Szerokie zastosowanie termoterapii w kosmetologii

Wsparcie w leczeniu wielu schorzeń mogą zapewnić zabiegi termoterapii. Jak sama nazwa wskazuje, w dziedzinie tej do pracy z pacjentem używa się temperatury. Udowodniono skuteczność pozytywnego wpływu na organizm ludzki zarówno zimna, jak i ciepła. Opracowano szereg zabiegów i cyklów terapeutycznych, które pomagają pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi, także w kosmetologii.

Metody ciepłolecznictwa

W uzdrowiskach, sanatoriach, a także w SPA czy gabinetach fizjoterapeutycznych znajdziesz wiele zabiegów opartych na ciepłolecznictwie. Do najpopularniejszych z nich należy balneoterapia. Polega ona na wykonywaniu okładów i kąpieli. Do zabiegów wykonywanych pod tym hasłem należą kąpiele w wodach mineralnych oraz błotach leczniczych, takich jak popularna borowina.

Inną znaną metodą leczenia związaną z temperaturą jest światłoterapia. Nasycenie organizmu światłem zawsze dobrze na wpływa stan zdrowia i samopoczucie. Każda osoba odczuwa większe zadowolenie w momencie, gdy na niebie świeci słońce i otacza ziemię swoimi promieniami. Terapie wykorzystujące światło są w stanie pomóc osobom zmagającym się z wieloma różnymi schorzeniami, w tym depresją czy nadciśnieniem.

Jako dziedzina ciepłolecznictwa na uwagę zasługuje także sauna. Przebywanie w niej doskonale oczyszcza skórę i całe ciało z toksyn. Poza tym pomaga zwalczać infekcje górnych dróg oddechowych, dróg moczowych. Sauna wspiera przemianę materii i reguluje zaburzenia krążenia. Jest stosowana chętnie u pacjentów z niskim ciśnieniem krwi. Są różne rodzaje sauny, od tradycyjnych po zminiaturyzowane urządzenia, przeznaczone do twarzy.

Jaki wpływ na organizm ma ciepło?

Termoterapię stosuje się nie bez powodu, ciepło ma bowiem duży wpływ na organizm człowieka. Instynktownie staramy się ogrzać chore miejsca na ciele, tak by mniej nas bolały. Jest o spowodowane doraźnym działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które ma temperatura. Przebywanie w ciepłym miejscu, takim jak sauna czy gorąca kąpiel podnosi ciśnienie tętnicze krwi i rozszerza naczynia krwionośne.

Należy pamiętać, że leczenie przy pomocy temperatury nie jest dobre dla każdego. Zanim zdecydujesz się na taką terapię powinieneś przejść szereg badań, które wyeliminują ewentualne zagrożenie. Termoterapia wspiera walkę z wieloma schorzeniami, między innymi zwyrodnieniami stawów czy urazami tkanek. Niezastąpiony jest także jej wpływ na skórę. Dlatego coraz częściej sięga się po nią w kosmetologii.

Leczenie ciepłem a kosmetologia

Termoterapia znalazła swoje zastosowanie także w kosmetologii. Zauważono, że przebywanie w saunie świetnie otwiera i odblokowuje pory na całej powierzchni skóry. Ułatwia to oczyszczenie jej i pozbycie się nawet najgłębiej zalegających zanieczyszczeń. Dodatkowo ma ono działanie relaksacyjne i rozluźniające. Dzięki temu nie skóra jest odprężona i mniej narażona na powstawanie zmarszczek.

Na rynku pojawia się wiele produktów, które możesz mieć w swojej łazience, a które wykorzystują ciepło do dbania o skórę. W gabinetach kosmetycznych jest coraz większy wybór. Promuje się zabiegi oczyszczające twarz i całe ciało przy pomocy pary. Termoterapia w kosmetyce to gałąź, które nieustannie się rozwija. Specjaliści opracowują nowe metody i odkrywają sposoby, by przy pomocy temperatury poprawiać wygląd cery.

Zdrowe ciało i młody wygląd skóry to pożądane atrybuty. Pomóc w ich osiągnięciu może termoterapia. Od jakiegoś czasu praktykuje się ją także w walce z bliznami. Szereg zabiegów ukierunkowanych na konkretny obszar skóry może znacznie zmniejszyć lub całkowicie zniwelować bliznę powstałą na skutek wcześniejszego urazu.

Termoterapia w domu

W domowym zaciszu również możemy zdecydować się na zabiegi kosmetyczne przeprowadzane przy użyciu ciepła. Stosunkowo niewielkim kosztem obarczony jest zakup przenośnej sauny do twarzy. Regularne krótkie sesje z tym urządzeniem pomogą oczyścić skórę, nadadzą jej zdrowego kolorytu. Skóra twarzy stanie się bardziej miękka, a kosmetyki, które zastosujesz po jej użyciu przenikną w głębsze jej warstwy.

Również ciepłe okłady, wykonywane przy użyciu termofora czy woreczków w gorącym piaskiem, można wykonywać samodzielnie. Stosujemy je przeciwbólowo i przeciwzapalnie na obolałe miejsca. Regularne ich wykonywanie wpłynie pozytywnie na kondycje mięśni i stawów. Wzrost popularności naturalnych metod walki z bólem, problemami skórnymi czy poważniejszymi schorzeniami, sprawił, że o zbawiennym działaniu ciepła wiemy coraz więcej.