Rehabilitacja dzieci w opolskim

Rozwój motoryczny dziecka to jedna z wielu kwestii, jakim należy przyglądać się niezwykle uważnie. Uformowane we wczesnych miesiącach życia nawyki kształtują konkretne napięcia mięśni, których zmiana potrafi być niezwykle trudna i długotrwała. Z tego też powodu świadomość rodziców dotycząca rehabilitacji dzieci i podejmowania codziennej pracy w celu eliminacji zaburzeń ruchowych nieustannie rośnie, a placówki zajmujące się specyficznie rehabilitacją dzieci pojawiają się właściwie wszędzie. Na czym polega rehabilitacja dzieci i jaka metoda jest najskuteczniejsza w przypadku maluchów?

Techniki stosowane w rehabilitacji dzieci

Specyfika budowy ciała dziecka oraz tempo, w jakim rozwija się jego organizm to główne powody, dla których stosowanie tradycyjnych metod rehabilitacyjnych okazuje się być często zupełnie nieskuteczne. Konieczność stworzenia techniki celującej precyzyjnie w potrzeby maluchów oraz dopasowującej się do konkretnych przypadków poszczególnych dzieci była więc w stu procentach uzasadniona. Jej opracowania podjęli się w latach czterdziestych XX wieku Berta i Karl Bobath, a ich pracę rozwinęli dodatkowo Elsbeth Koeng i Mary Quinton, przekształcając technikę Bobath w kompleksowe leczenie neurorozwojowe, od którego też wzięła się nazwa metody (Neurodevelopmental Treatment- NDT).

Metoda NDT Bobath to wszechstronne podejście łączące w sobie elementy fizjoterapii, ergoterapii i logopedii, oddziałowujące na wszystkie funkcje ciała zarówno pod kątem ruchowym, jak i neurologicznym. Dzięki jej nietypowej specyfice, metodę NDT Bobath wykorzystuje się dziś powszechnie w leczeniu wcześniaków, niemowląt, a także starszych dzieci z zaburzeniami fizycznymi, neurologicznymi czy genetycznymi.

Metoda NDT Bobath – na czym to polega?

rehabilitacjaRehabilitacja dzieci to przedsięwzięcie wymagające bardzo kompleksowego podejścia, które nie skupia się wyłącznie na kilku godzinach ćwiczeń tygodniowo z fizjoterapeutą, ale raczej obejmuje swoim zasięgiem także czas spędzany przez dziecko w domu. To właśnie tzw. ćwiczenia pielęgnacyjne, opracowane przez fizjoterapeutę z myślą o konkretnym dziecku i przekazane rodzicom w formie prostych wskazówek pozwalają na utrwalenie wszystkich nawyków, jakie dziecko opanowało podczas zajęć rehabilitacyjnych. W przypadku szybko rozwijającego się organizmu każda chwila jest istotna – im częściej pracujemy nad konkretnym elementem, tym łatwiej jest nauczyć mięśnie prawidłowego zachowania.

Pamiętać należy, że NDT Bobath nie jest tradycyjną metodą polegającą na „tresowaniu” człowieka do wykonywania odpowiednich ruchów, a raczej na takim modelowaniu mięśni by prawidłowe ruchy stały się dla nich naturalne. Metoda ta może być pracochłonna, jednak w przypadku dzieci wykazuje się największą skutecznością, nakierowując ich organizmy na prawidłowe tory rozwoju. Jej podstawowym założeniem jest możliwość wprowadzenia nowych, właściwych dla prawidłowego rozwoju ruchów do codziennego życia dziecka – nauka ich poprzez zabawę i czynności niekoniecznie kojarzone z rehabilitacją. Trening według NDT Bobath nie ma być męczący, ale jak najbardziej skuteczny.

Kto może zajmować się rehabilitacją dzieci?

Specyficzne metody rehabilitacyjne wymagają też wyspecjalizowanych osób zdolnych pracować z dziećmi w sposób odpowiedni dla indywidualnych pacjentów. W przypadku województwa opolskiego, doskonałym miejscem do poszukiwania specjalistów w dziedzinie rehabilitacji dzieci jest Prywatny Gabinet Fizjoterapii i Neurologopedii LOREM w Strzelcach Opolskich, gwarantujący leczenie metodą NDT Bobath (dowiedź się więcej o rehabilitacji). Miejsc takich jest oczywiście w Polsce znacznie więcej, jednak opolski gabinet jest doskonałym przykładem tego jak powinno wyglądać prawidłowe podejście do kwestii rehabilitacji dzieci. W przypadku maluchów nie ma mowy o wystudiowanych ruchach i zlecaniu wszystkim pacjentom jednego zestawu ćwiczeń. Tu liczy się indywidualne, delikatne podejście i umiejętność dostosowywania rehabilitacji do wieku, możliwości i fizycznych predyspozycji dziecka.