Zabawki ćwiczące zręczność

Zręczność jest cechą, którą koniecznie trenujmy razem z naszym dzieckiem już od najmłodszych lat. Jest ona pomocna również podczas rozwoju umiejętności sportowych, manualnych i artystycznych. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nauka poprzez zabawę jest najbardziej efektywna, dlatego warto zainwestować w zabawki edukacyjne, które ułatwią rozwój zręczności naszej pociechy. Tego typu gry są wykorzystywane także w terapii dzieci autystycznych, jednak nie zmienia to faktu, że są one idealnym narzędziem umożliwiającym wyrównanie poziomu zdolności naszej pociechy w przypadku „zaległości” względem rówieśników.  Koniecznie dostosujmy zabawkę do wieku i zainteresowań dziecka, tak aby mogło ona czerpać z niej maksymalne korzyści.

Jakie gry warto wykorzystać by rozbudzić sprawność naszej pociechy?

Już od urodzenia dziecko chwyta grzechotki i smoczek. Warto już w tym momencie zapewnić mu dużo wrażeń wzrokowych i dotykowych. Powieśmy nad łóżeczkiem zabawki, do których nasza pociecha będzie wyciągała rączki i próbowała je złapać. Bawmy się w odbijanie balonika lub lekkiej piłeczki. Tradycyjne drewniane klocki zapewnią rozwój sprawności ruchowej oraz koordynacji. Dla starszych dzieci świetną formą zabawy ułatwiającej rozwój zręczności będzie rzucanie do celu lub celowanie przedmiotem do określonego miejsca. Poprawi to celność oraz spostrzegawczość.

Zabawki kreatywne imitujące kręgle lub bile nauczą naszą pociechę podstawowych praw fizyki. Dla bardzo aktywnych dzieci, dobrym pomysłem będzie zamontowanie małego kosza do gry w koszykówkę. Będzie miało ono możliwość upustu swojej energii i okazję do oderwania się od telewizora albo laptopa. Obecnie coraz więcej dzieci prowadzi siedzący tryb życia, a jakakolwiek aktywność fizyczna stanowi dla nich koszmar. W tej sytuacji bardzo ciężko będzie nam wyćwiczyć w nich zręczność i refleks. Zapoznajmy się zatem z zabawkami, które oferują nam producenci. Atrakcyjna nagroda i ciekawe, niesztampowe zasady gry będą świetną motywacją do podjęcia się wysiłku fizycznego, który jest jednym ze sprzymierzeńców rozwoju zręczności i spostrzegawczości.

Zabawki kreatywne i edukacyjne - Liger.net.pl

Każdy z nas grał w Twistera lub w Jengę. Te zabawy aktywizują dziecko i pozwalają na integrację z towarzystwem. Jeżeli nasza pociecha wciąż jest znudzona, nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy samodzielnie, lub z jego pomocą, wymyślili zasady nowej gry.  Wszelkie zabawy wymagające skupienia i precyzji ruchu będą wskazane zwłaszcza dla nadaktywnych dzieci, które mają problemy z koncentracją.

Pamiętajmy, żeby zabawki kreatywne dobrać do wieku dziecka. Zbyt wysoki poziom może spowodować frustrację i niezadowolenie, a przecież nie o to w tym chodzi. Regularne bawienie się grami edukacyjnymi z pewnością szybko przyniesie zaskakujące rezultaty. Oprócz poprawy zręczności, spostrzegawczości oraz ogólnej sprawności, zabawy te nauczą dziecko przyjmować niepowodzenie, co ułatwi mu radzenie sobie z porażkami w przyszłości.