USG piersi – kto i kiedy powinien je wykonać?
USG piersi to badanie, które przy pomocy fal ultradźwiękowych może wykryć zmiany powstałe wewnątrz piersi. Mowa tu głównie o wykryciu chorób nowotworowych, ale USG wykorzystuje się również w trakcie procesu leczenia.
Badanie USG przydaje się także do monitorowania biopsji i punkcji torbieli. To całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne badanie. Może być wykonywane u kobiet w ciąży.
Kiedy należy zgłosić się na badanie USG piersi?
W celu zadbania o swoje zdrowie, ale głównie ze względów profilaktycznych, kobiety powinny mieć wykonywane USG piersi bez względu na swój wiek. Między 20. a 30. rokiem życia warto wykonywać je mniej więcej co dwa lata, oczywiście zawsze najlepiej uzgodnić to ze swoim ginekologiem, ponieważ w niektórych przypadkach to badanie będzie musiało odbywać się częściej.
U niektórych kobiet występuje zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, a więc powinny one szczególnie pilnować terminów wizyt na badaniu USG. Są to pacjentki, w których rodzinach wystąpiła już ta choroba, przez długi czas przyjmują tabletki antykoncepcyjne lub zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi.
Wraz z wiekiem zaleca się przeprowadzanie USG z większą częstotliwością – u kobiet po 50. roku życia można nawet mówić o robieniu tego badania co pół roku. Natomiast jeśli chodzi o najlepszy dzień badania w cyklu, to najczęściej proponuje się wykonywanie USG piersi tuż po menstruacji.
Zdarzają się sytuacje, w których badanie USG musi odbyć się nie ze względów profilaktycznych, a z wystąpienia jakichś niepożądanych objawów. Mogą to być:
- niepokojące zmiany w piersiach,
- wydzielina z brodawki sutka,
- uraz w obrębie piersi,
- ból w okolicach piersi,
- wyczucie zgrubienia lub guzka w piersi.
Jak wygląda badanie USG piersi?
Przebieg wizyty, podczas której wykonywane jest USG piersi, rozpoczyna się od standardowego wywiadu z pacjentką. Lekarz może zapytać o przyjmowane leki, historię chorób nowotworowych w rodzinie, wyniki poprzednich badań. Samo badanie wymaga położenia się na leżance po wcześniejszym rozebraniu się od pasa w górę. Pacjentka musi umieścić dłonie za głową, a osoba przeprowadzająca badanie umieszcza specjalny żel na głowicy ultrasonografu i rozpoczyna USG poprzez przesuwanie urządzenia po piersiach pacjentki oraz w dołach pachowych.
Podczas tej czynności ginekolog lub radiolog może uciskać pierś, aby uzyskać lepszy obraz tkanki podskórnej. Wszystko ma na celu prawidłowe zbadanie części gruczołowej, przedgruczołowej oraz zagruczołowej piersi, tkanki za brodawką, ocenienie stopnia zaawansowania zmian ogniskowych oraz sprawdzenie zawartości przewodów mlekowych.
Badanie jest krótkie i od razu daje odpowiedź na niepokojące kwestie.
Nie zapominaj o samobadaniu piersi!
Oprócz badania u lekarza bardzo ważne jest samobadanie, np. podczas niego można wykryć jakieś nieprawidłowości. Wtedy należy poprosić lekarza o możliwość dokładnego zbadania poprzez USG. Samobadanie polega na regularnym kontrolowaniu stanu swoich piersi. Najlepiej wybrać jakiś jeden dzień w miesiącu – dobrze, aby była to pierwsza faza cyklu. Działania, które są zalecane, to: oglądanie swoich piersi pod względem ich wielkości, kształtu i koloru brodawek oraz sprawdzanie palcami, czy nie pod skórą nie pojawiają się jakieś nierówności lub zgrubienia.
Gdzie zgłosić chęć wykonania USG piersi?
USG piersi może odbyć się prywatnie lub w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Prywatnie wystarczy umówić się do odpowiedniej placówki i badanie zostanie przeprowadzone. Na NFZ potrzebne będzie skierowanie. Wystarczy skonsultować się ze swoim ginekologiem i poprosić o wystawienie skierowania na wizytę u radiologa z Wrześni.
Jakie choroby pozwala wykryć to badanie?
Podstawową zaletą badania USG jest to, że umożliwia wczesne wykrycie choroby nowotworowej. Szybka diagnoza daje chorej większe szanse na przeżycie. Rak piersi należy do najpopularniejszych zachorowań nowotworowych u kobiet, dlatego warto regularnie pilnować, czy z piersiami jest wszystko w porządku.
Lekarz podczas badania może stwierdzić obrzęk czy zapalenie piersi, zmiany ogniskowe lite, zmiany zapalne tkanki gruczołowej piersi, poszerzenie przewodów mlekowych. Wykonanie USG pozwala łatwo wykryć torbiele, krwiaki czy ropnie. Badanie to znacząco ułatwia śledzenie mastopatii, gruczolakowłókniaków czy dysplazji sutka.