Jak często można korzystać z sauny?

Leczniczym działaniem sauny cieszymy się już od wieków. W hartowaniu organizmu w ten unikalny sposób przodują Finowie – można powiedzieć, że osiągnęli w tym mistrzostwo. Tymczasem my, pomimo że dostęp do saun mamy już od wielu lat, często nie zawsze wiemy, jak z niej poprawnie korzystać. Jakie zalety ma regularne korzystanie z sauny? Jak często można do niej chodzić? Co się dzieje, gdy chodzimy do sauny zbyt często?

Sauna – najważniejsze zalety

Zmagasz się z nadwagą? Wiedz zatem, że seans w saunie pozwoli Ci spalić nawet do 300 kalorii. Ważne jednak jest to, by w tym przypadku łączyć gubienie nadprogramowych kilogramów w saunie z ogólnym zdrowym trybem życia. Ponadto wysoka temperatura w saunie sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych, przyspiesza tętno i obniża ciśnienie krwi, co sprzyja poprawie pracy serca i usprawnieniu układu krążenia. Jakie są inne plusy?

  • Poprawa odporności. Sauna ozonowa wspomaga wzrost ilości białych krwinek i poprawia funkcjonowanie systemu immunologicznego, ma także pozytywny wpływ na górne drogi oddechowe.
  • Zmniejszenie napięcie mięśni grzbietu.
  • Wspomaganie leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (warto jednak wcześniej zasięgnąć porady lekarskiej).
  • Poprawa przemiany materii, co pomaga w odchudzaniu.
  • Oczyszczenie z toksyn poprzez wzmożenie procesu pocenia.
  • Poprawa ogólnej wydolności fizycznej.
  • Regulacja wydzielania łoju.
  • Nawilżenie skóry, uelastycznienie, wygładzenie zmarszczek.
  • Wspomaganie leczenia depresji przez poprawę samopoczucia.

Jak często można korzystać z sauny ozonowej?

Szacuje się, że pojedyncze wejście do sauny nie powinno trwać dłużej niż kilka, kilkanaście minut. Najczęściej mówi się o przedziale 5-15 minut, przy czym dużo zależy od Twoich osobistych preferencji, czyli tego, jak się czujesz podczas korzystania w saunie. 

Największy wpływ ma regularne korzystanie raz na 7 dni, najlepiej tego samego dnia tygodnia, przy wykonaniu dwóch lub trzech pełnych cykli. Obejmuje on kilkuminutowy pobyt w saunie, następnie stopniowe schładzanie pod prysznicem, przy czym należy pamiętać, że schładzanie zaczynamy od stóp w górę.

Od czego zależy częstotliwość wizyt w saunie?

Niekiedy można znaleźć informacje o tym, że korzystanie z sauny powinno odbywać się raz na tydzień, kiedy indziej, że dwa, nawet trzy, a niektórzy sugerują możliwość korzystania nawet codziennie. Jak to jest?

Prawda jest taka, że nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Istnieją jednak pewne wskazówki:

  • Liczy się to, jak długo korzystasz z sauny. Jeśli dopiero zaczynasz, ogranicz się do jednej wizyty na tydzień.
  • Wizyty 2 lub 3 razy w tygodniu są dobre dla osób przyzwyczajonych już do korzystania z sauny, przy wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, lub na wyraźne zalecenie lekarza w niektórych przypadkach.
  • Codzienne korzystanie możliwe jest w przypadku sauny na podczerwień, ze względu na jej dużo łagodniejszy wpływ na organizm w porównaniu z klasycznymi rodzajami saun.

Czy każdy może chodzić do sauny?

Sauna nie sprawdza się w każdym przypadku. Istnieją osoby, u których, pomimo że nie występują przeciwwskazania natury zdrowotnej, nie mogą z niej korzystać. Chodzi np. o nadwrażliwość na wysokie temperatury. W takich przypadkach z powodzeniem sprawdzają się sauny ozonowe, oferowane m.in. przez VitaOzon

W dostosowanej do indywidualnych potrzeb kabinie jednoosobowej temperatura wynosi zaledwie pomiędzy 28oC a 34oC, co w porównaniu z klasycznymi saunami jest wyjątkowo niewielkim wynikiem, a potrafi równie korzystnie wpłynąć na zdrowie, urodę i samopoczucie, co sprawia, że jej popularność w renomowanych ośrodkach rehabilitacyjnych, sportowych i SPA jest coraz większa.

częste chodzenie do sauny

Czym grozi zbyt częste korzystanie z sauny?

Sauna ozonowa, czy też jakikolwiek inny jej rodzaj, potrafi przynieść mnóstwo korzyści dla organizmu, o których w dużym stopniu opowiedzieliśmy w niniejszym tekście. Co się jednak dzieje w sytuacji, gdy udajemy się do sauny zbyt często?

Najczęściej pojawiają się problemy ze snem, rozdrażnienie, a także nadmierne obciążenie układu krążenia. Dobrą praktyką jest wcześniejsza wizyta u lekarza, który pomoże nie tylko sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań do korzystania z sauny, lecz też pomoże ustalić, jak częste wizyty będą w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem.