Jak wyglądają porady e-lekarzy?

Nowoczesna technologia, a także dostęp do internetu pozwala na poprawę jakości życia również w zakresie świadczeń medycznych. Aktualnie zmieniła się nie tylko możliwość zdalnego wystawienie recepty, ale również odbycia wizyty online u lekarza specjalisty. Pacjenci mogą bez problemu umawiać się do lekarza z domu, a samą wizytę odbyć za pośrednictwem swojego komputera w formie telekonferencji, kontaktu e-mailowego bądź formie rozmowy telefonicznej. Na czym jednak polega wizyta online i czy każdy może z niej skorzystać?

Aktualna sytuacja na świecie, ale również różne sytuacje życiowe, zmuszają pacjentów do innej drogi kontaktu z lekarzem. Niekiedy jest to pilna potrzeba otrzymania zwolnienia lekarskiego z powodu grypy lub przeziębienia, a czasami wystawienie e-recepty na leki potrzebne do kontynuowania terapii. Konsultacja online z lekarzem jest przydatna również w celu otrzymania recepty na tabletki antykoncepcyjne lub antykoncepcję awaryjną. Czy do wizyty online można się przygotować? Jak taka konsultacja wygląda?

Kiedy powinniśmy skontaktować się z lekarzem online?

Współcześnie utrudniony kontakt z lekarzami pierwszego kontaktu, a także długie kolejki oczekujących do lekarzy specjalistów w danej dziedzinie medycznej spowodował, że w Polsce niezwykle popularne stały się wizyty lekarskiej online. Kiedy jednak zaczerpnąć konsultacji online? Z jakimi schorzeniami można zgłosić się do lekarza przyjmującego pacjentów zdalnie?

Zdalna wizyta u lekarza sprawia, że do specjalisty można zgłosić się z niemal każdym schorzeniem, które można potwierdzić na podstawie wyników badań lub samodzielnej ocenie pacjenta jego stanu zdrowia. Z racji konieczności przeprowadzenia konsultacji za pośrednictwem telefonu lub e-maila lekarze nie mają możliwość zbadania pacjenta, a zatem podejmują decyzję o leczeniu czy przepisaniu lekarstw jedynie na podstawie formularza zdrowotnego lub opisu objawów. Co jednak istotne, wizyta online może dotyczyć jedynie wypisania zwolnienia lekarskiego lub wystawienia e-recepty.

Z jakimi problemami udać się do lekarza na wizytę online? Przede wszystkim lekarze zdalnie mogą zweryfikować zdolność pacjenta do kontynuowania leczenia w przypadku terapii chorób przewlekłych. Mogą również podjąć decyzję o przepisaniu kolejnego opakowania tabletek antykoncepcyjnych lub innych leków stale przyjmowanych przez pacjenta.

Do lekarza online można zgłosić się również w przypadku, kiedy kobieta znajduje się w potrzebie i pragnie przyjąć antykoncepcję awaryjną w postaci „tabletki po”.

Warto przy tym pamiętać, że możliwości diagnozowania lekarza podczas wizyty zdalnej są ograniczone. Można jednak przesłać mu wyniki swoich badań w celu potwierdzenia diagnozy. Specjalista ma prawo również zlecić wykonanie dodatkowych badań, a wyniki przeanalizować z pacjentem podczas kolejnej zdalnej wizyty.

Porada e-lekarza

W jaki sposób można zapisać się na wizytę online?

Na wizytę online można zapisać się na wiele sposobów i wszystko zależy od możliwości przychodni, która oferuje swoim pacjentom zdalne konsultacje. W zdalnej przychodni na wizytę online można zapisać się w każdej chwili za pomocą specjalnego, wykupionego formularza. Po jego wypełnieniu specjalista kontaktuje się z pacjentem za pośrednictwem telefonu lub wiadomości e-mail w ciągu godziny. Lekarze są dostępni przez całą dobę.

Przebieg wizyty online – z jakich etapów się składa?

Zdalna wizyta u lekarza składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności pacjent powinien wykupić konsultację online. Koszt konsultacji z możliwością wypisania e-recepty to koszt zaledwie 89 złotych. W dalszej kolejności pacjent jest proszony o wypełnienie formularza zdrowotnego, gdzie zamieszcza nie tylko dane osobowe, ale również wypisuje wszystkie przyjmowane na stałe lekarstwa oraz opisuje swój problem bądź objawy. W formularzu można zamieścić wyniki badań, które w przypadku schorzeń przewlekłych będą niezbędne dla lekarza do podjęcia decyzji o przepisaniu kolejnego opakowania przyjmowanych przez pacjenta lekarstw.

Specjalista otrzymuje formularz na swoje konto w przeciągu godziny, następnie je analizuje i podejmuje decyzję o wypisaniu e-recepty. W przypadku zweryfikowania niektórych danych kontaktuje się z pacjentem telefonicznie. Konsultacja kończy się otrzymaniem przez pacjenta e-maila z poradami i zaleceniami. Na konto pacjenta przypisana jest również e-recepta, którą może zrealizować w każdej aptece.

Chociaż umawianie się na wizyty online w Polsce jest nowością, to dzięki zaletom takiego rozwiązania korzysta z niego mnóstwo osób. To współcześnie najszybszy i najskuteczniejszy sposób na otrzymanie recepty czy zwolnienia lekarskiego.