Agencja aktorska – jak wybrać najlepszą?

Agencje aktorskie wbrew pozorom nie są przeznaczone wyłącznie dla gwiazd kina. Z usług agencji korzystają zarówno młode talenty, ludzie wykształceni po szkołach aktorskich, jak i amatorzy, którzy chętnie statystują bądź grają epizodyczne role filmowe. Modne programy potrzebują wielu nieprofesjonalnych aktorów, czerpią oni ludzi właśnie z agencji aktorskiej. Zapisanie się do agencji nie dla wszystkich oznacza poważną drogę zawodową, niektórzy udział w programach i serialach traktują jak rozrywkę.

Współpraca z agencją aktorską

Na rynku polskim istnieje wiele agencji aktorskich, które zajmują się podsuwaniem producentom i reżyserom swoich propozycji kandydatów na konkretne role. Zdarza się, że reżyser, planując film, skupia się wyłącznie na wyborze aktorów, którzy mają grać główne role. Często nie wie i nie ma konkretnej koncepcji kogo obsadzić na rolę drugoplanową czy dalszą, a to jest właśnie świetna okazja dla młodych talentów, które mają czas zabłysnąć. Agencja aktorska po analizie dostarcza reżyserowi portfolio wybranych przez siebie kandydatów, którzy mogliby się nadać na nieobsadzone role. Taka sytuacja nieraz jest furtką kariery, na którą czekają młodzi ludzie po ukończeniu szkoły aktorskiej.  Zdarzyć się może, że reżyser szczególnie upodoba sobie, któregoś kandydata czy kandydatkę i ułatwi mu karierę, a jak nie reżyser to nawet mała, ale ciekawa rola ujawnia światu młody drzemiący talent, który może zauważyć i docenić ktoś inny. Dla młodych aktorów współpraca z agencją aktorską wiążę się, więc z wieloma korzyściami. Agencja pomaga swoim aktorom, przedstawiciele agencji znający się na biznesie negocjują warunki umów z producentami filmów, umiejętnie promują obiecujących aktorów w środowisku i co jest bardzo przydatne, informują młodych aktorów o castingach, często są to castingi, o których nie można dowiedzieć się inną drogą.

Współpraca z agencją aktorską jest również ciekawą formą spędzania czasu dla osób pasjonujących się filmem czy aktorstwem. Statyści nie dość, że są świadkami kręcenia programu czy serialu, to podczas miłego i kreatywnego spędzania czasu zarabiają pieniądze. Większość ludzi bierze udział w statystowaniu czy rolach epizodycznych tylko dla zabawy, jest to dla nich pewnego rodzaju hobby. Wiele osób przez to zapisuje się do agencji aktorskiej i nie zdaje sobie sprawy z punktów w umowie, o których warto wiedzieć.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy

agencja aktorskaCzłowiek powinien wyrobić sobie zwyczaj wnikliwego czytania każdej umowy, którą zamierza podpisać! Bardzo ważne, aby być świadomym, na jakie warunki się godzimy, co jest naszym obowiązkiem, a jakie są powinności agencji wobec nas. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę w umowie.

Po pierwsze i najważniejsze: z kim podpisujemy umowę? Sprawdź uważnie, co jest napisane w umowie. Może podpisujesz ją z przedstawicielem firmy, a może z córką-spółką? Niezależnie od tego sprawdź tę firmę dokładnie, poszukaj w Internecie wiadomości na jej temat, najlepiej informacji od osób, które korzystały z jej usług.

Kolejna istotna sprawa to honoraria. Nie wstydź się, skrupulatnie zorientuj się, jaki jest system płatności, jeśli coś jest dla ciebie niejasne, zanim podpiszesz umowę, z dobrego źródła dowiedz się, na czym to polega. Kwestia główna: Ile wynosi prowizja pobierana przez agencję aktorską?

Następna ważna sprawa: Czy umowa wymaga wyłączności do ciebie jako aktora? Chodzi o to, czy masz prawo w tym samym czasie współpracować jeszcze z inną agencją.

Warto zwrócić również uwagę na czas trwania umowy i jakie są twoje zobowiązania przez ten okres. Ile wynosi kara za przerwanie umowy? Wszystko powinno być jasne i zrozumiale. Dobrze jest również przemyśleć sprawę i podjąć decyzję na spokojnie.