Pierwsze oznaki alkoholizmu – jak rozpoznać początki problemów z alkoholem?
Uzależnienie od alkoholu zaczyna się nagle, a wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że w którymś momencie przekroczyło tę niewidzialną granicę.
Stopniowo alkohol przejmuje kontrolę nad naszym życiem, doprowadzając nie tylko do poważnych uszkodzeń w organizmie, ale również powoduje problemy na płaszczyźnie zawodowej, finansowej oraz oczywiście rodzinnej.
Rozpoznanie pierwszych sygnałów, że ktoś ma problemy z alkoholem jest kluczowe, aby jak najszybciej pomóc takiej osobie. Im szybciej osoba uzależniona zda sobie sprawę, że ma problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu, tym z większym powodzeniem sięgnie po profesjonalną pomoc. Na jakie objawy alkoholizmu należy zwrócić uwagę? Co świadczy o tym, że okazjonalne sięganie po alkohol zaczyna być uzależnieniem?
Jak zaczyna się uzależnienie od alkoholu?
Statystycznie mało kto przyznaje się do tego, że ma problem z alkoholem. Większość uzależnionych będzie twierdziła, że panuje nad całą sytuacją, a codzienne lub tylko weekendowe spożywanie alkoholu wcale nie jest dla niego groźne. W efekcie taka osoba bardzo szybko wpada w pułapkę alkoholizmu, pozwalając aby substancje odurzające przejęły kontrolę nad jego pragnieniami. Dlatego tak istotne jest poznanie wszystkich sygnałów, które świadczą o uzależnieniu, aby jak najszybciej sięgnąć po pomoc.
Pierwszym sygnałem, na jaki warto zwrócić uwagę w przypadku uzależnienia od alkoholu, jest ilość i częstotliwość jego spożywania. Zazwyczaj alkoholizm zaczyna się od weekendowego spożywania w celu zrelaksowania się po całym tygodniu. Wiele osób usprawiedliwia cotygodniowe imprezy zakrapiane alkoholem właśnie w ten sposób. W efekcie alkohol faktycznie pomaga się zrelaksować, przez co zaczyna być spożywany również wieczorami w tygodniu. Przesuwa się też granica tolerancji, przez co alkoholik pije coraz więcej.
Osoby zmagające się z uzależnieniem bardzo często świetnie funkcjonują w społeczeństwie. Mają pracę, rodzinę, przyjaciół, a także hobby. Początki choroby alkoholowej są niewidoczne nawet dla najbliższych, gdyż osoba uzależniona wywiązuje się ze swoich obowiązków i dopiero po ich zakończeniu sięga po alkohol. Dopiero z czasem zaczynają się problemy, z którymi osoba uzależniona nie jest w stanie już sobie poradzić.
Objawy choroby alkoholowej
Alkohol będzie negatywnie wpływał na nasz organizm, przez co jego nadużywanie szybko będzie można zauważyć w wyglądzie zewnętrznym uzależnionego. Wysokofunkcjonujący alkoholik będzie zaprzeczał temu, że ma problem, twierdząc, że wszystko jest pod kontrolą. Zazwyczaj osoby zmagające się z chorobą alkoholową zaczną udawać, że panują nad piciem i w każdej chwili mogą przestać.
Mogą pojawić się pierwsze próby abstynencji, które zakończą się porażką. Alkoholik szybko zaczyna reagować agresją na kierowane ku niemu uwagi o piciu, prowadząc tym samym do kłótni. Jest to zarówno sygnał dla rodziny, bliskich, jak i samej osoby uzależnionej. To także ostatni moment na to, aby sięgnąć po profesjonalna pomoc i nie doprowadzić do poważniejszych problemów.
Jednym z sygnałów, świadczących o początkach uzależniania będzie także myślenie o tym, aby w stresujących lub trudnych sytuacjach sięgnąć po alkohol. Jednocześnie substancja będzie stanowiła cel samym w sobie – konieczne będzie skończenie danego zadania, aby móc się napić. Dzięki świadomości tych objawów, każdy może sam przed sobą przyznać się, czy faktycznie ma problem i powinien rozpocząć leczenie alkoholizmu.
Uzależnienie od alkoholu – kiedy sięgnąć po pomoc?
W praktyce im szybciej zrozumiemy, że mamy problem z alkoholem, tym łatwiej będzie rozpocząć leczenie alkoholizmu. Dodatkowo skuteczne rozpoznanie pierwszych symptomów uzależnienia pozwoli uchronić siebie i swoje życie przed poważnymi konsekwencjami jak utrata pracy, rozwód bądź odejście przyjaciół. Wbrew pozorom przyznanie się przed sobą do problemów z alkoholem nie jest niczym wstydliwym – obecnie z uzależnienie zmaga się coraz więcej osób.
Uzależnienie od alkoholu to choroba, wymagająca specjalistyczne leczenia. Terapia uzależnień pomaga nie tylko zrozumieć negatywne skutki działania alkoholu na organizm i życie osoby nadużywającej. W trakcie terapii uzależnień pacjent jest w stanie rozpoznać swoje problemy i zrozumieć przyczyny tego, dlaczego w pierwszej kolejności sięgną po alkohol. Leczenie alkoholizmu polega właśnie na nauczeniu się radzenia sobie z emocjami i problemami tak, aby zacząć je rozwiązywać bez pomocy środka uzależniającego.