Zakładanie i zdejmowanie soczewek – jak zrobić to poprawnie?
Soczewki kontaktowe zachęcają do ich użytkowania wysoką wygodą i komfortem stosowania. Są także bardzo dyskretne, co dla wielu osób jest priorytetem. Niestety nadal często pomysł używania soczewek kontaktowych jest odrzucany ze względu na obawy związane z ich zakładaniem i zdejmowaniem. Czy rzeczywiście jest to trudne i problematyczne? Do jakich zasad należy się stosować, aby ułatwić sobie jeden i drugi proces? Czy soczewki powinny być przechowywane w specjalny sposób, aby nadawały się do dalszego użytkowania i czy zostawianie soczewek na noc jest niebezpieczne dla zdrowia? Dowiedz się więcej na ten temat i zadbaj o swoje oczy już teraz. Przekonaj się, że zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych nie jest wcale takie skomplikowane!
Czystość i bezpieczeństwo przy zakładaniu soczewek zawsze na pierwszym miejscu
Wśród osób cierpiących z powodu wady wzroku znaleźć można wielu zwolenników szkieł kontaktowych. Doceniają oni wygodę ich stosowania, a także dyskrecję. Soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne oraz nie przeszkadzają w trakcie uprawiania sportów, nie parują podczas deszczowej pogody czy po wejściu zimą do ciepłego pomieszczenia. Niestety nadal sporo osób ma duże obawy związane z używaniem szkieł kontaktowych. Większość z nich wynika przede wszystkim z mitów związanych z tym, że soczewki kontaktowe bardzo trudno się ściąga i zakłada, oraz że bardzo łatwo nabawić się podrażnień lub stanów zapalnych podczas stosowania. Jest to oczywiście możliwe, jednak jeśli zakłada się i zdejmuje soczewki w sposób zgodny z podstawowymi zasadami i dba o czystość w trakcie tych czynności, to ryzyko wystąpienia infekcji oczy jest minimalne.
Podczas ściągania oraz zakładania soczewek należy przede wszystkim pilnować czystości. Zanim przystąpi się do którejkolwiek z tych czynności, należy dokładnie umyć ręce mydłem w płynie o właściwościach antybakteryjnych lub żelem antybakteryjnym i je delikatnie osuszyć. Dopiero mając czyste ręce, można spokojnie przystąpić do zakładania lub zdejmowania. Na początku należy sprawdzić, czy soczewka jest na właściwej stronie. Jest to bardzo ważne, ponieważ odwrotnie nałożone szkło kontaktowe nie tylko będzie uwierać i powodować dyskomfort, ale także pogorszy ostrość widzenia. Soczewkę na dobrej stronie należy położyć na palcu wskazującym. Palcem środkowym tej samej dłoni należy delikatnie odciągnąć dolną powiekę, aby ułatwić sobie umieszczenie soczewki na miejscu. Drugą dłonią należy odciągnąć górą powiekę i umieścić soczewkę bezpośrednio na rogówce. Żeby szkło kontaktowe dobrze się ułożyło, trzeba poruszać gałką oczną w górę i dół, a następnie mrugnąć kilka razy i gotowe! Jak widać, wbrew pozorom, nie jest to wcale aż takie trudne.
Zadbaj o swoje szkła kontaktowe również wtedy, gdy nie masz ich na oczach
Zdejmowanie szkieł kontaktowych również nie jest bardzo skomplikowane, jeśli wykona się odpowiednio wszystkie korki. Po zdezynfekowaniu lub umyciu rąk i ich osuszeniu można przystąpić do ściągania soczewki ze zmęczonego oka. Aby to zrobić, należy najpierw palcem środkowym odciągnąć nieco dolną powiekę oraz spojrzeć w górę. Ważne jest, aby nie odchylać przy tym głowy i wykonać jedynie ruch gałką oczną. Nie spuszczając wzroku w dół, należ delikatnie przyłożyć opuszek palca wskazującego (tej samej ręki, której palec wykorzystujemy do odciągnięcia dolnej powieki) na dolnym brzegu soczewki i lekko przesunąć ją w dół, na białą część oka. Wtedy należy ostrożnie złapać krawędź soczewki, używając do tego palca wskazującego i kciuka i delikatnie zsunąć ją z oka. Zachowując ostrożność i patrząc cały czas w górę, całość powinna pójść naprawdę gładko.
Ściąganie soczewek kontaktowych po całym dniu użytkowania to bardzo ważna czynność, której nie należy pomijać. Inaczej może dojść do podrażnień oka oraz do zapalenia rogówki czy spojówki, a także zaczerwienienia oka i innych problemów. Po ściągnięciu szkieł kontaktowych należy umieścić je w specjalnym pojemniku wypełnionym odpowiednim płynem do przechowywania soczewek kontaktowych. Dzięki temu nie wyschną one i nie stracą swoich właściwości, co umożliwi ich ponowne użycie. Dotyczy to oczywiście tylko i wyłącznie soczewek wielorazowych. Jednorazowe szkła należy wyrzucić do odpowiedniego pojemnika z odpadami po użyciu.