Przerośnięte wargi sromowe – co możesz zrobić z tym problemem?

Wargi sromowe dzielą się na większe i mniejsze. Obydwie pary stanowią wejście do pochwy i są mocno ukrwione. U różnych kobiet wyglądają one inaczej, różnią się kolorem, kształtem, a nawet wielkością. W niektórych przypadkach zdarza się, że te które w teorii nazywane są mniejszymi, w praktyce wcale mniejszymi nie są. Choć nie jest to oczywiście choroba, ich właścicielki często wstydzą się swoich miejsc intymnych, a w ekstremalnych przypadkach narzekają na dyskomfort związany z ich przerostem. W takich sytuacjach zbyt duże wargi sromowe stają się bowiem nie tylko problemem natury estetycznej, ale również defektem, który przeszkadza kobietom w życiu codziennym.

Wstydliwy problem – przerośnięte wargi sromowe

O ile wargi sromowe mniejsze u różnych pań wyglądają inaczej, o tyle niektóre z nich nie są w stanie zaakceptować tej odmienności. Dotyczy to szczególnie kobiet u których wargi sromowe mniejsze wystają poza te większe w sposób znaczący. Taka sytuacja powoduje różne trudności – na przykład w czasie współżycia, noszenia zbyt obcisłych spodni, a nawet jazdy na rowerze! Problem staje się więc problemem zarówno natury estetycznej, ale i uniemożliwiającym normalnie funkcjonowanie.

Kiedy sytuacja zmusza nas do tego, by szukać jakiegoś rozwiązania z pomocą może przyjść chirurgia estetyczna, a konkretnie zabieg labioplastyki.

Co to jest labioplastyka?

Labioplastyka jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej, który polega na przeprowadzeniu korekty warg sromowych. Tym samym, to właśnie na labioplastykę decydują się kobiety z problemem przerośniętych warg sromowych. Są właściwie najliczniejszą grupą, która z zabiegu korzysta. Sama operacja nie jest skomplikowana, dlatego nie wymaga długiej hospitalizacji. A ponieważ dolegliwości bólowe po niej są bardzo niewielkie, w domu stosuje się jedynie ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Czas powrotu do pełnej aktywności zajmuje od 4 do 6 tygodni.

plastyka warg sromowych

Labioplastyka – szczegóły wykonania

Sam zabieg trwa od 1 do 2 godzin. Wykonywany jest po podaniu znieczulenia ogólnego, miejscowego lub sedacji, która polega na zmniejszeniu aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Pacjentka może opuścić klinikę już parę godzin po labioplastyce, czyli tego samego dnia lub ewentualnie nazajutrz.

Sam sposób przeprowadzenia zabiegu może być różny w rożnych placówkach. Na przykład prywatna poliklinika Na Grobli w zależności od przeprowadzonego rodzaju nacięcia wyróżnia 3 podstawowe techniki przeprowadzenia zabiegu, a konkretnie zabieg metodą TRIM, V plastykę i deepithelizację. Tak czy inaczej operację przeprowadza tam ginekolog zajmujący się ginekologią estetyczną, na stole operacyjnym w pozycji ginekologicznej.

Przed zabiegiem lekarz rysuje linie planowanych cięć chirurgicznych. Robi to oczywiście po to, żeby określić wielkość koniecznych do usunięcia fragmentów tkanek. Aby wargi sromowe uzyskały oczekiwaną wielkość i wygląd, a powstałe blizny były jak najmniej widoczne, wszystko musi być zaplanowane bardzo szczegółowo.

Po wykonanym zabiegu ranę zszywa się za pomocą szwów rozpuszczalnych lub nierozpuszczalnych. Ich wybór zależy od lekarza. Te drugie, po jakimś czasie trzeba oczywiście usunąć.

Labioplastyka – czy warto?

Jeśli nasze wargi sromowe wydają się za duże, wstydzimy się ich i jest to nasz kompleks, z pewnością warto przemyśleć możliwość przeprowadzenia labioplastyki. Jeśli od tego zależeć ma nasza pewność siebie, samopoczucie i komfort, zapoznajmy się z ofertą, którą proponują polskie placówki. Po wszystkim nasze poczucie własnej wartości z pewnością poszybuje w górę, a my nie będziemy już odczuwać wstydu w sytuacjach intymnych.

W sytuacji, gdy problem jest na tyle duży, że uniemożliwia nam uprawianie sportu, sprawia dyskomfort w czasie noszenia stringów lub stroju kąpielowego, zabieg wydaje się wręcz koniecznością. Tutaj nie chodzi już bowiem o kwestie estetyczne, ale życie codzienne.

Niezależnie od tego z jakich powodów chcemy poddać się zabiegowi labioplastyki, pamiętajmy, że warunkiem koniecznym jest oczywiście ukończony 18 rok życia. Przed samą operacją należy wykonać również szereg badań labolatoryjnych, w tym: określenie grupy krwi, morfologię, oznaczenie poziomu K i Na, badanie układu krzepnięcia APTT, PT i INR, oznaczenie na czczo poziomu glukozy w surowicy krwi oraz badanie ogólne moczu.
Labioplastykę, czyli operację przerośniętych warg sromowych wykonasz w klinice Na Grobli.