Optometrysta czy okulista – kogo wybrać

Jak najlepiej wybrać lekarza, który wyleczy nasze oczy? Wiele zależy od tego, co nam dolega. Czasem okazuje się, że sam okulista nie wystarczy i konieczna jest współpraca z innymi specjalistami, choćby takimi jak optometryści. Wielu ludzi nadal jednak nie wie, kiedy, należy wybrać się do okulisty, a kiedy do optometrysty, co rodzi liczne nieporozumienia. Jak zatem dobieramy specjalistę, który pomoże nam najlepiej? 

Kiedy udajemy się do okulisty?

Do okulisty udajemy się zawsze wtedy, gdy czujemy pogorszenie stanu wzroku, jak choćby rozmazany obraz, szybsze zmęczenie oczu podczas pracy przed komputerem, oglądania telewizji, czytania lub pisania. Warto zwrócić też uwagę na takie problemy jak trudności w przystosowaniu się do zmiany oświetlenia, problemy ze zmianą odległości punktu widzenia (z dali do bliży i na odwrót). Do okulisty szczególnie często powinny udawać się osoby z wadą wzroku oraz narażone na uszkodzenia wzroku z uwagi na warunki, w jakich pracują, np. podczas wielu godzin pracy przed komputerem oraz innych czynności wykonywanych przy patrzeniu z bliska przez długie godziny. 

Główna różnica pomiędzy okulistą a optometrystą polega na tym, że okulista specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu chorób wzroku, optometrysta zaś odpowiada za dobór szkieł korekcyjnych, a także udziela porad w zakresie dbania o wzrok na co dzień.

Kiedy udajemy się do optometrysty?

Znakami ostrzegawczymi powinna być konieczność podjęcia znacznego wysiłku, by zobaczyć obraz wyraźnie. Zwracamy uwagę na bóle oczu i głowy, zamazywanie się obrazu oraz szybsze zmęczenie oczu. Optometrysta odpowiada m.in. za 

  • Badanie wzroku za pomocą specjalistycznych urządzeń diagnostycznych celem określania stanu zdrowia i wykrycia nieprawidłowości.
  • Diagnozowanie zaburzeń ruchu gałki ocznej, widzenia obuocznego oraz ustalanie dalszego przebiegu leczenia.
  • Udzielanie porad związanych z dbaniem o wzrok na co dzień oraz w zakresie doboru najlepszych ćwiczeń usprawniających funkcjonowanie wzroku.
  • Dobieranie najlepszych okularów i soczewek korekcyjnych.
  • Decydowanie o konieczności podjęcia terapii widzenia.

badanie optometryczne OneDayClinic Wrocław

Z jakich narzędzi najczęściej korzysta optometrysta?

Poniżej opis kilku przykładowych narzędzi, jakimi posługują się optometryści podczas badań:

  • Foropter – służy wspomaganiu doboru szkieł u pacjentów z wykrytą wadą wzroku.
  • Tablice tekstowe – pozwalają na wykrycie wady wzroku oraz oszacowanie jej wielkości. 
  • Tonometr – za jego pomocą dokonywane są pomiary ciśnienia w gałce ocznej.
  • Autorefraktometr – bada krzywiznę rogówki oraz soczewkę oka i na podstawie zebranych informacji określa ostrość wzroku.
  • Oftalometr – bada krzywiznę przedniej powierzchni rogówki, służy przede wszystkim do badania osi astygmatyzmu. 
  • Biomikroskop – wykorzystywany jest do obserwacji przedniej części oka, a jeśli zostanie doposażony w specjalną soczewkę, bada się nim także tylną część gałki ocznej.

Wybór specjalisty nie musi być trudny!

Poszukując najlepszego okulisty, optometrysty lub innego fachowca, często zastanawiamy się nad kosztami leczenia oraz znalezieniem miejsca, w którym będą jak najmniejsze kolejki. O ile jednak okulistów przyjmujących w gabinetach jest w Polsce wielu, o tyle zawód optometrysty jest już nieco mniej znany. Istnieje też jednak wielu specjalistów, którzy poprzez dokształcanie się łączą obie specjalności, co znacznie ułatwia proces leczenia. 

Do okulisty udajemy się za każdym razem, gdy dostrzeżemy jakiekolwiek nieprawidłowości związane z widzeniem i funkcjonowanie narządu wzroku oraz wtedy, gdy potrzebujemy recepty na nowe okulary lub szklą kontaktowe.

Na wizytę u optometrysty powinny decydować się przede wszystkim osoby ze zdiagnozowaną już wadą wzroku, by raz na jakiś czas przeprowadzić kontrolne badanie refrakcji wzroku i sprawdzić, czy wada nie ulega pogłębieniu.

Znając podstawowe różnice, nie będziemy mieli większych problemów z udaniem się do odpowiedniego specjalisty, jakim będzie okulista lub optometrysta. W dobrych salonach optycznych często można umówić się na wizytę u okulisty oraz na badanie optometryczne, a także zadbać o wykonanie okularów u optyka. Ich pracownicy wyposażeni są nie tylko w najlepszy sprzęt diagnostyczny i rehabilitacyjny, lecz również w wieloletnie doświadczenie, bogatą wiedzę oraz świetne podejście do pacjentów, zwłaszcza tych najmniejszych.