Taping – jak stosować plastry usztywniające?

We współczesnej medycynie pojawiają się coraz to nowe sposoby na leczenie różnych schorzeń i dolegliwości. Sportowcy także mają do czynienia z innowacyjnymi technikami zapobiegania i leczenia kontuzji oraz urazów stawów czy mięśni. Jedną z nich jest właśnie taping, który wbrew pozorom jest prostą metodą na poprawę stanu zdrowia po niefortunnych uszkodzeniach sportowych.

                Taping, inaczej plastrowanie statyczne, polega na precyzyjnym umocowaniu sztywnej taśmy na wybranych fragmentach ludzkiego ciała, a konkretnie na tych uszkodzonych. Aby zrozumieć sens tej metody fizjoterapeutycznej, niezbędne jest zrozumienie problemu jaki występuje po powstaniu urazu. W momencie, gdy mięśnie naszego ciała rozciągną się, bądź skurczą zbyt mocno, poza naturalnymi możliwościami tkanek łącznych, dochodzi do urazu, podczas którego pojawia się nieprzyjemny obrzęk.

Takie ognisko zapalne świadczy o ucisku wywołanym nagłym zmniejszeniem się przestrzeni pomiędzy skórą, a tkankami mięśniowymi, wywołując przy okazji ogromny ból w poszkodowanego – informuje Remed, specjalistyczna placówka rehabilitacyjna.

Taping ma za zadanie odpowiednio napiąć skórę w kontuzjowanym miejscu, tak aby poprawić krążenie limfatyczne i poszerzyć przestrzeń wokół obrzęku.

Zastosowanie tapingu udrażnia w ten sposób mikrokrążenie, wspomagając organizm do dalszej już samodzielnej regeneracji. Obserwując czy to na żywo czy w telewizji zawody z różnych dyscyplin sportowych, możemy zobaczyć u uczestników kolorowe plastry, na przykład wokół nóg u biegaczy. Metoda dzięki swej prostocie i skuteczności stała się na tyle popularna, że stosują ją nie tylko zawodowcy, ale także kontuzjowani amatorzy.

taping medyczny

 

Jakie wybrać taśmy?

Istnieją dwa rodzaje taśm: sztywne i elastyczne. W przypadku leczenia urazów sportowych konieczne jest zastosowanie plastrów sztywnych, ponieważ mają one działać jak sama nazwa wskazuje usztywniająco. Ich zadaniem jest napiąć skórę w odpowiednim miejscu, tak by unieruchomić stawy i odciążyć system ruchowy człowieka.

Jak podaje Remed: „w kinesiotapingu stosowane są taśmy elastyczne, czyli rozciągliwe, które dopasowane są do skóry i ruchów człowieka. Ich zadaniem jest pobudzanie pracy mięśni i udrożnienie zakończeń nerwowych. Często jednak te dwa rodzaje plastrów są stosowane łącznie, aby zwiększyć skuteczność leczenia lub precyzyjniej dostosować napięcie skóry.”

Przed jakimkolwiek działaniem, należy udać się do lekarza, który będzie dysponował obszerną wiedzą na temat tapingu. Trzeba mieć na uwadze, że jest to metoda rehabilitacyjna, dlatego stosowanie jej bez zaleceń  i nadzoru specjalisty, może spowodować odwrotne skutki od oczekiwanych.