Zastosowanie ozonu w procesie rehabilitacji

Rehabilitacja to ogromnie ważna dziedzina medycyny, która w ostatnim czasie rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Dzięki jej nowoczesnym zdobyczom osoby wracające do zdrowia po wypadkach oraz osoby z niepełnosprawnościami i schorzeniami zyskują szansę na lepszy komfort życia lub całkowite wyzdrowienie. Ten artykuł poświęcony jest innowacjom w rehabilitacji wykorzystującym ozon.

Co to jest ozon?

Ozon jest to gaz o niebieskim zabarwieniu, którego pojedyncza cząsteczka składa się z trzech atomów tlenu. Jeśli kiedykolwiek z was spacerował po dworze zaraz po intensywnej burzy, to mieliście okazję poczuć jego zapach.

Ozon świetnie rozpuszcza się w wodzie i szybko rozpada się do ditlenu w temperaturze pokojowej. Trójatomowy tlen znajduje się w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery, dzięki czemu jesteśmy chronieni przed wysokoenergetycznym promieniowaniem ultrafioletowym emitowanym przez Słońce.

Zastosowanie ozonu w medycynie

Ozon został odkryty w 1840 roku. Już 16 lat później zaczęto używać go do dezynfekcji sal operacyjnych. Dlaczego? Trójatomowa postać tlenu wykazuje niezwykle silne właściwości grzybobójcze i bakteryjne, dzięki czemu doskonale nadaje się do odkażania narzędzi chirurgicznych. Podczas pierwszej wojny światowej nasycone ozonem oleje były wykorzystywane do oczyszczenia ran i zapobiegania rozwinięciu się zakażenia.

Obecnie ozon znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Dzięki właściwościom antyseptycznym poprzez aplikowanie ozonu na skórę możemy leczyć trądzik i opryszczki. Trójatomowy tlen przyspiesza także gojenie się tkanek, więc bywa używany do zamykania otwartych ran diabetyków.

Medycyna opracowała również zabieg nazywany autohemotransfuzją ozonową. Polega ona na pobraniu od pacjenta niewielkiej ilości krwi, zmieszaniu jej z ozonem w aparacie medycznym i oddaniu do organizmu. Tę terapię stosuje się na przykład w leczeniu boreliozy.

Ozon znany jest również w kosmetyce, która wykorzystuje go do odmładzania skóry, wygładzania zmarszczek i redukcji cellulitu a także poprawiania kondycji włosów.

Ozon jako innowacyjne narzędzie w rehabilitacji

Pacjenci poddawani rehabilitacji mogą skorzystać z następujących możliwości ozonu:

  • Szybsza rekonwalescencja i odzyskiwanie sił po długiej chorobie połączonej z hospitalizacją.
  • Dotlenienie komórek, tkanek i narządów stymulujące ich wydajniejsze funkcjonowanie;
  • Wspomaganie krążenia oraz wydalania przez pot kwaśnych metabolitów zalegających w mięśniach po ćwiczeniach fizycznych;
  • Zmniejszenie odczynu zapalnego powstającego w wyniku urazów i schorzeń stawów. Dzięki tej właściwości pacjent odczuwa mniejszy ból, wyraźnie redukuje się też obrzęk chorej kończyny;
  • Lepsze odżywienie chrząstek, które również ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania stawów;
  • Zwiększenie sprawności układu immunologicznego i stymulowanie go do walki z atakującymi organizm drobnoustrojami;
  • Możliwość leczenia „trudnych przypadków” takich jak zakażenia kości, zakażenia wokół endoprotez lub zakażenia przewlekłe.

Kabina ozonowa – czym jest i jak się jej używa?

Kabina sauna ozonowa to urządzenie wykorzystujące wymienione powyżej zalety ozonu i łączące je z dotychczasowymi zdobyczami ciepłolecznictwa. To jednoosobowa sauna, w której pacjent w zależności od modelu może wygodnie położyć się lub usiąść. Następnie zamykana jest pokrywa, a wnętrze kabiny zostaje wypełnione ciepłą parą wodną zmieszaną z ozonem. Głowa pacjenta pozostaje cały czas na zewnątrz.

Dobrym pomysłem jest owinięcie szyi ręcznikiem, ponieważ wtedy cała para zostanie zamknięta w kabinie a sesja terapeutyczna będzie intensywniejsza. Saunę ozonową można rozgrzać do temperatury od 34 do 42 stopni Celsjusza. W środku przebywa się od 10 do 40 minut, wszystko zależy od potrzeb i wrażliwości pacjenta na ciepło.

Kabina ozonowa w rehabilitacji

Korzystanie z kabiny sauny parowej z ozonem dostarcza ciepło do całego ciała i eliminuje zagrażające mu drobnoustroje. Działa również odprężająco i wspomaga produkcję endorfin, co wpływa na dobre samopoczucie pacjenta. Kabina rehabilitacyjna z ozonem może być stosowana przy następujących schorzeniach:

  • urazy i zapalenia torebek stawowych,
  • schorzenia reumatoidalne,
  • zaburzenia centralnej regulacji bólu,
  • przyspieszenie procesów naprawczych i gojenia się tkanek miękkich,
  • przewlekłe bóle stawów,
  • przewlekła sztywność stawów i mięśni.

Sauny ozonowe projektuje się w taki sposób, by bez przeszkód mogły korzystać z nich także osoby z ograniczeniami ruchowymi i innymi niepełnosprawnościami. Dzięki możliwości pozostawienia głowy na zewnątrz, nie wywołują klaustrofobii.