Jak wykrywa się koronawirusa
Jednym ze skutecznych sposobów na ograniczenie rozprzestrzenianie się epidemii jest stałe przeprowadzanie testów na osobach, które wykazują objawy bądź mają podejrzenia wystąpienia infekcji. Testy są przeprowadzane przez laboratoria na całym świcie, gdzie niestety ze względu na ilość pobieranych próbek na wyniki trzeba poczekać dłuższy czas.
Zgodnie z zaleceniami WHO przeprowadzane są testy metodą genetyczną RT-PCR, a niekiedy testy immunologiczne. Ostatnio popularne są testy przeprowadzane za pomocą kasetowych testów chromatograficznych, które doskonale sprawdzają się do wykrycia przeciwciał IgM oraz IgG. Wyniki takiego testu można uzyskać już po kilkunastu minutach i w większości pokazują poprawny wynik. Testy kasetowe firmy Artron Laboratories Inc. z pewnością są w stanie przyczynić się do wykrycia infekcji wśród różnych grup społecznych, minimalizując przy tym ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
Testowanie różnych grup społecznych na Covid-19
Wirusa SARS-CoV-19 najłatwiej jest wykryć poprzez przeprowadzenia badania krwi lub pobranie wymazu z nosa u gardła. Na podstawie danych biologicznych laboratorium określa, czy w ciele osoby badanej znajdują się antyciała, które pojawiają się zarówno na początku infekcji, jak i utrzymują na długo po całkowitym wyleczeniu.
W trakcie choroby na COVID-19 wyróżnia się kilka rodzajów antyciał, bezpośrednio określające obecność koronawirusa w organizmie zarażonego. Na samym początku infekcji organizm wytwarza przeciwciała IgM, które pojawiają się w pierwszych dniach choroby. Na podstawie wyniku badania specjaliści są w stanie określić, iż wirus zainfekował pacjenta całkiem niedawno, a niektóre objawy w pełni się nie rozwinęły. Inaczej natomiast jest z przeciwciałami IgG, które utrzymują się w organizmie chorego do nawet kilkunastu tygodni po ustaniu infekcji.
Regularne testowanie wielu grup społecznych pozwala na szybkie wykrycie infekcji u osób, które nie posiadają żadnych widocznych objawów. W ten sposób wyizolowanie takich osób od reszty społeczeństwa może przyczynić się do rozprzestrzeniania się pandemii w danym regionie.
Jakie testy na SARS-CoV-19 wyróżniamy?
SARS-CoV-19 charakteryzuje się tym, iż objawy pojawiają się do 14 dni od momentu zakażenia, więc okres wylęgania jest tu dość długi. Niekiedy objawia się wysoką gorączką, kaszlem oraz uczuciem zmęczenia. U niektórych natomiast nie pojawiają się żadne objawy choroby, przez co przeprowadzanie testów również na osobach, które nie zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu, jest tak ważne.
Z racji tego, że przeciwciała IgM oraz IgG są produkowane przez organizmu do 7 dni od momentu zakażenia, możliwe jest zbadanie, czy dana osoba została zarażona. Wspomniane wcześniej przeciwciała mogą służyć jako marker diagnostyczny do wykrycia choroby. Stąd też wniosek, że jeśli wynik IgM przekracza normę, pacjent znajduje się w pierwszej fazie choroby. Z biegiem czasu ilość przeciwciał IgM zaczyna szybko spadać, a wzrasta liczba IgG, co świadczy o końcówce infekcji lub tym, iż pacjent już jakiś czas temu był zarażony koronawirusem.
Wyróżnia się kilka rodzajów testów na Covid-19:
- test antygenowy,
- test metodą RT-PCR,
- test serologiczny wykrywający przeciwciała IgG oraz IgM.
Dlaczego warto przeprowadzać badania na koronawirusa?
Pandemia koronawirusa, która trwa już od wielu miesięcy w dalszym ciągu się rozwija i zapewne prędko nie skończy. Z tego też powodu wiele biznesów zostało zmuszonych do zakończenia swojej działalności. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców, jak i osób prywatnych decyduje się na przeprowadzenia badań w kierunku Covid-19. Ma to sens zwłaszcza w przypadku miejsc pracy, gdzie jednocześnie na niewielkiej przestrzeni pracuje wiele osób.
Przeprowadzanie testów pozwala na szybkie wykrycie infekcji u osób, które nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są chorzy lub nie posiadają wszystkich objawów. Wiąże się to nie tylko ze zmniejszeniem ilości zakażeń w danym regionie, ale również wcześniejsze skierowanie na kwarantannę lub izolację osób, które miały kontakt z osobami zarażonymi. W efekcie pandemia nie rozwija się tak szybko, a służba zdrowia ma szansę na opiekę nad najbardziej wymagającymi pacjentami.
Badanie na koronawirusa przeprowadzane przez przedsiębiorców zwiększa również rentowność działania firmy oraz ograniczenie dni przestoju spowodowanych dużym wzrostem zakażeń wśród pracowników. Zatem warto zainwestować w testy antygenowe na koronawirusa, a wynik uzyskać już w ciągu 15 minut!