Zalety biżuterii ze srebra

Na temat srebra krąży wiele opinii. Część z nich jest niestety nieprzychylna i opiera się m.in. na takich argumentach, jak mniejsza szlachetność srebra od złota, lub zbyt wygórowana cena surowca. Poniżej przedstawiamy jednak argumenty za tym, dlaczego warto zdecydować się na biżuterię ze srebra. Zapraszamy!

4 ważne zalety srebrnej biżuterii

Srebrna biżuteria jest niezwykle wartościowa

Najczęściej wykorzystywana przy produkcji biżuterii próba srebra to 925, co oznacza, że zawiera ona 92,5% czystego srebra oraz 7,5% metali innego pochodzenia, najczęściej miedzi. W porównaniu do złota, w przypadku którego najpopularniejszą próbą jest 525 (52,5% czystego złota), srebrna biżuteria jest dużo bardziej wartościowa, jeśli chodzi o zawartość czystego surowca.

Biżuteria ze srebra zawsze jest w modzie

Moda jak wiemy, zmienną jest i bycie zawsze na bieżąco jest dosyć trudne. Dlatego też, aby ułatwić sobie to zadanie, warto postawić na wyroby ponadczasowe, dzięki którym będziesz trendy niezależnie od sytuacji. Jednym z takich wyrobów jest właśnie srebrna biżuteria, a zwłaszcza szalenie popularna w ostatnim czasie bransoletka Pandora.

Biżuteria ze srebra jest hipoalergiczna

Noszenie biżuterii w przypadku osób z alergiami bywa kłopotliwe – dlatego też warto postawić na srebro próby 925, które nie wywoła reakcji uczuleniowych. Warto powiedzieć nawet więcej – srebro ma właściwości odkażające, dzięki czemu znajduje mnóstwo innych zastosowań poza produkcją biżuterii.

Srebrne wyroby są niezwykle uniwersalne

Niezależnie od tego, jakie masz plany na dany dzień, biżuteria ze srebra może towarzyszyć Ci w nich z zupełnym powodzeniem. Kolorystycznie łatwo połączyć je z wyrobami wykonanymi z platyny lub białego złota, dzięki czemu możesz samodzielnie tworzyć oryginalne zestawy, jakich nie ma nikt inny. 

Najważniejsze właściwości srebra – co warto o nich wiedzieć?

Srebro jest miękkie

To właśnie dzięki dużej plastyczności srebro cieszy się tak dużą popularnością wśród jubilerów. Umożliwia to wykonanie najbardziej finezyjnych kształtów, odpowiadających idealnie na coraz bardziej wysublimowane potrzeby klientów. Niezwykły połysk srebrnej biżuterii dodaje jej uroku i prestiżu, a w zestawieniu z kamieniami szlachetnymi, takimi jak diament, sprawia, że niezwykle trudno jest przejść obok srebrnej biżuterii zupełnie obojętnie. 

Dodatki innych metali nie pogarszają jakości srebra

Panuje przekonanie, że stosowanie jakichkolwiek dodatków do srebra obniża jego wartość i jakość. To błąd. Dodatki są stosowane w celu poprawienia jakości kruszcu i podniesienia trwałości wyrobów na różnego rodzaju uszkodzenia. Właśnie dzięki temu mogą powstawać naczynia, sztućce i biżuteria, z których przy założeniu, że właściwie o nie dbamy, korzystamy wręcz przez długie pokolenia. 

Srebro jest materiałem delikatnym

Wiele osób nie jest przekonanych do zakupu srebrnej biżuterii z uwagi na to, że po pewnym czasie traci ona niestety swój pierwotny blask. Na szczęście można temu zapobiec poprzez proste zabiegi pielęgnacyjne. Istnieją różne sposoby na tworzenie roztworów do czyszczenia srebra w zaciszu domowym, a także gotowe środki do kupienia w sklepach. Warto też wiedzieć, że właśnie częste noszenie srebrnej biżuterii wydłuża jej trwałość. Warto też pamiętać o zdejmowaniu jej podczas kąpieli w basenie oraz w trakcie różnych prac domowych, ze szczególnym naciskiem na wykorzystywanie środków chemicznych i zwiększonego ryzyka uszkodzeń mechanicznych. 

W jakich produktach najczęściej wykorzystujemy srebro?

Oprócz srebrnej biżuterii, wśród której na uwagę zasługują przeróżne kolczyki, naszyjniki, czy też np. bransoletka Pandora, srebro wykorzystywane jest również w wielu innych celach. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze, srebro pełni rolę filtra do wody, a także funkcję przewodnika prądu, dlatego też często można spotkać je w urządzeniach elektronicznych. Ciekawostką dla niektórych może być to, że niegdyś srebro wykorzystywano do produkcji odbitek typu polaroid i filmów fotograficznych.

Srebrna biżuteria to lokata na przyszłość pod względem swojej wartości, a także wysokiej estetyki i ponadczasowości – niezależnie od trendów panujących w modzie,  zakładając srebrną biżuterię, będziesz na czasie praktycznie zawsze.