Rehabilitacja pooperacyjna – dlaczego warto ją stosować?

Rehabilitacja ma na celu przywrócenie pełnej sprawności fizycznej, a także psychicznej po przebytych zabiegach operacyjnych.

Ma ona znaczenie po każdym zabiegu przeprowadzonym w pełnej narkozie, polegającym na naruszeniu ciągłości skóry i ingerencji w strukturę organizmu. Na czym polega rehabilitacja pooperacyjna i jakie może przynieść korzyści?

Na czym polega rehabilitacja po operacji?

Rehabilitacja tak naprawdę zaczyna się jeszcze przed zabiegiem. Jest tak dlatego, że im lepszą kondycję ma pacjent przed wykonaniem zabiegu, tym mniej jest narażony na wystąpienie groźnych powikłań po wykonaniu operacji.

Do tego też mamy wówczas do czynienia z lepszymi zdolnościami regeneracyjnymi organizmu, a także większą odpornością na zakażenia. Warto też wiedzieć, że leki uśmierzające ból, stosowane w trakcie zabiegu i przez jakiś czas po nim, potrafią mocno obciążyć układ krążenia, dlatego tak ważne jest, by go do tego odpowiednio przygotować.

Jak może wyglądać rehabilitacja pooperacyjna?

Rehabilitacja przeprowadzana po operacji zależy oczywiście od rodzaju zabiegu oraz ryzyka wystąpienia po nim powikłań, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy więc:

Kinezyterapię – w najprostszych słowach jest to leczenie ruchem. Można tutaj wymienić choćby gimnastykę w wodzie, spacery, lub specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń. Kinezyterapia może skupiać się na uruchomieniu konkretnej grupy mięśni lub stawów, które uległy urazowi, lub potraktować organizm jako całość.

Laser biostymulacyjny – zabieg polega na kierowaniu w miejsce urazu wiązki promieniowania podczerwonego, mającej wpływ na stymulację mikrokrążenia, redukcji stanów zapalnych i przyspieszenie gojenia się urazów. Metoda jest w pełni bezbolesna, może być przeprowadzana w sposób kontaktowy lub bezkontaktowy i nie wywołuje oparzeń.

Jonoforeza – Jest to bezbolesny zabieg, polegający na wprowadzeniu pod skórę leków przyjmujących postać żelu poprzez elektrostymulację. Największe zalety zabiegu obejmują brak konieczności angażowania układu pokarmowego w proces przetwarzania leku, brak obciążenia wątroby, a także rzadko występujące skutki uboczne.

Zabiegi dostępne są w Centrum Rehabilitacji i Leczenia Kręgosłupa “Spine” w Gdańsku.

Jak ważne jest wykonywanie rehabilitacji pooperacyjnej?

Obecnie podejście do rehabilitacji po zabiegach pooperacyjnych podlega ogromnej zmianie. Jest tak dlatego, że organizm ludzki traktowany jest jako całość psychofizyczna, co oznacza, że przeprowadzony zabieg wpływa na organizm nie tylko fizycznie, lecz też i oddziałuje w odczuwalny sposób na stan psychiczny.

Pacjenci przed operacją odczuwają lęk o powodzenie zabiegu, nierzadko czują się gorsi od osób w pełni zdrowych i sprawnych fizycznie. Po zabiegu pojawia się ból, stres związany z powodzeniem rehabilitacji i ogromny dyskomfort. Kompleksowe podejście rehabilitacyjne umożliwia zmniejszenie negatywnych skutków psychicznych, co podnosi skuteczność ćwiczeń, a do tego przyspiesza powrót do pełnego zdrowia. 

Kto odpowiada za nadzorowanie rehabilitacji?

Kluczowe znaczenie dla skuteczności rehabilitacji ma opieka doświadczonych fizjoterapeutów i masażystów. Jak już dziś wiemy, organizm każdego człowieka jest zupełnie inny, dlatego też konieczne jest opracowanie planu dokładnie dopasowanego do potrzeb konkretnego pacjenta.

Jednym z takich elementów jest trening personalny, podczas którego wykonywane są ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, a także ciężaru w postaci taśm oporowych, hantli i tym podobnych akcesoriów.

Jest to stosowanie szeroko zakrojonego podejścia, jakie praktykujemy w naszym Centrum Rehabilitacyjnym “Spine”. To właśnie tutaj, w jednym miejscu zrzeszamy specjalistów z różnych dziedzin, wykonując zabiegi rehabilitacyjne w Gdańsku, by nasi pacjenci mogli w komfortowych warunkach przeprowadzić pełną rehabilitację i odzyskać całkowitą sprawność fizyczną.

rehabilitacja pooperacyjna

Rehabilitacja pooperacyjna – podsumowanie

Prawidłowe przeprowadzenie rehabilitacji ma szczególne znaczenie, jako że pozwala w dużym stopniu zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań i uodpornić organizm na obciążające działanie leków przeciwbólowych.

Współczesna rehabilitacja łączy w sobie leczenie ruchem, nowoczesne metody elektrostymulacji, a także wsparcie psychologiczne, jako że samopoczucie pacjenta ma ogromny wpływ na skuteczność i czas trwania rekonwalescencji.

Szczególne znaczenie ma pozostawanie pod opieką wykwalifikowanych fizjoterapeutów, masażystów, trenerów personalnych i innych specjalistów, jacy mogą być potrzebni. Tylko wtedy istnieją realne szanse na odniesienie pełnego sukcesu, jakim jest powrót do pełnej sprawności fizycznej i normalnego funkcjonowania.