Jak długo utrzymuje się powiększenie ust po zabiegu z kwasem hialuronowym?

Zabieg powiększania ust jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Pacjenci decydują się na jego wykonanie zarówno ze względu na postępujące oznaki starzenia się skóry, jak i z powodu niezadowolenia wynikającego z rozmiaru i kształtu ust.

Na czym polega zabieg powiększania ust?

Zabieg powiększania ust polega na wstrzyknięciu w usta pacjenta kwasu hialuronowego – naturalnie występującej w ludzkiej skórze substancji odpowiadającej za wiązanie wody w tkankach. Kwas ten chroni skórę przed wysychaniem i wiotczeniem, równocześnie spowalniając proces starzenia poprzez zwalczanie wolnych rodników, które powodują obumieranie komórek.

Kwas hialuronowy stanowi ponadto barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi negatywnie wpływającymi na skórę, takimi jak silne promieniowanie słoneczne, niska temperatura oraz porywisty wiatr. Substancja ta jest bezpieczna dla organizmu człowieka, a jej zastosowanie w zabiegu powiększania ust nie powoduje efektu maski. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego zapewnia bardzo naturalny efekt. Po zabiegu usta:

 • odzyskują kolor,
 • są pełniejsze i bardziej wydatne,
 • mają wyraźnie zaznaczony kontur,
 • nabierają symetrii,
 • są bardziej jędrne,
 • są lepiej nawilżone, co daje efekt wyraźnego odmłodzenia.

Zabieg powiększenia ust z użyciem kwasu hialuronowego pozwala ponadto niwelować zmarszczki wokół ust, a także przywrócić właściwą anatomię osobom z takimi wadami wrodzonymi, jak zajęcza warga.

Zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym krok po kroku

Zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym może być przeprowadzony wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny. Poprzedza go kwalifikująca pacjenta do zabiegu konsultacja lekarska oraz rozmowa pozwalająca ustalić oczekiwania pacjenta co do efektu końcowego. Procedura powiększenia ust kwasem hialuronowym rozpoczyna się od aplikacji preparatu znieczulającego na usta pacjenta w celu zmniejszenia uczucia bólu, jaki może wystąpić po zabiegu. Po dziesięciu minutach, gdy środek znieczulający zaczął już działać, lekarz wykonujący zabieg przy pomocy cienkiej igły podaje kwas hialuronowy w wybrane miejsca na ustach oraz wokół nich. W zależności od tego, czy powiększeniu ust towarzyszą również inne czynności, na przykład korekta kształtu lub redukcja zwiotczenia skóry, zabieg trwa od 15 do 60 minut. Jego rezultaty pojawiają się natychmiast, jednak ostateczny efekt widoczny jest zazwyczaj po około dwóch tygodniach.

Zalecenia po zabiegu powiększenia ust

Po zabiegu powiększenia ust pacjent powinien:

 • stosować chłodzące kompresy na skórę ust przez pierwszą dobę po zabiegu,
 • stosować kojące kremy i maseczki na bazie arniki, które przyspieszają gojenie ust,
 • powstrzymać się przed dotykaniem i oblizywaniem warg i obszaru ust,
 • nawilżać skórę ust przy pomocy specjalnych preparatów,
 • chronić usta przed działaniem światła ultrafioletowego,
 • unikać wystawiania ust na działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur,
 • powstrzymać się przed nakładaniem makijażu bezpośrednio po zabiegu,
 • zaniechać stosowania kosmetyków mogących powodować stan zapalny,
 • ograniczyć aktywne ruchy warg,
 • powstrzymać się od spożywania gorących napojów, alkoholu oraz pikantnych, bardzo słonych i twardych pokarmów.

W ciągu pierwszej doby po zabiegu należy powstrzymać się od palenia papierosów. Przez kilka tygodni po powiększeniu ust kwasem hialuronowym warto również unikać korzystania z sauny, łaźni oraz solarium.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu powiększania ust?

Efekt powiększania ust z użyciem kwasu hialuronowego utrzymuje się zazwyczaj od sześciu do dwunastu miesięcy, zdarzają się jednak przypadki, w których widoczny jest nawet osiemnaście miesięcy po zabiegu. Różnice te wynikają z indywidualnych cech pacjentów. Na czas utrzymywania się efektu powiększenia ust wpływ mogą mieć bowiem uwarunkowania genetyczne, stosowana dieta, a także tryb życia. Mimo postępującego wraz z procesem wchłaniania się kwasu hialuronowego zaniku powiększenia, usta wciąż pozostają bardziej nawodnione i ukrwione, co poprawia ich wygląd. W momencie, gdy efekty powiększenia zaczynają zanikać, zabieg można powtórzyć, o ile lekarz nie zadecyduje inaczej.

kobieta z czerwonymi ustami

Zabiegi medycyny estetycznej w Gdańsku

W gabinecie medycyny estetycznej Pawła Kwaśniewicza przeprowadzane są różne zabiegi medycyny estetycznej w Gdańsku, w tym zabiegi powiększania ust z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Placówka specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów przeciwstarzeniowych (anti-aging), łącząc szeroką wiedzę anestezjologiczną z nowoczesnymi rozwiązaniami i sprawdzonymi, przebadanymi farmakologicznie produktami wiodących firm.