Jak zmniejszyć ryzyko urazu podczas biegania?

Czy wiesz, że podczas biegu twoja stopa może dotykać ziemi nawet tysiąc razy na kilometr? Mówi się, że sport to zdrowie, ale czasem może grozić poważnymi kontuzjami. Bieganie (w szczególności amatorskie) bardzo obciąża stawy kolanowe, skokowe i biodrowe. Im większa waga biegacza, szybsza prędkość i dłuższy dystans biegu, tym większy nacisk na stawy. Bezmyślne jest decydowanie się na długi trening, jeśli wcześniej nie ćwiczyło się regularnie. W porównaniu do spacerowania obciążenie stawów w czasie biegu jest o prawie połowę większe. Podczas biegu dochodzi do zwiększonego tarcia pomiędzy kośćmi.

Zadbaj o dobre obuwie w trosce o zdrowe stawy 

Biegaczom grożą urazy kolana, zapalenie stawów, zapalenie ścięgna Achillesa, uszkodzenie wiązadeł stawu skokowego i wiele innych nieprzyjemności. Stawy można wzmacniać na różne sposoby. Jeszcze przed przystąpieniem do ćwiczeń należy zadbać o wyposażenie. Odpowiednie buty do biegania zapewnią stopie lepszą amortyzację, dzięki specjalnie wyprofilowanej podeszwie. Zagwarantują też stopie lepszą stabilność.

rozciąganie zabezpieczające przed bólem stawów u biegacza

Zaplanuj cały trening, aby nie obciążyć stawów

Podstawowymi czynnościami, o których powinni pamiętać biegacze, są rozgrzewka i rozciąganie. Wiele osób lekceważy te ćwiczenia, co wpływa na zwiększenie ryzyka pojawienia się kontuzji. Oprócz treningu biegowego warto dodać do planu ćwiczenia siłowe na mięśnie wokół stawów. Zapewnią one wzmocnienie, ale też uelastycznienie ciała.

Dostosuj warunki do możliwości Twoich stawów

Innym ważnym aspektem jest wybór trasy oraz technika i intensywność biegu. Najbezpieczniejsze dla stawów są miękkie podłoża – łąki, pola i lasy. Mieszkając w mieście taka powierzchnia może być trudno dostępna, więc wtedy najlepiej znaleźć nawierzchnię syntetyczną, która występuje na boiskach i stadionach.

W planowaniu treningu powinno wziąć się pod uwagę swoje realne możliwości, aby niepotrzebnie się nie nadwyrężać. Należy też pamiętać o odpowiednim czasie regeneracji organizmu. Jeżeli chodzi o technikę, to prawidłowym stawianiem stopy podczas biegania powinien być układ śródstopie–pięta. Niestety jest to wciąż mało znana technika wśród amatorów przez co większość z nich biega po prostu źle i prosi się o urazy.

kolagen na ból stawów i uraz po bieganiu

Odżywiaj się zdrowo

Kolejnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko urazu jest odpowiednia dieta. Po pierwsze dieta redukcyjna w przypadku osób z nadwagą, ponieważ osobom otyłym jeszcze bardziej grożą kontuzje. Po drugie warto jeść produkty bogate w składniki, które wzmacniają kości i stawy oraz hamują stany zapalne. Najlepiej sprawdzi się żywność będąca źródłem m.in. kwasów omega-3, białka, antocyjanów witamin B3, C i D.

Kolagen nie tylko dla skóry, ale także na ból stawów

Świetnym sposobem na wzmocnienie stawów i tym samym zapobieganie urazom jest zażywanie kolagenu, który można suplementować lub znaleźć w galaretkach, roślinach strączkowych i podrobach. Kolagen to białko, które występuje w organizmie człowieka i m.in. tworzy tkankę łączną i chrzęstną oraz zapewnia produkcję mazi stawowej, jednak wraz z wiekiem jest go coraz mniej. Z tego powodu zaleca się suplementowanie kolagenu, aby zapobiegać urazom i przyspieszyć czas regeneracji stawów i ścięgien. Kolagen wpływa też na jakość stawów – ich sprężystość i twardość.

Diagnostyka – klucz do sukcesu biegaczy

Regularne bieganie przynosi liczne korzyści dla zdrowia i kondycji fizycznej, jednak równie istotne jest dbanie o profilaktykę, zwłaszcza w kontekście stawów. Dla biegaczy, zadbanie o nie powinno być kluczowym elementem rutyny treningowej. Profilaktyka ma nie tylko zapobiegać kontuzjom, ale również przyczyniać się do poprawy wydajności oraz komfortu podczas treningów i zawodów.

Korzyści z regularnych badań i diagnostyki

Korzyści płynące z regularnej profilaktyki dla biegaczy są nieocenione. Odpowiednio wzmocnione i elastyczne stawy pozwalają na efektywniejsze wykorzystanie potencjału treningowego, co przekłada się na poprawę osiąganych rezultatów. Ponadto, zapobieganie bólom stawów oraz kontuzjom umożliwia ciągłość treningów, co jest kluczowe dla wysokiego poziomu sprawności i przygotowania do zawodów, takich jak np. nocny półmaraton we Wrocławiu. Dlatego też regularna profilaktyka powinna stać się integralną częścią codziennej rutyny każdego biegacza.