączone z uderzeniem gorąca, co wiąże się z przepływem krwi.

Nerwobóle serca – jest to uczucie kłucia w sercu, stanowiące częsty objaw nerwicy serca.

Nietypowe objawy nerwicy serca – jak wyglądają?

Rzadszymi objawami, jakie mogą sugerować występowanie nerwicy serca, obejmują mrowienie warg i kończyn, kaszel wywołany uczuciem suchości w gardle, uczucie guli w przełyku, a także zaburzenia koncentracji. Zdarza się także, że chorzy skarżą się na nudności, wymioty i biegunkę. Oprócz osób żyjących w przewlekłym stresie, na wystąpienie nerwicy serca są narażone również osoby po ciężkich infekcjach, przechodzące ciężkie wyczerpanie fizyczne i psychiczne.

Jak wygląda leczenie nerwicy serca?

Zmiana nawyków

Jest to często pierwszy krok podejmowany w leczeniu nerwicy serca. Najważniejsza zmiana polega na zredukowaniu czynników wywołujących stres, a także zadbanie o prawidłową dietę i odpowiednią ilość snu. Często zalecana jest aktywność fizyczna, pobudzająca produkcję tzw. hormonów szczęścia.

Wizyta u specjalisty

Jako że nerwica serca wiąże się z dużym stresem, konieczna może być wizyta u psychologa, aby wspólnie znaleźć źródło problemu. Dobry terapeuta często dostrzega rzeczy, których my sami nie jesteśmy w stanie wyłapać, dzięki czemu możliwe jest nabranie dystansu do niektórych spraw i spojrzenie na nie z innej perspektywy. Jednak oprócz psychologa warto wybrać się również na wizytę do kardiologa i zrobić m.in. EKG serca i badania laboratoryjne. Wpisz w wyszukiwarkę “kardiolog Jelenia Góra” i umów się na wizytę w poradni.

Wsparcie farmakologiczne

Jest to forma leczenia stosowana w najcięższych przypadkach. Podawane środki obejmują leki uspokajające i przeciwlękowe. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda stosowana w ostateczności. Ważne jest wypróbowanie przedtem wspomnianych wcześniej metod, zwłaszcza kiedy jest duża szansa, że mogą one być rzeczywiście pomocne.

haftowane serce

Czy nerwica serca może być niebezpieczna?

Niewyleczona nerwica serca niesie za sobą szereg konsekwencji. Zalicza się do nich wahania ciśnienia, napady skurczu, zaburzenia rytmu serca, a także nawracające bóle i uczucie duszności. Pociąga to za sobą znaczne pogorszenie jakości życia, a nierzadko także rezygnację z dotychczasowych aktywności. Nierzadko dochodzi do wycofania się z kontaktów z ludźmi.