Odbudowa zębów – dostępne metody

Wielu osobom wydaje się, że uszkodzony, a nawet złamany ząb, można jedynie usunąć. Nowoczesna stomatologia oferuje jednak zupełnie inne rozwiązanie – protetyczną odbudowę mechanicznie uszkodzonego zęba.

Nie ma znaczenia czy złamany ząb jest efektem zakończonego leczenia endontycznego, czy po prostu był zbyt słaby – jego ekstrakcja nie zawsze jest konieczna. W klinikach stomatologicznych, zajmujących się protetyką, można odbudować zęba za pomocą wypełnienia kompozytem lub włóknem szklanym.

Protetyka stomatologiczna a odbudowa zęba

Protetyka jest uważana za dziedzinę stomatologii, zajmującą się odtworzeniem budowy oraz funkcji całego układu stomatognatycznego. Protetyk zajmuje się nie tylko odbudową zębów, ale również jamą ustną, mięśniami, stawami i oczywiście nerwami. Gruntowna wiedza medyczna pozwala na przywrócenie ładnego i zdrowego uzębienia pacjentom. Na czym zatem polega odbudowa zęba i na jaką metodę się zdecydować?

Dobry stomatolog będzie dążył do tego, aby jak najszybciej odtworzyć uszkodzoną część zęba. Ubytki mogą w przyszłości doprowadzić do poważnych problemów i kosztować o wiele więcej niż wykonanie odbudowy zęba. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia estetyczna. Dlatego warto skonsultować się z protetykiem i wybrać jak najlepszą metodę odbudowy zęba.

Odbudowa złamanego zęba na włóknie szklanym

Zakładanie implantu zębowegoWłókno szklane jest uważne za jeden z najtrwalszych materiałów wykorzystywanych w stomatologii. Doskonale spełni swoją funkcję zarówno w protetyce, jak i ortodoncji czy periodontologii. Jest wykorzystywane przez stomatologów głównie do odbudowy zębów przednich. Ze względu jednak na swoją budowę, nie sprawdzi się przypadku złamania zębów trzonowych.

Trwałość i wytrzymałość włókna szklanego sprawia, że nie ma lepszego materiału wykorzystywanego do odbudowy przednich zębów. Włókno szklane podczas zabiegu wprowadza się do korzenia, aby ząb był bardziej stabilny i mniej podatny na uszkodzenia. Tą metodą można również wzmocnić mosty zębowe. Nie tylko jest odporne na działanie siły mechanicznej, ale również wyróżnia się wysoką estetyką. Włókno szklane pozwala na odbudowę zęba, a efekt końcowy w niczym nie różni się od naturalnego zęba.

Włókno szklane można również wykorzystać do zabezpieczenia oraz wzmocnienia korony przed jej ewentualnym złamaniem. Warto jednak pamiętać, że ten sposób odbudowy zęba nie sprawdzi się u osób z dużą wadą zgryzu, jak i u tych, którzy zmagają się z problemem zgrzytania zębów. Po zakończonym leczeniu pacjent powinien mocno dbać o higienę jamy ustnej, aby odbudowany ząb posłużył jak najdłużej.

Wypełnienie kompozytem jako sposób na odbudowę zęba

Odbudowa zęba materiałem kompozytowym to inaczej bonding. Podczas zabiegu kompozyt jest aplikowany w tkankach twardych zęba, przez co ten rodzaj odbudowy jest uważany za niezwykle praktyczny oraz trwały. Wypełnienie kompozytowe wykorzystuje się w przypadku ukruszonych, złamanych oraz skrzywionych zębów. Oprócz tego można nim również wygładzić szkliwo, zlikwidować diastemę oraz punktowo zniwelować przebarwienia. Sam zabieg jest niedrogi, przez co w miarę możliwości decyduje się na niego wiele osób. W stomatologii wykorzystuje się kompozyty chemoutwardzalne, światłoutwardzalne, termoutwardzalne.

Porcelanowe zęby

Zabieg odbudowy zęba materiałem kompozytowym trwa kilkadziesiąt minut, a efekt jest widoczny od razu po zakończeniu leczenia. Żywica kompozytowa, która nakładana jest na odpowiednio przygotowany ząb, jest wyrównywana oraz polerowana. Kolor odbudowanego zęba niczym nie różni się od pozostałych, przez co wygląda to niezwykle estetycznie. Współcześnie wielu pacjentów decyduje się na kompozytowe odbudowanie zęba ze względu na to, że materiał z biegiem czasu nie odbarwia się pod wpływem pożywienia.

Wybierając tę metodę odbudowy należy pamiętać, że sprawdzi się ona jednak w przypadku niewielkiego ubytku (również na zębach trzonowych), a budowa uszkodzonego zęba pozwala na zastosowanie żywicy kompozytowej.

Profesjonalna odbudowa uszkodzonych zębów

Zęby po leczeniu kanałowym są słabe i bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu. W wielu przypadkach bardzo szybko dochodzi do złamania lub ukruszenia zęba, co nie tylko jest nieestetyczne, ale również sprawia ból. Nie zawsze jednak ząb będzie nadawał się do usunięcia. Odbudowa zęba to jeden ze sposobów na uratowanie uszkodzeń, a efekt takiego zabiegu jest widoczny od razu i utrzyma się przez wiele lat.