Twój nowy rower na wiosnę

Rowery elektryczne są nieco cięższe niż zwykłe rowery. Jest to naturalne, ze względu na mieszczący się silnik w środku roweru. Przy typie jazdy, do jakiej przeznaczony jest rower elektryczny, jest to odpowiednia waga.

Jest to bowiem rower którym możemy odbywać każdą trasę. Dzięki silnikowi, możemy jechać około 25 km bez pedałowania. Rower elektryczny cechuje się dość niską wagą jak na swoją konstrukcję. Optymalna waga mieści się pomiędzy 20 a 25 kg. Żeby osiągnąć jak najniższą wagę, rama roweru wykonywana jest z aluminium. Rowery tego rodzaju posiadają silnik, który nieco może zwiększać wagę roweru. Dodatkowo, koła roweru zazwyczaj są grubsze – pojazd ten służy przede wszystkim do dłuższych przejażdżek. Rower taki musi swoje ważyć – dzięki odpowiedniej wadze jazda jest wygodniejsza.

Specyfika

Wiele osób uważa, że rower elektryczny nie powinien zaliczać się do szerokiego kręgu rowerów, ze względu na napęd mechaniczny. Silnik, jaki jest zamontowany w pojeździe, umożliwia osiągnąć o wiele większą prędkość niż w zwykłym rowerze. Rower elektryczny napędzany jest podwójnie – siłą mięśni oraz silnikiem mechanicznym. Dzięki temu jest to pojazd, dzięki któremu możemy uzyskać większą prędkość. Koszt utrzymania takiej maszyny jest dość niski ze względu na silnik elektryczny – rower elektryczny nie będzie więc wydzielał spalin. Silniki spalinowe są o wiele droższe i bardziej szkodliwe dla środowiska. Dodatkowo, silnik taki nie jest zbyt głośny. Dlatego też rowery elektryczne nie tylko są nieszkodliwe dla środowiska, ale i nie przeszkadzają innym rowerzystom w czasie jazdy ze względu na niewysoki dźwięk jaki jest generowany przez silnik.

Rower-górski

Ważne elementy

W dzisiejszych czasach rowery elektryczne są już codziennością, jednak wciąż można spotkać się z problemem, który dotyczy dopasowania ważniejszych elementów występujących w rowerze. W rowerze elektrycznym możemy przede wszystkim wyróżnić silnik napędowy. Musi mieć on określoną moc – niektóre rowery elektryczne mają nawet 350W. Im silniejsza prędkość tym większa szybkość silnika. Ponadto, przy wyborze roweru elektrycznego, musimy zwrócić szczególną uwagę na hamulce.

Przy zawrotnej prędkości, jaką możemy osiągnąć jadąc rowerem elektrycznym, odpowiednio dobrane hamulce są na wagę złota – konieczne jest posiadanie takich hamulców, dzięki którym zahamujemy odpowiednio szybko i bezpiecznie. Nie bez znaczenia jest również konstrukcja ramy. Tak naprawdę, im lżejsza rama, tym wygodniejsza jazda, jednak rower elektryczny jest obciążony wagą silnika, kół i dodatków. Najlżejsza rama wykonana jest z aluminium. Kolejną, równie ważną sprawą jest siodełko – przy wysokiej prędkości powinniśmy być bezpieczni. Odpowiedni materiał, z którego wykonane jest siodełko, zapewni nam przyczepność i bezpieczeństwo. Często możemy spotkać się z siodełkiem skórzanym lub żelowym. Opony, jakie będą idealne do roweru elektrycznego, zazwyczaj są dość grube o wysokiej przyczepności. Rower z napędem może się bardzo rozpędzić – ważne jest, by w takim momencie nie ulec żadnemu wypadkowi.