Wspomóż suplementacją nietolerancję laktozy

Nietolerancja laktozy objawia się tym, że nasz układ pokarmowy nie jest w stanie jej strawić w żaden sposób. Czym jest laktoza? – Jest to składnik, który znajduje się we wszelkich produktach pochodzenia mlecznego.

Ten dwucukier powoduje nieprzyjemne dolegliwości u osób, które cierpią na jego nietolerancję. W ciągu od pół godziny do dwóch godzin zazwyczaj pojawiają się bóle brzucha o różnym natężeniu, często biegunki oraz gazy.

Wyróżnia się 3 typy nietolerancji laktozy. Warto wiedzieć, który z nich nas dotyczy, aby w odpowiedni sposób dobrać suplementację. Pierwsza grupa dotyczy tzw. pierwotnej nietolerancji laktozy, która związana jest z genetyką. Drugą grupą jest wtórna nietolerancja laktozy. Występuje ona na skutek przebytych chorób i operacji jelita cienkiego. Trzecim rodzajem nietolerancji laktozy jest wrodzona albo rozwijająca się z biegiem czasu nietolerancja laktozy. Jest to najrzadziej spotykany powód nietolerancji – dochodzi do niego, gdy oboje z rodziców nie tolerują laktozy.

Suplementy przy nietolerancji laktozy

Schorzenie to jest diagnozowane przez lekarza. Aby potwierdzić nietolerancję laktozy i określić jej typ, wykonuje się badania. Najczęstszym z nich jest test tolerancji laktozy. Polega on na podaniu pacjentowi płynu o wysokim stężeniu laktozy. Po dwóch godzinach, sprawdzany jest poziom glukozy we krwi pacjenta. Gdy poziom glukozy w naszym organizmie pozostaje taki sam, oznacza to, iż laktoza nie jest trawiona.

Wiele jest osób, które mogą spożywać produkty z zawartości laktozy, bez znacznych skutków ubocznych czy przykrych dolegliwości. Jednak dla niektórych, spożywanie produktów mlecznych może wiązać się z bólem brzucha, dlatego zaleca się dodawać do posiłków tłuszcz mający za zadanie znacznie spowolnić procesy trawienne.

W większości przypadków, osoby nietolerujące laktozy, mogą spożywać w ciągu dnia od 250 do 500 ml mleka bez obaw. Rozpoczęcie diety, która nie zawiera laktozy, może okazać się trudne, zwłaszcza przez pierwsze tygodnie. Warto jednak dodać, że dziś na sklepowych półkach coraz częściej można znaleźć produkty bez zawartości laktozy. Jogurty, sery, mleko oraz inne przetwory zawierają inne składniki, np. izobat białka serwatkowego, którego zadaniem jest rozłożenie laktozy na składniki takie jak glukoza oraz galaktoza. Tego typu produkty są najczęściej całkowicie pozbawione nietolerowanego przez nas dwucukru, lub nie zawierają dużej ilości laktozy.

Kapsułki i leki na nietolerancję laktozy

Dziś, coraz więcej osób sięga po suplementy diety. Tabletki, syropy czy inne formy suplementacji, jakie zalecane są przy diecie be laktozy, mają za zadanie znacznie zmniejszyć problem wzdęć i gazów. Odpowiednio przygotowane preparaty są wskazane dla osób cierpiących na konkretne rodzaje nietolerancji laktozy.

Tabletki, np. te z zawartością laktazy, wspierają nasz układ pokarmowy, zwłaszcza po ciężkostrawnych posiłkach. Suplementacja przy nietolerancji laktozy dostarcza do organizmu również węglowodanów, tłuszczy i białka. Wysokiej jakości produkty, na przykład te ze sklepu internetowego XMIL, są bogate w laktazę, która jest niezbędna w przypadku nietolerancji laktozy. Dodatkowo, suplementy diety często nie zawierają glutenu oraz nie są modyfikowane genetycznie. Tabletki bardzo często są produktami wegańskimi. Lekarze zalecają taką suplementację również ze względu na to, iż leki pozwalają zapobiec uczuciu ciężkości po sytym posiłku. Oprócz tego, odpowiednio dobrane suplementy wspomagają lepsze wchłanianie potrzebnych składników odżywczych do organizmu.