Skuteczne sposoby usuwania tatuażu
Choć klasyczny tatuaż często nazwa się permanentnym i taka jest też jego główna cecha, dzisiejsze możliwości kosmetologii pozwalają na usuwanie tego typu ozdób ciała w sposób dość skuteczny. Każdy, kto decyduje się na tę konkretną formę sztuki na ciele musi mieć świadomość pewnego rodzaju finalności swojej decyzji, jednak czasami nawet najbardziej przemyślane i pewne projekty okazują się być po czasie konieczne do usunięcia z różnych powodów. Wśród tatuatorów przyjęło się ostrzeganie klientów przed usuwaniem tatuaży poprzez stwierdzenia takiej jak „laserowe usuwanie tatuażu boli bardziej, niż samo jego wykonanie”. Czy jednak faktycznie tak jest? Czy możliwe jest skuteczne i całkowite usunięcie tatuażu bez blizn, przebarwień i nieestetycznych plam na skórze? Jak usuwa się dziś tatuaże permanentne?
Nowoczesne techniki usuwania tatuażu – terapia laserowa
Całkowite, trwałe usunięcie pigmentu spod skóry to nie najprostsze, ale też nie niewykonalne zadanie, którego szanse sukcesu zostały w ostatnich latach znacząco zwiększone dzięki nowoczesnym terapiom laserowym. Metoda laserowego usuwania tatuażu polega na rozbijaniu wiązką lasera pigmentów uwięzionych pod skórą do rozmiarów, które pozwolą organizmowi na całkowite pozbycie się ich spod skóry. Skuteczność zabiegu jest zależna przede wszystkim od umiejętnego dobrania długości fali, która zostanie pochłonięta przez odpowiedni kolor tatuażu. Najłatwiej dopasować ją do tatuaży całkowicie czarnych, gdzie jasno da się określić długość wiązki. W przypadku kolorowych zadanie jest znacznie trudniejsze, gdyż częstotliwość fal stosowanych do usuwania zieleni, niebieskiego i czerwieni waha się od 1 do 2 Hz, co znacząco wydłuża cały zabieg. Problem pojawia się też w przypadku koloru żółtego i białego, które właściwie nie pochłaniają światła laserowego i tym samym są praktycznie niemożliwe do usunięcia.
Od czego zależy sukces usuwania tatuażu?
Ilość pigmentu pod skórą, wiek tatuażu, głębokość na jakiej znajduje się pod skórą, lokalizacja, kolor – istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na ostateczny rezultat procesu usuwania tatuażu i ilości sesji, jakiej będzie on wymagał. Najłatwiej poradzić sobie oczywiście z tatuażami tymczasowymi, czyli np. makijażem permanentnym, który ostatecznie i tak znajduje się dość blisko powierzchni skóry. Jeśli jednak mówimy o prawdziwym, profesjonalnie wykonanym tatuażu, jego usunięcie będzie zależało właściwie od wszystkich wspomnianych na początku elementów, przy czym najważniejszym z nich wydaje się być obecnie kolor i rozmiar tatuażu. Choć z pozoru to czarny pigment jest najmocniejszy, w rzeczywistości to jego najłatwiej usunąć, szczególnie jeśli jest to tatuaż konturowy, bez wypełnienia, bazujący na prostych liniach i motywach. Czarny pigment mocno kontrastuje ze skórą, dlatego łatwo dobrać moc lasera do jego usunięcia i rozbić pigment na mniejsze części. Znacznie trudniejszym i dłuższym procesem jest usuwanie tatuaży kolorowych, w szczególności tam, gdzie zostały zastosowane odcienie żółci, zieleni i bieli.
Kiedy warto postawić na kamuflaż?
W przypadku tatuaży, które są konturem i osób, które chcą pozbyć się tatuażu ze względu na to, co przedstawia, a nie koniecznie sam fakt ich istnienia, kamuflaż jest zdecydowanie prostszym, szybszym i czasami równie skutecznym zabiegiem. W jego wykonywaniu specjalizują się tylko niektórzy tatuatorzy, dlatego warto wybrać mądrze. W przypadku tatuażu białego czy żółtego, które jak już wspomnieliśmy, nie łatwo usunąć, kamuflaż może okazać się jedynym sensownym rozwiązaniem pozwalającym na uniknięcie nieestetycznych pozostałości po nieudanym zabiegu usuwania tatuażu, w przypadku gdyby kosmetolog ocenił tatuaż na zbyt trudny do usunięcia.