Licówki zębowe – kiedy się je stosuje?

Protetyka zajmująca się znajdowaniem zaawansowanych rozwiązań mających na celu przywrócenie zdrowia i ładnego wyglądu zębów ma naprawdę dużo do zaoferowania. Dzięki niej nie tylko można w estetyczny i profesjonalny sposób wypełnić braki w uzębieniu, ale także zadbać o jego wygląd. Jest to możliwe dzięki licówkom zębowym, czyli niezawodnym wypełniaczom różnego rodzaju ubytków. W tym artykule powiemy o tym, czym dokładnie one są i kiedy się je stosuje.

Kiedy stosowane są licówki zębowe?

Na samym początku warto określić dokładnie, czym właściwie są licówki zębowe i tym samym, z czego mogą korzystać pacjenci. Licówka to drobny i cienki fragment materiału, który ma za zadanie zakryć niepożądane przebarwienia, ubytki czy pozostałości po uszkodzeniu zębów. Krótko mówiąc, są one stosowane wówczas, kiedy pacjent nie jest zadowolony z wyglądu swoich zębów i chce nadać im zdrowszego i przyjemniejszego wyglądu, aby czuć się zadbany i pewny siebie.

Są one wybierane nie tylko przez te osoby, których zęby zniszczyły się w wyniku zdarzeń losowych czy predyspozycji, lecz również przez pacjentów, którzy urodzili się z drobnymi krzywiznami na płytkach zębów czy takich, którzy chcą po prostu zmienić delikatnie wygląd swojego uzębienia w danych miejscach. Dzięki licówkom następuje zmiana koloru zęba, odbudowa zwarcia, eliminacja szpary między zębami czy też ukrycie przebarwień, a to tylko niektóre przykłady zmian, które pacjent może dokonać w swoim wyglądzie.

Co warto wiedzieć o licówkach?

W przeciwieństwie do zabiegu wszczepiania implantów, który oznacza wstawienie zębów w całości, umiejscawianie licówki oznacza uzupełnianie tylko części zębów. Nie jest to zatem zabieg, podczas którego zmienia się cały ząb, tylko jego część. Jednocześnie jest to zabieg nieco prostszy, a także wykonywany głównie na zewnętrznych warstwach zębów. Dlaczego? Ponieważ celem licówki jest zakrycie nielubianych czy nieestetycznie wyglądających części zębów, które są widoczne. Drobne niedoskonałości, których praktycznie nie widać podczas codziennych zajęć zazwyczaj nie przeszkadzają pacjentom.

Warto wiedzieć, że decydując się na licówki, zabieg może łącznie potrwać kilka spotkań, ponieważ dobranie licówek i dokładna ocena stanu uzębienia potrzebują czasu. Zakładanie licówek odbywa się jednorazowo, jednak zanim pacjent będzie mógł poddać się tej procedurze, powinien wyleczyć swoje zęby i poddać ocenie lekarza stomatologa, który powie, czy i jakiego typu licówki mogą być w danym przypadku zastosowane. Ważnym elementem przygotowania do zabiegu jest badanie z łukiem twarzowym, podczas którego urządzenie to dokładnie poznaje kształt i poszczególne cechy uzębienia, co pozwala na dobranie maksymalnie idealnych licówek dla danego pacjenta.

Rodzaje licówek zębowych

Osoby chcące wprowadzić delikatne zmiany do swojego uzębienia z pomocą licówek mogą wybierać w różnego rodzaju uzupełnieniach. Z pewnością jednymi z najpopularniejszych licówek są licówki porcelanowe, które charakteryzują się trwałością i wysoką jakością. Dużą ich zaletą jest to, że nie poddają się kamieniowi nazębnemu, a także to, że mogą być stosowane na wszystkich zębach. Wiele osób wybiera także licówki ceramiczne, które również są bardzo twarde i tym samym trwałe, dzięki połączeniu wysokiej jakości składników. Warto pamiętać o tym, że przed umieszczeniem licówek w uzębieniu lekarz musi stwierdzić, czy dana osoba może poddać się temu zabiegowi. Jeśli pacjent cierpi na poważne, przewlekłe choroby dziąseł, jego zęby mają mało szkliwa, lub jest to osoba z bruksizmem, wówczas licówki nie są wskazane. Dlatego wszystko zaczyna się od konsultacji ze specjalistą.