Specjalistyczne badanie wzroku a dobór oprawek

Wizyta u okulisty najczęściej kojarzy nam się z badaniem wzroku i wypisem recepty na odpowiednie szkła korekcyjne. Co z doborem oprawek okularowych do szkieł?

Salony optyczne to miejsca, w którym można przejść bardzo dokładne badanie wzroku. To tam okuliści, optometryści oraz inni specjaliści z zakresu optyki zajmują się wykonywaniem badań, przeprowadzaniem wywiadu i określaniem wady wzroku oraz jej natężeniem. Mając wiedzę o naszym codziennym trybie życia, pracy, ewentualnych chorobach występujących w rodzinie, przebytych zabiegach czy przyjmowanych lekach, optycy są w stanie odpowiedzieć na pytanie skąd wzięła się nasza wada. Wady wzroku mogą być wrodzone lub nabyte i w dzisiejszych czasach coraz więcej osób potrzebuje pomocy w postaci szkieł okularowych.

zakład optyczny szczecin

Wybór odpowiednich szkieł u optyka

Biorąc pod uwagę wszelkie czynniki, jakie bezpośrednio wpływają na stan naszego wzroku, optometrysta może określić podstawowy powód rozwinięcia się u nas konkretnej wady wzroku oraz jaki jest jej stan w danym momencie. Dzięki temu, możliwe jest dopasowanie odpowiednich szkieł korekcyjnych, które nie tylko poprawią jakość naszego widzenia, ale i mogą przyczynić się do korekcji wady w przyszłości. Okulary, w większości przypadków, zaleca się nosić codziennie, przy wykonywaniu normalnych czynności, jak i podczas pracy. U osób, u których wada wzroku jest niewielka i nabyta na skutek wykonywania pracy biurowej, często wystarczy zakładanie okularów na czas pracy.

Dziś, szkła korekcyjne, które przenaczone są dla osób cierpiących na znaczące wady wzroku, nie są ani grube, ani nieatrakcyjne. Obecnie mamy dostęp do nowoczesnych, cienkich szkieł lub soczewek. 

Dobór oprawek do szkieł okularowych

Mając receptę na odpowiednie szkła, następnym krokiem jest dopasowanie oprawek. W tej kwestii mamy pełną dowolność, dlatego warto zarezerwować sobie więcej czasu po to, by wybrać właściwy kształt, kolor i styl. Oprawki pełnią dziś podwójną funkcję. Zapewniają one nie tylko ochronę dla szkieł.

zakład optyczny szczecin

Co prawda, głównym zadaniem opraw okularowych jest podtrzymywanie szkieł, by nie wypadały i utrzymywały okulary w tym samym miejscu, by zapewnić nam wygodę. Biorąc pod uwagę rozwój technologii i produkcji – a nawet branży modowej – od dawna możemy wybierać spośród tysięcy modeli modnych, ładnych i wygodnych opraw.

Przy wyobrze oprawek do szkieł mogą nam pomóc specjaliści z salonu optycznego. Prócz podstawowej roli okularów, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, zyskały one funkcję ozdobną. Oprawki można dzisiaj dopasować do kształtu naszej twarzy oraz pod względem koloru włosób i oczu. Ze względu na to, iż większość osób z wadami wzroku musi nosić okulary na co dzień, praktycznie bez przerwy, oprawki wybiera się tak, by nie ujmowały nam uroku.

Część z nas pewnie pamięta ogromne, ciężkie i nieatrakcyjne okulary. W XXI wieku, oprawy są dostępne w każdym kolorze, z wieloma motywami. Producenci oprawek i okularów oferują szeroką gamę opraw w różnych kształtach i wielkościach, ze wzornictwem lub bez. Okulary można dopasować pod swój codzienny styl i wybrać je tak, by podkreślały nasze rysy twarzy lub atrakcyjne walory naszej urody.

Artykuł powstał dzięki współpracy z https://manufakturawzroku.pl/okulary-szczecin/